Jump to content
filipsg

Sherman III KRECHOWIAK

Recommended Posts

Witajcie, szukam informacji na temat tego czołgutka, czyli Krechowiaka z Pułku Ułanów Krechowieckich.
Przede wszystkim- czy czołg ma zabetonowany przedni pancerz? Nie wiedzieć czemu wygląda on dla mnie jakoś dziwnie, a w internecie spotkałem się z opinią, że to siatka maskująca...

k_slawne_kon.jpg

2 godziny temu, cooper69 napisał:

Siatka

Z takim dokładnym, okrągłym wycięciem na karabin maszynowy? 😕

6 godzin temu, filipsg napisał:

Z takim dokładnym, okrągłym wycięciem na karabin maszynowy? 😕

Tak.

O ile mi wiadomo (oglądałem już setki zdjęć naszych Shermanów) Polacy nie poprawiali sobie samopoczucia (bo beton nic innego nie dawał) i pogarszali osiągów czołgu wykonując zabawy w małego murarza.

O, opcja z siatką na gąsienicach brzmi przekonująco. Na drugim zdjęciu z profilu widać chyba nawet zęby ogniw pod siatką. Jak następnym razem będę w Gdańsku zajrzę do monografii Suchcitza, może zdjęcie stamtąd powie coś więcej.

k_slawne1_copy.jpg

Dziwne jest tylko "wybrzuszenie" tej plandeki, bo powinno przylegać do ogniw.

Trzeba by to rozpracować - być może jakiś kocyk jest pod spodem, albo siatka jest kilkukrotnie złożona?

Na to by wychodziło. Zwój siatki sięga do wysokości otworu na gniazdo KM, i wywinięto z niego akurat tyle materiału żeby zakryć ogniwa aż do górnej płyty. Tu z kolei pojawia się pytanie jakie są w czołgu kopułki i jak się tam siatka kończy... fajne te polskie shermany, takie nie za oczywiste 😃

Nie kojarzę innych ujęć tego Krechowiaka (M4A2) - ale na podstawie tych dwóch zdjęć, obserwując grę świateł i cieni w newralgicznych momentach przed włazami, a przede wszystkim na podstawie pozycji syreny - ja bym strzelał w późną produkcję Fishera - ze  spawanymi kanciatymi wieżyczkami .

Też mam takie wrażenie. W monografii "Polskie Shermany vol.1" znalazłem dobre zdjęcie Koziatynia z taką samą siatką, które chyba wyjaśnia sprawę. Mogę podesłać na priv. Tylko to teraz na modelu oddać...

Swoją drogą jest tam też zdjęcie zadka Krechowiaka, ale w dość podłej jakości. 

Edited by filipsg

Kocyk i rura. Świetne. 🤣

A wystarczy troszkę poszukać. Typowa brytyjska siatka kamuflażowa wchodząca w skład wyposażenia Shermanów miała wymiary 35 x 15 stóp, czyli 10,668 x 4,572 metra. To sprawdźcie ile razy była złożona, jeśli tutaj jest prostokąt na szerokość wanny i wysokość płyty czołowej do kopułek kierowcy i strzelca. I proszę uwzględnić to, ze siatka  zachodzi na na krawędzie dopancerzenia z dodatkowych gąsienic. Choć na KOZIATYNIU zrobili to dokładniej. I nie ma żadnej rurki. Jest wycięta w warstwach siatki dziura.

Kopułki kierowcy i strzelca oczywiście spawane.

Wokół karabinu maszynowego na pewno coś jest, bo widać zgrubienie nad otworem - siatka na czymś się zatrzymała, a tam nie ma na czym się zatrzymać. Chyba, że...

...może Krechowiak w ogóle nie miał kadłubowego KM? Na zdjęciu z profilu nie widać żeby wystawała przez ten otwór lufa, a chyba powinna być już jakoś widoczna. Wtedy zgrubienie siatki byłoby wyjaśnione, bo tak ułożyłaby się siatka na pustym jarzmie KM.

rurka.jpg

M4A2 Hellera (przy czym jeszcze go nie mam, chciałem zebrać informacje przed zakupem)