Jump to content
Sign in to follow this  
carlito

Zakupy w zagranicznych sklepach internetowych

Recommended Posts

Cześć,

Mam pytanie odnośnie zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Trzeba tam oczywiście wykonywać przelewy walutowe i tutaj jest kwestia której rozgryźć nie potrafię - jak to jest jak się nie ma konta walutowego a wykona się przelew w euro (bank Santander)? Duża jest taka prowizja za przeliczenie? Bo niestety czytam te regulaminy i nic nie potrafię z tego zrozumieć, a może ktoś będzie w stanie lepiej mi to wyjaśnić.

Pozdrawiam

Edited by carlito

W sklepach najlepiej płacić kartą kredytową lub płatniczą, albo PayPalem.

PayPal rządzi 🙂  A jak planujesz robić częściej takie zakupy, to zainteresuj się apką Revoult (i andruta i na ajosa) - płacisz walutą jaką chcesz bez żadnych przeliczników.

To zależy gdzie kupujesz, przeważnie PayPal a jak masz kartę Visę to płacisz normalnie w walucie w której sprzedaje sklep, a potrącają ci po kursie waluty w danym dniu a prowizje nie są wysokie, a w Rosji robisz przelewy Western Union :mrgreen:

• Thanks 1

Zawsze płaci się w walucie w której sklep prowadzi sprzedaż. Emitent karty, albo bank przelicza tylko kwotę waluty na nasze złotówki, co często jest o tyle niekorzystne, gdyż banki, PayPal czy emitenci karty (Visa, Mastercard) stosują własne, z reguły mocno zawyżone kursy danej waluty. Dodatkowo niektóre banki pobierają prowizję albo opłatę za przewalutowanie transakcji.
Ja niedawno przeniosłem się do naszego narodowego banku który takich opłat nie stosuje i transakcje są faktycznie tańsze. Dlatego gdzie mogę rezygnuję z płatności kartami Visa i Mastercard oraz PayPalem, bo tam jest zauważalnie drożej.

• Thanks 1

1 godzinę temu, Thalgonis napisał:

PayPal rządzi 🙂  

Chyba u ciebie na wsi.

A ja mam pytanie: W jakim celu te zakupy ? Czego brakuje w pl ?

• Haha 2

Najlepiej mieć kartę, konto walutowe w zależności gdzie najczęściej kupujesz. Jeśli daleko chiny czy Japonia to jak najbardziej USD. 

Jako że ja mam w zasadzie kilka kont USD, EURO,GB do każdego mam przypisana kartę bank Santander wcześniej wbk. 

No i połączone z paypalem. I teraz bajer polega na tym że kupujesz np na Ebay bo i tak tam większość jest. I widzisz jaka walutę ma dany sklep. Jeśli kupisz z polskiej karty to stracisz na przeliczniku ale o tym zapewne wiesz.

Drugie nawet jeśli masz paypal możesz stracić podwójnie. Problemy z rozpoznaniem karty np walutowej ... np płaciłem w usd... paypal nie rozpoznał waluty tzn przeliczył na euro a potem znowu na dolary ... często się zdarzało jak się nie wiedziało.

W każdym razie paypal ... polecam . Tylko wiedzieć co klikasz. Nawet przy zakupie przez Ebay jest możliwość wybrania karty czy tam konta oraz wejścia głębiej w opcję aby nie pozwalać paypalowi samemu przeliczać walutę ... jest tam ta opcja i tak patrząc z  perespektywy lat coraz bardziej zakopana w ustawieniach.  Ok ale się rozpisalem 🙂 

Polecam jak coś 

2 godziny temu, Seb napisał:

Chyba u ciebie na wsi.

A ja mam pytanie: W jakim celu te zakupy ? Czego brakuje w pl ?

W takim celu te zakupy że nie wszystko można kupić... albo musisz poczekać. Albo także możesz kupić dużo taniej nawet dołączając przesyłkę. Wiadomo że każdy chce zarobić ale skoro mam taka możliwość dlaczego nie 🤔

No niestety nie wszystko w pl jest, a np w ofercie sklepu Quarter Kit z Francji znalazłem trochę żywicznych pojazdów i dodatków w skali 1/48 z Gasoline, których u nas nie ma. 

Dzięki za reakcję i pomoc w temacie! 😀

Edited by carlito

Spoko jak coś nie będziesz wiedzieć śmiało pytaj ja już zakupy robię od bardzo dawna. Więc można by rzec że weteranem jestem 😉

• Thanks 1

Korzystam tylko z Revolut. Wymienisz kasę na konkretną walute i tyle. Paypal ma złodziejskie kursy i sie traci tylko.

1 godzinę temu, tomaszekpoz napisał:

Korzystam tylko z Revolut. Wymienisz kasę na konkretną walute i tyle. Paypal ma złodziejskie kursy i sie traci tylko.

Nie znam tego Revolut. W paypal zanim kupię coś wcześniej wymieniam sobie pieniądze np kantora internetowym. Mając walutę zaznaczam w paypalu jaka karta płace bez zmiany kursu więc nic nie tracę.

Poza tym jest ochrona płatności, że np paczka nie przyjdzie albo nie to co zamawiales albo po prostu ktoś będzie chciał Cię oszukać. Robisz spór i po problemie. 

Mam takie dosyc glupie pytanie :) kupilem aerograf w dobrej cenie w usa  i otrzymalem pism od poczty polskiej o zloszeniu celnym i trzeba wyslac potwierdznie zakupu, specyfikacje towarowa. Chodzi o to ze przekracza cena 120 dolarow a nie mam ochoty placici podatku i cla :) jak to wyglada w praktyce?

http://www.kis.gov.pl/informacje-podatkowe-i-celne/najczesciej-zadawane-pytania/clo/-/asset_publisher/vH2z/content/zwolnienia-przesylki-pocztowe?redirect=http%3A%2F%2Fwww.kis.gov.pl%2Finformacje-podatkowe-i-celne%2Fnajczesciej-zadawane-pytania%2Fclo%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_vH2z%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1

Zona handluje pocztowkami i widokowkami i ma sporo przesylek z Rosj/Ukrainy i generalnie z tamtego rejony. Jak dostaje info, takie jak dostales Ty od poczty, wysyla im te papiery co chca. Oni naliczaja na ich podstawie oplaty. W przypadku poczowek jest to vat i jakies oplaty poczty. Oplate uiszcza sie u pana, ktory przynosi paczke do domu. Nie mam pojecia, co sie dzieje jak nie zechcesz przesylki odebrac. Wedruje albo spowrotem do tego, od ktorego kupiles, albo moze poczta to w jakis Koluszkach magazynuje i potem sprzedaje/utylizuje. Ale to tylko moje dywagacje. Powiem Ci jeszcze, ze brak ochoty placenia podatkow to odruch swiadczacy o tym, ze jestes calkowicie normalny. Ja i Zona tez tak mamy :)

Piotr.

Posted (edited)
11 godzin temu, Bobek napisał:

otrzymalem pism od poczty polskiej o zloszeniu celnym i trzeba wyslac potwierdznie zakupu, specyfikacje towarowa. Chodzi o to ze przekracza cena 120 dolarow a nie mam ochoty placici podatku i cla :) jak to wyglada w praktyce?

No to oznacza że Cię clą. W moim przypadku w podobnej sytuacji wystarczyło przesłać im zrzut ekranu z wyciągu z karty, żeby udowodnić ile faktycznie zapłaciłem za ten towar, plus opis co to jest. Opłatę, sam VAT w tym przypadku zdaje się zapłacisz (o ile stawki celne się nie zmieniły) na poczcie, przy odbiorze przesyłki.

Edited by Solo

A miało być tak pięknie. 😉 

A nie jest? Jak kupowałeś na spraygunner z darmową przesyłką to i tak będziesz na plusie w porównaniu do cen w Europie. No i w Polsce nie płacisz opłaty od podatku.

Nie zapłacę podatku ? Jak to ? Narazie jestem na etapie odpisywania , a nawet z podatkiem to i tak 200zl do przodu 

A tak zasadniczo to czego wlasciwie oczekujesz po tej dyskusji? Skoro Cie dorwali, papiery wyslales, to zaraz sie od Pani/Pana Urzednika dowiesz, ile od Ciebie panstwo chce pieniadzy i za co. Mozesz to szybko i sprawnie wziac na klate i zaplacic, albo poprosic o podanie podstawy prawnej takiego czy innego "wyroku" i dalej drazyc z nimi temat. Obstawiam, ze kaza placic VAT i jakies 10plnow oplat skarbowych. Rozumiem, ze robiac zakup kalkulowales sobie, ze Cie zlapia i ze nawet wtedy bedzie Ci sie to oplacalo, wiec nalezy powiedziec keep calm shit happens i cieszyc sie nowym sprzetem :)

Piotr.

:) Heh wiesz możliwe ze  jeszcze mam traumę po rozliczeniu rocznym, ale fakt jak juz będę miał to będzie dobrze. 

VAT  + Przedstawienie do kontroli celnej 8,50 +Przesłanie adresatowi dowodu kontroli celnej 6,00 Zainkasowanie od klienta należności celnych i podatkowych oraz przekazanie ich na rachunek urzędu celnego 3,40

3 razy już w tym roku przerabiałem (w poprzednich latach 1 rocznie). 

HLJx1 AmiAmix2