Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Na poczatek krótki rys historyczny :-)
Mam 40 lat i rok temu spróbowałem skleic pierwszy model kartonowy był to Messerschmitt Bf-109. Niedokończony zaparkowal w koszu na śmieci. 
Teraz chciałbym podjąć się sklejenie plastikowego i moje pytanie brzmi
Ile kosztował by mnie warsztat na początek? Ile Czy ktoś napisał by taki szybki kosztorys na farbki kkejeni inne przydatne narzędzia na początek 

Pomóżcie mi zostać z Wami na dłużej :-} 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A chcesz malować modele aerografem czy pędzelkami? Bo od tego warto zacząć.
Od razu dodam że jeśli pędzelkami, to nie jest najlepszy wybór, nawet jak na początek. Przyzwoity aerograf i kompresor do niego to koszt w okolicach 500-600 zł (plus-minus)
Poza kwestią malowania warto kupić klej Tamiya Extra Thin Cement do klejenia plastiku, jakiś nożyk lub skalpel do cięcia i skrobania, cążki do wycinania części z wyprasek, kilka gradacji papieru ściernego, jakąś pęsetę do małych części no i warto mieć jakąś matę żeby wygodniej pracować na niej i nie niszczyć stołu czy biurka pod spodem. Do tego przydadzą się płyny do kalkomanii oraz rozcieńczalniki i zmywacze do farb.
To taki zestaw absolutnie minimum, który może kosztować w sumie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, zależy jakiej jakości narzędzia kupisz.
Od razu uprzedzam, modelarstwo to dość drogie hobby i jak Cię wciągnie to będzie wysysać dużo pieniędzy, więc warto mieć to na uwadze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lepiej podaj jaki masz budżet, co chcesz kleić I może dobierzemy coś na start. 

Dla jednego jest 100zł na start dużo, inny ma dwa koła. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Areograf odpada 

Chciałbym na warsztat wydać max 150 zł i na poczatek na model dać ok 50 zl

Po kartonach został mi skalpel i trzecia ręką. 

Jeśli chodzi o modele to tylko II wojna światowa 

Edytowane przez Pavvelek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to 1/72 (Spit lub Fw-190 Eduard, Hurricane lub PZL P.11 Arma Hobby...), klej Tamiya Extra Thin i farby Hataka Blue Line 10ml. Podkład w puszcze Tamiya, szpachla jakaś - Tamiya biała może być. Szeroki pędzel syntetyczny, idź kupić do Empiku, mają tam zestawy za kilka złotych. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ok dzięki zaraz sprawdzę ile to wszystko kosztuje 

Klej tamiya extra thin cement o ten Ci chodziło? 

Jeśli chodzi o farby to z tego co wiem każdy producent podaję swoje kolory. Skąd bede wiedział jaki są odpowiedniki tych kolorów w farbach Hataka? 

I ile mniej więcej odcieni farbek się używa do jednego modelu tak około?  

A co do podanych modeli to jeden ma kategorie na allegro u sprzedawcy +8lat a ten drugi na sklepie armia hobby piszą że dla zaawansowanych. To może coś po środku żeby nie zaawansowany ani nie dla dzieci 🙂

Edytowane przez Pavvelek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie czytaj pierdoły na Allegro. 

Od zakupów modelarskich są sklepy modelarskie. mojehobby, Plastmodel, Agtom... 

Edytowane przez mbrnnr

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy zamiast podkładu w sprayu tamiya który na 100ml kosztuje ok 26 zł można użyć podkład np dupli color w castoranie szary który za 150 ml kosztuje 14zlzl

I czy muszę kupować specjalny wash czy mogę to samo zrobić z czarnej matowej akrylowej pactry tylko więcej rozcienczyc ja woda 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Oidp @jawkers polecał/używał jakiś podkład w sprayu z budowlanego. Boll chyba?

Wash - możesz, ale jest duże prawdopodobieństwo, że się to skończy fuckupem. Lepiej kupić emalię Tamiya i zrobić z tego. Butelka kosztuje kilka złotych. Ale jeśli chcesz się bawić - farba akrylowa + woda + płyn do naczyń.

Edytowane przez mbrnnr

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Witaj!

Ja właśnie w tym wieku wracam do tego pięknego hobby.

Na pierwszy ogień poszedł śmigłowiec który leżał w szafie dobrych kilka lat. Zastosowałem na nim wash. 

Wash jest na bazie farb olejnych. Ja robiłem z farb dla plastyków czarny + brąz van dyck + rozcieńczalnik white spirit. Koszt 26 zł.

Są gotowce za 10 zł. 

Co do podkładu to ten z dupli color ma zupełnie inną ziarnistość. Dużo lepszy Tamiya.

Teraz mam rozgrzebane dwa następne modele i trzeci na ukończeniu. I do warsztatu sporo doinwestowałem.

Ale czy naprawdę potrzebny jest wash na pierwszy model??

Ja bym radził starannie posklejać i pomalować. To naprawdę jest sztuka!

A łoszowanie zostawiłbym na ewentualny drugi model

Cierpliwości i powodzenia

Edytowane przez burzatg
Rozwinięcie myśli

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sam operuje na razie pędzlem i tak na poczatek od razu powiem, co przedstawima na dole to wersja 'eko' dla osob ktore chca zobaczyc czy ta zabawa to w ogole dla nich a jak nie wypali nie bedzie wielkiej szkody dla portfela, jak 'cyknie' to powoli rozwijamy nasz zestaw:

1. Kleje: Tamiya extra thinn - tu nie ma sie co rozpisywac, starczy ci na n modeli a jakosc do rozlozenia w kosztach przy takiej ilosci to grosze. Dodatkowo kup sobie jakis klej CA do klejenia czesci juz pomalowanych, tu niekoniecznie modelarski, sam jade na jakiejs odmianie kropelki z Leroy M i jestem zadowolony. 

2. Farby - tu kwestia gdzie mieszkasz i jaki jest poziom zrozumienia współmieszkańców :)  ogólnie bez rozpisywania sie tu masz + i - obu:

https://www.model-space.com/blog/2015/05/scale-model-basics-acrylic-vs-enamel-paint/

Osobiscie operuje na emaliach. ze zdecydowanych minusow to czyszczenie pedzli po robocie.

3. pędzle - na start nie zucaj sie na jakieś specjalistyczne pędzle modelarskie bo je po prostu zajedziesz,  a to i koszta, ja zaczałem od zakupu pędzelkow w empiku w róznych rozmiarach do emali i były ok, grunt abys brał z miekkim włosiem. np. taki zestawik na start:

https://www.empik.com/pedzle-okragle-syntetyczne-5-sztuk-creativ-company-a-s,p1219789999,szkolne-i-papiernicze-p

2. jakies pilniki  / papier scierny  -  tu tez najprosciej isc do Leroy Merlin albo co tam masz pod ręka.

3. nozyk do tapet / szczypce do modeli - pierwsze 2 modele wycinalem po prostu takim nozykiem i przy zachowaniu ostroznosci raz pilujac raz 'dociskajac' zawsze ladnie wycinalo czesci nawet typu antenka etc. trzeba po prostu uwazac a co odstaje wyrownujemy papierem sciernym / pilniczkiem. przesiadlem sie juz na te obcinarki malutkie do modeli i jest o wiele prosciel ale jak mowie - placisz wiecej za szybka robote albo wersja eko gdzie chwile trzeba powalczyc :) 

4. lakiery - nie wiem co chcesz malowac ale blyszczacy to raczje mus do kalko (chyba, ze chcesz kupic spec. plyn do kalko), a matówka na koncowa warstwe nadaje ladny wyglad.. tu tez nie wiem co cchesz robic i wypowiadam sie o swojej dzialce czyli o czolgach :)

5. szpachla - sam zaczynalem bez ale z perspektywy czasu zaluje, jesli bedziesz kleil cos do 50zl jak piszesz prawie na pewno bedziesz mial jakies szpary do wypelnienia, tu polecam tamiya putty.

6. wash - mozesz zrobic sam z farbki olejnej mieszajac thinner z farba w proporcjach 90:10, tu rozne szkoly ale materialow o tym sporo. 

7. thinner do farb - sam uzywam https://www.mojehobby.pl/products/Thinner-Rozcienczalnik.html i jest git, nie wiem czy mozna cos kombinowac z tym co jest w sklepach hardware'owych ale przy takich kosztahc nie widze sensu. 

I tak na prawde to wszystko na start, jak ci sie spodoba zabawa to dokupujesz lepsze narzedzia, pigmenty etc powoli rozwijajac warsztat, jak nie spodoba to coz... portfel nie ucierpi strasznie :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tamiya Enamel kosztują 6 zeta, Humbrole też. Rozcieńczalnik Eko-1 500ml w budowlanym - 12zł... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, mbrnnr napisał:

Oidp @jawkers polecał/używał jakiś podkład w sprayu z budowlanego. Boll chyba?

Dokładnie z samochodowego.

Od lat używam lakieru do zderzaków Boll 500ml ten najjaśniejszy. Puszka kosztuje niecałe 20zł i starcza na kilkanaście - dziesiąt modeli, zależy jakie są duże.

Bardzo dobrze przylega do powierzchni, daje cieniutką warstwę i co najważniejsze, nie zdarzyło mi się, że oderwałem taśmę maskującą wraz z lakierem z pomalowanego modelu.

https://www.motochemia.pl/boll-lakier-do-zderzakow-500ml-spray-jasny-szary-p-4782.html

yQfZXiE.jpg

Zdjęcie z internetu

Warto też w swoim warsztacie mieć podkłady modelarskie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam zamiar zakupić jako pierwszy model coś takiego 

https://agtom.eu/skala-135/310185-tamiya-1-35-german-panther-med-tank-4950344995479.html

O farbach myślałem pactry bo są akrylowe a sklejanie będzie w domu więc zależy na niskoaromatycznych. 

Chciałem też bawić sie oprócz washa w błoto kurz rdzę otarcia ale może faktycznie macie rację i skupie się na pozadnym sklejeniu i pomalowania kamuflarzu

Czyli podsumowując 

Klej tamyia

Podkład szary w spreyu tamyia lub ball

Pędzelki 

Farby pactra ( czy do nich też potrzeby thiner czy do pactry mogę zastosować wodę?) 

Nozyk papier ścierny został po papierowym modelu. 

Czy konieczny jest płyn do kalkomanii? Co się stanie jak przykleje ja bez niczego? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
28 minut temu, Pavvelek napisał:

Czy konieczny jest płyn do kalkomanii? Co się stanie jak przykleje ja bez niczego? 

W tym modelu kalkomanie będą nakładane na płaskie powierzchnie, więc nie musisz stosować płynów. Kalki też będą dobrej jakości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Pavvelek napisał:

Farby pactra ( czy do nich też potrzeby thiner czy do pactry mogę zastosować wodę?) 

Przemyśl zakup Hataka Blue mini. Cena ta sama, farby fajniejsze IMHO

Godzinę temu, Pavvelek napisał:

Do zmiękczania możesz użyć zwykły ocet spyritusowy jeśli płyny to problem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A co chcesz przekładać na Tamkę? Hataka robi odcienie autentyczne. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Przepraszam ale nie czaje. Skąd mam wiedzieć jaki odcień kupić Hataki jeśli do tego modelu podane są odcienie tamiya? 

Edytowane przez Pavvelek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dowiedz się, czym to było tak naprawdę malowane. Czasy Humbrol 134 i Tamiya XF-45 już dawno minęły. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
26 minut temu, mbrnnr napisał:

Dowiedz się, czym to było tak naprawdę malowane. Czasy Humbrol 134 i Tamiya XF-45 już dawno minęły. 

Jak czym było malowane? Ja dopiero chce pomalować jak go zakupie 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Pavvelek napisał:

Mam zamiar zakupić jako pierwszy model coś takiego 

https://agtom.eu/skala-135/310185-tamiya-1-35-german-panther-med-tank-4950344995479.html

30 minut temu, Pavvelek napisał:

Przepraszam ale nie czaje. Skąd mam wiedzieć jaki odcień kupić Hataki jeśli do tego modelu podane są odcienie tamiya? 

Hataka robi też zestawy. Prosz...:  https://www.mojehobby.pl/products/HTK-BS94-Late-WW2-German-AFV-paint-set.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
24 minuty temu, Pavvelek napisał:

Jak czym było malowane? Ja dopiero chce pomalować jak go zakupie 

Obecnie producenci farb robią odcienie autentyczne. Więc jeśli czołg był malowany farbą Dunkelgelb RAL 7028, to farba modelarska będzie miała taką nazwę. Przykładowo Hataka Blue HTK-B244 Dunkelgelb (RAL 840R – 7028). Czaisz? Nie używa się konwersji i innych pierdół z lat 90-tych. Teraz po prostu musisz tylko wiedzieć, czym był malowany oryginał. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Czy istnieje strona która podaję przykładowy kamuflaż w moim przypadku do pantery Ausf A z podanymi kolorami jaki zostały użyte. Jak narazie znalazłem tylko takie opisy że niemieckie czołgi malowanie były kolorami D

Dunkelgelb RAL 7028  Bazowy

Olivegrün RAL 8002

Rotbraun RAL 8017

Ale to jest jeden zestaw kolorów do wydaje mi się jednego kamuflażu a przecież pantery malowane byly w  kilkanaście innych rodzajów. Czy jest jakaś ściąga do malowania kamuflażu?? 

Edytowane przez Pavvelek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi