Skocz do zawartości

Farby z zestawu - czy nadają się do aerografu?


Maciek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jestem nowym zapaleńcem modelarstwa, rozbudowuję póki co swój warsztacik i uczę się sklejać, malować... i mam do Was takie pytanko odnośnie farb. Kupiłem ten oto model: https://www.mojehobby.pl/products/RAF-Red-Arrows-Hawk-50th-Display-Season-Starter-Set.html czy farby, które producent dał do pudełka będą nadawać się do aerografu? Szkoda by było nie skorzystać, skoro już są odpowiednie kolory, a moja kolekcja Vallejo Air jest póki co malutka... ? Ale nie chciałbym też uszkodzić aerografu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mbrnnr napisał:

To są Humbrole akrylowe. Lepiej dostać kijem w oko... 

Aż tak źle? Nawet przy mocnym rozcieńczeniu? Ten model i tak nie będzie idealny, dopiero uczę się "rzemiosła" :) F-16, którego teraz kończę (kalki i lakierowanie) to aż wstyd pokazywać publicznie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciek napisał:

Aż tak źle? Nawet przy mocnym rozcieńczeniu? Ten model i tak nie będzie idealny, dopiero uczę się "rzemiosła" :) F-16, którego teraz kończę (kalki i lakierowanie) to aż wstyd pokazywać publicznie ? 

Z ciekawości rok temu wlałem tą substancję do aerografu przy okazji pojawienia się biedronkowych airfixów. Znacznie gorzej niż źle. Trenuj malowanie od początku tylko na dobrych farbach m.in Gunze (mr hobby) czy Tamiya ?

Edytowane przez maly1904
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, metalowy17 napisał:

A że się podłączę i zapytam, ktoś może próbował malować emaliami ogólnego stosowania, wodnymi. Pytam bo po latach wróciłem do modeli i ceny farb delikatnie mówiąc urwały mi co nieco.

Można nawet Śnieżką malować. O ile nie planujesz malować modele RC, gdzie potrzebne są "litry" farby, to lepiej wrzucaj jeszcze chwilę w skarbonkę i potem spróbuj wrócić do modeli jeszcze raz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mbrnnr napisał:

Można nawet Śnieżką malować. O ile nie planujesz malować modele RC, gdzie potrzebne są "litry" farby, to lepiej wrzucaj jeszcze chwilę w skarbonkę i potem spróbuj wrócić do modeli jeszcze raz. 

eee ... nieco nieprecyzyjnie zapytałem, sory, raczej chodzi mi jakieś doświadczenie w tej materii, aktualnie wytestowane całkiem pozytywnie ma dwie farby, Dekoral Professional emalia akrylowa satyna oraz znacznie lepszą jakościowo Sigma Countur PU arylowo poliuretanowa, kolory dobieram wg RAL, przekładki z emalii modelarskich, lub miernikiem koloru z wzornika, problem polega na doborze materiałów dodatkowych, typu rozcieńczalniki czy opóźniacze. Sam metodą prób i błędów doszedłem że na ok 3ml farby wystarczy dodać ok 6-7 kropli bimbru(52%)(wiem szkoda troche;)) plus 1-2 krople Vallejo Air Flow Improver, czasem parę kropelek H2O, ale proporcje są zmienne w zależności od koloru. Każdy kolor niestety zawiera inne koloranty, a one posiadają różną gęstość. Podsumowując, pytaniem co ewentualnie stosować jako rozcieńczalniki/polepszacze podczas malowania aerografem (tylko). Malowana skala to głównie 1/72, 1/48, WH40k.

A co do Śnieżki no cóż.... :), nie malowałem

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2019 o 05:16, metalowy17 napisał:

… może próbował malować emaliami ogólnego stosowania, wodnymi? …

20 godzin temu, metalowy17 napisał:

… chodzi mi jakieś doświadczenie w tej materii, aktualnie wytestowane całkiem pozytywnie ma dwie farby, … Sam metodą prób i błędów doszedłem …

Myślę, że możesz wejść w niszę rynkową.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjp_a_man napisał:

Myślę, że możesz wejść w niszę rynkową.

 

Godzinę temu, Martinezol napisał:

Tak uwazam ze Polak potrafi wiec po co miec przyjemnosc z modelarstwa jak mozna wszystko sobie utrudniac....

Dzięki za porady, najbardziej lubię te z cyklu nic nie wiem na temat ale się wypowiem... ale może coś bardziej konstruktywnego. Zapytałem bo szukam alternatywy, a jak się zaczyna to każdy grosz się liczy, akurat mam taka możliwość z farbami, to dlaczego nie skorzystać. Dodam że 10ml dowolnego koloru to koszt ok. 70 gr.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja Ci odpowiem na serio.
Aerografy z reguły to narzędzia stosunkowo delikatne, jeśli chodzi o stosowanie farby. Wiele farb różnych producentów to tzw. błoto, którego stosowanie generuje wiele problemów: aerograf się zapycha, trudno go oczyścić, trudno przy stosowaniu takiej farby w pełni kontrolować nakładane warstwy. A Ty pytasz o to czy w ogóle stosować farby które do aerografów w ogóle nie są przeznaczone. Odpowiedź jest prosta: nie warto. No chyba że lubisz walczyć z samym aerografem, zamiast cieszyć się z malowania modelu.
Moja rada: kupuj wyłącznie farby do aerografów i to te dobre: Tamiya, Gunze C lub H, MR Paint. Do tego stosuj dedykowane rozcieńczalniki i malowanie stanie się przyjemnością a nie walką z materią. Że to kosztuje? Niestety kosztuje, bo modelarstwo to niestety stosunkowo drogie, może nawet bardzo drogie hobby. Ale coś za coś.
Dodam jeszcze że malowanie modelu samolotu, szczególnie w skali 1:72 to nie taka znowu duża ilość farb: kamuflaż to 1-3 kolory, do tego ze 3 inne kolory, resztę, tzw. detale można pomalować pędzelkiem i farbami przeznaczonymi do pędzelka, które do takiego celu starczą na lata. Ale niestety na początek trochę zaboli kupowanie nowych kolorów, bo jednak coś na start trzeba mieć.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dyskutować na ten temat na wielu płaszczyznach. Jeśli zgodzisz się na pytanie z natury ekonomicznej to zapytam: czy jeśli piszesz o oszczędnościach to liczyłeś ile czasu poświęcasz na wynalezienie koła od nowa? Mam na myśli proporcje składników (sam piszesz, że przy każdym kolorze inne ilości). O mieszaniu aby uzyskać odcień porządany nie piszę za bardzo bo większość farbek trzeba sobie rozjaśnić/ściemnić ale zawsze to łatwiej mieć jakiś kolor wyjściowy.

 

Osobiście powiem, że mi by się nie chciało dla kilku złotych robić lakoratorium chemicznego i wielogodzinnych prób z uzyskanymi farbami i wnioskowania z efektów prób kolorowania modeli.... no ale jak ktoś ma nadmiar czasu a deficyt kasy to trzeba to uszanować. Powodzenia i nie zrażaj się. Podziel się wynikami doświadczeń.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dojście do mieszalnika farb więc wykonanie dowolnego koloru to kwestia kilku sekund, podłożenie receptury dla danego koloru w kompie , dozowanie i gotowe.Tabele zamienników ogólnodostępne w necie. Jedna z lepszych stron do przełożeń np Federal Standart to:

https://www.e-paint.co.uk/Colour_alternatives.asp

Czasem trzeba się naszukać dobrego wzorca do zmierzenia spektrofotometrem ale to skrajne przypadki.

Solo - cenne uwagi i jak najbardziej się z nimi zgadzam, ale do zadania tego pytania i zbadania tematu nakłoniła mnie jakaś wypowiedź z netu , że farby komercyjne się do tego celu nie nadają bo maja inne parametry, lepkość, gęstość, wypełniacze i inne dodatki. To skłoniło mnie do sprawdzenia. Sprawdziłem działa całkiem OK. Maluje (aktualnie więcej się uczę malować) - Ultrą 0,2mm, maluje też farbami Hataki czy Vallejo, nie widzę specjalnej różnicy w malowaniu czy w powłoce. Aerograf nie zapycha się, wszystko działa dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@metalowy17 - jeśli chcesz się koniecznie bawić w mieszanie własnych farb, pogadaj z @KRL, on tak, oidp, robi. Wątpię, że będzie taniej, ale jak masz ochotę rzeźbić, to droga otwarta.

PS: Hataki (Red) lub Vallejo (Air) to akurat farby z dolnego spektrum farb do malowania aerografem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atlis ma rację jeżeli nie masz dostępu do mieszalnika to będzie to rzeźba, natomiast taniej wychodzi zdecydowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, metalowy17 napisał:
4 godziny temu, kjp_a_man napisał:

Myślę, że możesz wejść w niszę rynkową.

 

3 godziny temu, Martinezol napisał:

Tak uwazam ze Polak potrafi wiec po co miec przyjemnosc z modelarstwa jak mozna wszystko sobie utrudniac....

Dzięki za porady, najbardziej lubię te z cyklu nic nie wiem na temat ale się wypowiem... ale może coś bardziej konstruktywnego. Zapytałem bo szukam alternatywy, a jak się zaczyna to każdy grosz się liczy, akurat mam taka możliwość z farbami, to dlaczego nie skorzystać. Dodam że 10ml dowolnego koloru to koszt ok. 70 gr.

Bardzo prosze za porade. Nie masz pojecia co wiem a co nie wiec po co "ten jezyk nienawisci" :flaga: :wojo: probowalem roznych farb i nie warto kombinowac bo ok kupiles model za grosze to straty nie ma ale...jak Ci sie zachce modelu za pare stowek z dodatkami i spieprzysz go farba typu Sniezka to nie pisz potem ratunku pomocy co robie nie tak. Moja porada byla z gatunku "Ludwiku i Sabo nie idzcie ta droga". Reszte bardziej lopatologicznie wyjasnili Koledzy z forum. Czolem. :pilot: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Martinezol napisał:

Bardzo prosze za porade. Nie masz pojecia co wiem a co nie wiec po co "ten jezyk nienawisci" :flaga: :wojo: probowalem roznych farb i nie warto kombinowac bo ok kupiles model za grosze to straty nie ma ale...jak Ci sie zachce modelu za pare stowek z dodatkami i spieprzysz go farba typu Sniezka to nie pisz potem ratunku pomocy co robie nie tak. Moja porada byla z gatunku "Ludwiku i Sabo nie idzcie ta droga". Reszte bardziej lopatologicznie wyjasnili Koledzy z forum. Czolem. :pilot: 

:flaga:żaden tam język nienawiści(tak ostatnio modny), po to zadałem pytanie bo kto pyta, nie bładzi, a i tu masz rację, dlatego ćwicze na tanich modelach. Ale jak się okazuje można iść i tą drogą. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, metalowy17 napisał:

Mam dostęp swobodny do mieszalnika, faktycznie wychodzi bardzo korzystnie ?. Widze że kolega KRL wie o czym pisze, też sam "produkujesz" farby czy coś?

Pracuję w jednej z firm produkujących Farby - korzystam z mieszalnika a dokładniej to po prostu mam kilka a w zasadzie to w tej chwili już 27 tonerów i sam sobie mieszam potrzebne mi kolor. Jeżeli nie mogę z posiadanych w domu tonerów wymieszać odpowiedniego koloru mieszam go jak jestem w pracy w laboratorium.

Uzbierałem już na tyle pokaźna "piwniczkę" z kolorami że w ogóle te zamawiane z palet modelarskich nie leżą w obrębie mojego zainteresowania,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, metalowy17 napisał:

Mam dostęp swobodny do mieszalnika, faktycznie wychodzi bardzo korzystnie …

I dlatego uważam wręcz, że jest dla twojej twórczości miejsce na rynku. Niezależnie, czy będziesz robił sam dla siebie, czy zaczniesz sprzedawać życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, KRL napisał:

Pracuję w jednej z firm produkujących Farby - korzystam z mieszalnika a dokładniej to po prostu mam kilka a w zasadzie to w tej chwili już 27 tonerów i sam sobie mieszam potrzebne mi kolor. Jeżeli nie mogę z posiadanych w domu tonerów wymieszać odpowiedniego koloru mieszam go jak jestem w pracy w laboratorium.

Uzbierałem już na tyle pokaźna "piwniczkę" z kolorami że w ogóle te zamawiane z palet modelarskich nie leżą w obrębie mojego zainteresowania,.

a jakiej bazy używasz do barwienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, metalowy17 napisał:

a jakiej bazy używasz do barwienia?

Odpisałem na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.