Skocz do zawartości

Pz. Kpfw. IV Ausf. D Tamiya 1:35 spod skrzydeł gen. Rommla


Jared

Rekomendowane odpowiedzi

Podpinam się z prośbą o pomoc żeby nie otwierać kolejnego wątku o Ausf. D bo tu ogrom informacji już jest...

Przymierzam się właśnie do tego czołgu osadzonego w północnej Afryce w wersji z prostym jednobarwnym piaskowym kamo na podkładzie Dunkelgrau. 

Jakie modyfikacje należałoby jeszcze wprowadzić dla pojazdu z DAK?

Z góry dziękuję

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Jared napisał:

Podpinam się z prośbą o pomoc żeby nie otwierać kolejnego wątku o Ausf. D bo tu ogrom informacji już jest...

Myślę, że nie będzie to problem dla nikogo jeśli założysz swój wątek tym bardziej, że chcesz zrobić inną wersję. Będziesz miał wtedy przejrzyście po kolei swój warsztat przez co będziesz mógł sobie łatwo wracać do potrzebnych informacji jak i na bieżąco będziesz mógł dopytywać o wszystko.

Nie wiem jakiej firmy masz ten model. Jeśli jest to ten sam to musisz podjąć chyba pierw decyzję czy sklejasz z pudełka jak leci czy chcesz coś przerabiać/zmieniać. Ja zdecydowałem się zakupić zestaw blaszek firmy ABER. Zestaw wprawdzie kosztuje praktycznie tyle co model ale spokojnie przedłuża "zabawę" o minimum drugie tyle sklejania. Ja własnie rozpocząłem już piąty miesiąc klejenia a jak widzisz jeszcze trochę przede mną ( liczę, że może do końca lutego uda się już skleić i zostanie malowanie ).

Z rzeczy do poprawy w modelu nawet jak byś nie zdecydował się na blaszki to możesz zrobić od nowa odbojniki tak jak ja bo nie przypominają prawdziwych. Koszta bardzo tanie bo tylko pręciki i płytki. Tak samo z tego element holowania.

Konkretniej co i jak z wersją z Afryki to już musza wypowiedzieć się mądrzejsi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jared napisał:

 

Przymierzam się właśnie do tego czołgu osadzonego w północnej Afryce w wersji z prostym jednobarwnym piaskowym kamo na podkładzie Dunkelgrau. 

Jakie modyfikacje należałoby jeszcze wprowadzić dla pojazdu z DAK?

Z góry dziękuję

 

To zależy w jakim okresie chcesz go malować, rozroznia sie 3:

  • pierwsze dostawy - całe w RAL6006 Feldgrau i poczatkowo niemcy z braku laku po prostu brudzili błotem dopoki czegos nie wymyslono, jak zaschlo i opadlo costam odcienia piasku zostawalo lepsze niz caly szarak :) Osobiscie nie widzialem aby jakis modelarz probowal cos takiego zrobic bo wiadomo, estetycznie toto bzydkie by wyszlo i po prostu pomazane szmata bez ladu i skladu.
  • do 04.42 - tu juz sie namyslili i na Feldgrau malowali RAL7008 Khakigrau, ewentualnie dodawano jeszcze RAL8000 Grunbraun jako camo. - w tym robie sobie wlasnie panzerke 1A 
  • od 04.42 - RAL7027 Sandgrau i ewentualnie RAL8020 Gelbbraun do camo.  

Wiec w jakim odcieniu chcesz sobie go robic zalezy wylacznie od Ciebie, najwiecej DAKów ludzie robia jednak w RAL7027 i ten kolor najczesciej sie kojarzy z  malowaniem pojazdow Afrika Corps. 

PZ IV wysylano juz od 27.02.1941 wiec mozesz wybierac spokojnie sposrod wszystkich skoro to wersja D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, zipster napisał:

od 04.42 - RAL7027 Sandgrau i ewentualnie RAL8020 Gelbbraun do camo.

Trafiłem na takie info:

Vehicles sent to hot climates like Northern Africa in 1941 received a basecoat of RAL-8020 Sandgelb (sand yellow) over the original dark grey paint. Another specification from 1942 ordered the vehicles sent to Northern Africa coated in 2/3 of RAL-8020 Sandgelb and 1/3 of RAL-7027 Sandgrau (sand grey).

i mam farbę a'la RAL8020 więc chciałem użyć tego koloru na podkład RAL-7021. Nie mam aero więc będę pędzlował, stąd też pomysł na jednolity kamo.

Pytam o radę odnośnie osadzenia tego jakoś historycznie, czy będzie OK gdzieś podczas ofensywy niemieckiej jeszcze przed pierwszą bitwą pod  El Alamein.

Czy te czołgi były w jakiś specjalny sposób modyfikowane, doposażone względem walczących w Europie? Czy podlegało to tylko indywidualnym cechom pojazdu i załogi?

Model od Tamki, będą też blaszki Abera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jared napisał:

Nie mam aero więc będę pędzlował, stąd też pomysł na jednolity kamo.

Możesz jeszcze kupić farbę w puszcze od Tamiya czy AK jeśli nie chcesz malować pędzlem

PS

Na górze działu masz też temat do zadawania tego typu ogólnych pytań jeśli nie chcesz tworzyć własnego wątku. Sorry ale nie chciał bym aby mój temat był jakimś ogólnym wątkiem bo zaraz będzie z niego śmietnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcąc śmiecić koledze  lukee82  w jego wątku dotyczącym tego samego modelu zakładam ten, jakby dyskusja się rozrosła.

Postaram się zwięźle przedstawić proces budowy, żeby nie dublować tematów z wątku kolegi. Docelowo chcę umiejscowić czołg w Afryce północnej, gdzieś we wczesnej fazie walk, kiedy niemcy mogli się pochwalić sukcesami.

Model i dodatki jeszcze w drodze, ale postaram się wystartować w weekend. Jest to zaledwie drugi model za jaki się biorę i wierzę że uda mi się go zrobić tak, żeby nie było wstydu publikować zdjęć.

Widzę że niektórzy z Was mają olbrzymią wiedzę i archiwa chyba także, mam nadzieję że pomożecie mi z tym, dla mnie pierwszym, poważnym projektem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa że temat rozwojowy więc założyłem nowy wątek, poprosiłem admina żeby usunął moje posty, żebyś miał "czysto"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, enten napisał:

Model kupiłeś Tamiyi?

Jakie dodatki?

Tak, Tamiyę, nr. 35096, sam model był tani więc pozwoliłem sobie wziąć komplet blach od Abera ABEVS04. Postaram się porobić też konieczne przeróbki dość mocno opisane w innym wątku. Mam nadzieję że takie malowanie jak założyłem wchodzi w grę.

Edytowane przez Jared
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze muszę sprostować - stąd ta edycja postu - 

2 godziny temu, zipster napisał:

To zależy w jakim okresie chcesz go malować, rozroznia sie 3:

  • pierwsze dostawy - całe w RAL6006 Feldgrau i poczatkowo niemcy z braku laku po prostu brudzili błotem dopoki czegos nie wymyslono, jak zaschlo i opadlo costam odcienia piasku zostawalo lepsze niz caly szarak :) Osobiscie nie widzialem aby jakis modelarz probowal cos takiego zrobic bo wiadomo, estetycznie toto bzydkie by wyszlo i po prostu pomazane szmata bez ladu i skladu.
  • do 04.42 - tu juz sie namyslili i na Feldgrau malowali RAL7008 Khakigrau, ewentualnie dodawano jeszcze RAL8000 Grunbraun jako camo. - w tym robie sobie wlasnie panzerke 1A 
  • od 04.42 - RAL7027 Sandgrau i ewentualnie RAL8020 Gelbbraun do camo.  

Wiec w jakim odcieniu chcesz sobie go robic zalezy wylacznie od Ciebie, najwiecej DAKów ludzie robia jednak w RAL7027 i ten kolor najczesciej sie kojarzy z  malowaniem pojazdow Afrika Corps. 

Tak żeby być precyzyjnym to pojazdy wysłane do Afryki były malowane zgodnie z rozkazem 

  • pkt.1 - Nr.864 z 31-07-1940 roku - (kolory zostały wybrane z Farbkarte - schemat kolorów - 840 B2 z czerwca 1932) - wprowadzono jednokolorowe malowanie Dunkelgrau Nr.46             RAL 840 B2 Nr.46 Dunkelgrau. Nazwa zmieniona dopiero 10-02-1941 - Dunkelgrau Nr.46 dodany do palety kolorów RAL i zapisany jako RAL 7021 Schwarzgrau (Black grey).              Popularna nazwa Panzergrau.
  • pkt.2 - Nr.281 z 17-03-1941 roku - RAL 8000 Grünbraun (Green brown) jako kolor bazowy i RAL 7008 Khakigrau (Khaki grey)  w proporcjach 2/3 RAL 8000 i 1/3 RAL 7008.
  • pkt.3 - Nr.315 z 25-03-1942 roku - RAL 8020 Braun - (Afrika Braun) jako kolor bazowy i RAL 7027 Sandgrau w proporcjach RAL 8020 - 2/3 pojazdu a RAL 7027 1/3 pojazdu.
  • pkt.4 - Ponadto pojazdy wysłane do Afryki od lutego 1943 roku malowane jednolicie Dunkelgelb - ale to inna bajka.

Jak widać trochę inne daty i kolory.

Jeszcze muszę napisać - choć będzie w innym warsztacie

4 godziny temu, Jared napisał:

Jakie modyfikacje należałoby jeszcze wprowadzić dla pojazdu z DAK?

Chętnie pomogę w Twoim warsztacie.

Pozdrawiam

Krzysztof

PS - Przepraszam wyszedł drugi post - jeden pod drugim

Edytowane przez meser262
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to powinieneś go robić jako wersję z włazami na pokrywie silnika z żaluzjami, dodatkowy zasobnik z tyłu wieży i półka na tylnej płycie na dodatkowe kanistry. Tak ja bym to widział. ALe jak zawsze w sparach niemieckiej pancerki Meser262 na pewno to uściśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, bazylms napisał:

... wersję z włazami na pokrywie silnika z żaluzjami, dodatkowy zasobnik z tyłu wieży i półka na tylnej płycie na dodatkowe kanistry.

Dokładnie TAK - różnice na początku - w stosunku do wozów używanych poza Afryką - później już jako standard.

  •  żaluzje na płycie nad silnikowej to akurat w wersji "D"
  •  zaczepy do dodatkowych kół jezdnych na bokach kadłuba 
  •  zaczepy na kanistry z wodą i paliwem na wierzchu wieży i w innych miejscach - (niekoniecznie wszystkie wozy)
  •  zasobnik wieżowy raczej wszystkie wozy 
  •  na tylnej płycie "korytko" na dodatkowe kanistry
  • 1469424181_21PDPR.5PzKpfwIV824back.jpg.fc5fdbd9b8c72f9b13c7a66d70b9c020.jpgmod-d-tolko-pribyvshie-v-afriku.thumb.jpg.bc5d2e49f6e7626e5b4aaaa5a855dea6.jpg

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, meser262 napisał:

pkt.3 - Nr.315 z 25-03-1942 roku - RAL 8020 Braun - (Afrika Braun) jako kolor bazowy i RAL 7027 Sandgrau w proporcjach RAL 8020 - 2/3 pojazdu a RAL 7027 1/3 pojazdu.

Czyli wydaje mi się że mogę osadzić model historycznie gdzieś przed I bitwą pod El Alamein. Użyć Dunkelgrau jako koloru bazowego na to nałożyć RAL 8020 i tak zostawić, zakładając że załogi same przemalowywały pojazdy a nie było akurat dostępu do 7027.

Kombinuję tak bo mam na przyszłość pomysł na małą dioramę jak ta czwórka ładnie wyjdzie. Nie chcę też jeszcze robić kamo wielobrawnego na tym etapie mojej przygody.

 

2 godziny temu, meser262 napisał:
  •  zaczepy na kanistry z wodą i paliwem na wierzchu wieży i w innych miejscach - (niekoniecznie wszystkie wozy)
  •  zasobnik wieżowy raczej wszystkie wozy  
  •  na tylnej płycie "korytko" na dodatkowe kanistry 
  • chciałbym uniknąć kanistrów na dachu żeby nie zaburzyć sylwetki tego czołgu
  • Zasobnik wieżowy jak najbardziej, jest też w blaszkach od Abera,
  • tylne korytko i kanistry bym zrobił, czy zasobnik z tyłu czołgu to stalowa konstrukcja, czy imporowizacje z desek? Inne dodatki jak jakieś pakunki z tyłu czołgu także wchodza w grę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Jared napisał:

... model historycznie gdzieś przed I bitwą pod El Alamein.

To jest lipiec 1942 roku, a ty chcesz zrobić model w wersji ausf.D.?

55 minut temu, Jared napisał:

Użyć Dunkelgrau jako koloru bazowego na to nałożyć RAL 8020 i tak zostawić, zakładając że załogi same przemalowywały pojazdy a nie było akurat dostępu do 7027.

NIE. W tym czasie pojazdy przychodziły pomalowane w kamuflaż wykonany fabrycznie.

55 minut temu, Jared napisał:

chciałbym uniknąć kanistrów na dachu żeby nie zaburzyć sylwetki tego czołgu

Napisałem:

3 godziny temu, meser262 napisał:

zaczepy na kanistry z wodą i paliwem na wierzchu wieży i w innych miejscach - (niekoniecznie wszystkie wozy)

(niekoniecznie wszystkie wozy).

Z tyłu "korytko" zrobione z prętów i desek.

Najpierw ustal datę która ma obowiązywać dla tego ausf.D. Najlepiej poszukaj fotkę danego pojazdu - wtedy będzie prościej.

Pozdrawiam

Krzysztof

Edytowane przez meser262
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Meser, doczytuję historię modelu, sklejanie mogę zacząć, z kamo mam teraz zagwostkę, jeszcze się rozwiąże.

Edytowane przez Jared
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 

16 godzin temu, meser262 napisał:

To jest lipiec 1942 roku, a ty chcesz zrobić model w wersji ausf.D.?

Krzysztof

"uchował" im się :) Tu w ogóle pojawia sie pytanie jak szybko w afryce były wymieniane starsze wersje na nowsze. 

Z ktorej dywizji zamierzasz go robić? 21 czy 15? to tez by zawezilo...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, zipster napisał:

"uchował" im się :) Tu w ogóle pojawia sie pytanie jak szybko w afryce były wymieniane starsze wersje na nowsze. 

dokładnie tak do tego podszedłem :D

sporo dziś grzebię w necie za informacjami odnośnie oznaczeń, wygrzebałem serię "Panzer Colors" napisaną przez Bruce'a Culver'a. Dziś do tego zasiądę i będę wertował.

Na tą chwilę widzę także, że 8 pułk pancerny z 15. Dywizji 2 miesiące przed wylądowaniem w Afryce miał kilka czołgów wersji D na stanie (wyczytałem na jakiejś niemieckojęzycznej stronie w necie) i zakładam że do niej trafiły, nie wiem w jakim malowaniu, pewnie szare, a mnie interesuje jednolity "piaskowy" kolor. Zawsze mogę założyć że czołg został "przyzwoicie" pomalowany już w Afryce, ale pozostanie wybranie właściwych oznaczeń i numeru pojazdu.

Sporo czytania przede mną, bo a mało wiem w tej chwili, a źródeł dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowe odbojniki wózków w drodze, ładniej już nie będzie z tym co mam pod ręką. 51099687_666422933772770_5616193141414559744_n.thumb.jpg.91239147face6c7028b8850539d52053.jpg

52550284_284541668893944_8458823499744542720_n.jpg.1e8e02715825e25ca0a424248109a844.jpg

Edytowane przez Jared
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎07‎.‎02‎.‎2019 o 14:53, Jared napisał:

pozwoliłem sobie wziąć komplet blach od Abera ABEVS04

Niezły zestaw. Dodam od siebie bo nie wiem czy już go masz i sprawdzałeś instrukcję. Do porobienia zawiasów i kilku elementów potrzebne będą jeszcze druciki o różnych grubościach. Jeśli nie posiadasz to będziesz musiał się zaopatrzyć. Ja kupiłem też zestaw drucików od Aber'a bo akurat są w nim wszystkie potrzebne a ilość wystarczy na dużą ilość modeli.

Z tego co mi się też wydaje sama instrukcja od blaszek ma też parę drobnych pomyłek jak nie oznaczone elementy ale to raczej się połapiesz bez problemu. Np. teraz jak sklejam wieżę nie oznaczyli zaczepów na niej numerkami a w zestawie blaszek występują i ilościowo akurat się zgadza więc to pewnie te tym bardziej, że na innym obrazku są narysowane.

Ciekaw jestem błotników bo to akurat fajny plus oszczędzi Ci odcinania elementów i zaklejania dziur. Natomiast z mocowaniem pewnie będzie trochę roboty. Ten błotnik gdzie jest gaśnica mieści sporo elementów więc dobrze je sobie rozplanuj albo przyklejaj po kolei od jednej strony bo jest tam ciasno i można się nie pomieścić.

To tyle co mi przychodzi na szybko na myśl i mogę doradzić skromnie na podstawie swoich "przygód" z tym modelem ?

PS

Odbojniki fajne i jeszcze możesz sobie lufy dokupić te z RB bo są tanie i zawsze na plus. Linki znajdziesz w moim temacie.

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukee82 napisał:

Do porobienia zawiasów i kilku elementów potrzebne będą jeszcze druciki o różnych grubościach.

Właśnie widzę, zobaczę czy stare struny bedą ok. ale podejrzewam że będą mimo wszystko za twarde przy tych grubościach. Jak już się tak zebrałem żeby pieścić ten czołg to chyba rzeczywiście karabiny dokupię, gąsienice zostawiam oryginalne.

Plastikowe błotniki rozumiem że do całkowitego obcięcia, no bedzie zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem chłopy że to kwestia kasy, ale moim zdaniem te małe duperelki z blach po malowaniu będą mało widoczne a te słabe gumy z zestawu każdy zauważy. 

Nie dość że są słabe jakościowo to i złe merytorycznie - za szerokie. Blachy i lufy swoje kosztują - razem pewnie więcej niż gąsienice, ale każdy ma prawo do decydowania co i jak. 

To czekam na dalszy rozwój budowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2019 o 12:05, zipster napisał:

"uchował" im się :) Tu w ogóle pojawia sie pytanie jak szybko w afryce były wymieniane starsze wersje na nowsze. 

 

W dniu 8.02.2019 o 13:08, Jared napisał:

dokładnie tak do tego podszedłem :D

Pz.Kpfw.IV ausf.D jest produkowany tylko do września 1940 roku. Części zamienne wysyłane do Afryki to już od wersji ausf.E, oraz dodatkowe 20 mm płyty pancerne do modernizacji ausf.D.
Na początku marca 1941 roku przybywa Panzer-Regiment 5 - i ma 17 maszyn w wersji ausf.D - bez dodatkowego opancerzenia.
14 kwietnia 1947 roku  jest już tylko 11 maszyn ausf.D. Pierwsze uzupełnienia docierają 29 kwietnia 1941 roku i są to już Pz.Kpfw.IV ausf.E.
Pojazdy po uszkodzeniu koła napędowego miały wymieniany na koło już od wersji ausf.E.
To samo dotyczy wszystkich elementów pojazdów.

Dlatego jeśli chcesz zrobić dobry - właściwy merytorycznie pojazd - przeanalizuj to co napisałem.

Pozdrawiam
Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, enten napisał:

Zwłaszcza, że nie trzeba wydawać ponad 100zł na friule czy mastercluby a wystarczą magictracki za jakies 40zl....

Rozumiem że do tego trzeba dobrać właściwe koła napędowe i te tylne-napinające także?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.