Skocz do zawartości

RWD 6 SP-AHN 1/72 ZTS Plastyk, Part, scratch


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Zabieram się za budowę modelu legendarnego Polskiego samolotu RWD 6, na którym polscy lotnicy, Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zwyciężyli w wyścigu Challenge 1932. Jedyny dostępny zestaw to 'weneryczny' ZTS Plastyk, do którego dostępne są znakomite blaszki Part. Nie będę wiele pisał. Zobaczcie sami z czym mam do czynienia:

sswcaFC.jpg
Rg2b7YA.jpg
HQWWiuh.jpg
UUeLuXu.jpg
UYCEyKB.jpg
TwbIgop.jpg
Q1ChjLf.jpg
R3XEctH.jpg
bir4xId.jpg
neoaqD0.jpg
vLsBb3T.jpg
BYLK4D0.jpg

Nie wiem jak można dręczyć tak wytłuczone formy... No i ten cudowny materiał. To chyba jakieś zmiotki różnych granulatów. Oszklenie nawet po szlifowaniu i polerowaniu nie ma szans na przezroczystość. A po złożeniu połówek kadłuba okazało się, że to raczej 'niesklejalny" model. Jedna dłuższa, druga krótsza. Jamy skurczowe i zadrapania w miejscach trudnych do szpachlowania. Wypukłe linie podziału i wklęsłe linie listew szkieletu... Jednym słowem, to miał być lajtowy wstęp do budowy RWD 6 w skali 1:144 ale chyba jednak czeka mnie scratch w obu skalach 1:72 i 1:144.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sceny jak z horroru . Śmigła w jednym kawałku z ramką , resztę widać . Nie miałem okazji kleić tego samolotu . Mam nadzieję ,że już jest nie produkowany . Do wykorzystania jedynie jako surowe bloki plastiku .

Marudek , masz kibica we mnie . Będzie ciekawy warsztat .

Pozdrawiam Hello

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to można powiedzieć , smutna sytuacja . Może jakaś polska firma zrobi go od nowa , na poziomie 21 wieku i w skali co najmniej 1/32 .  To maluch jest ale bardzo sympatyczny . 

Hello

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, mandrivecs napisał:

Jest ciągle dostępny i to jako pełnoprawnym model... Pod szyldem ZTS i Mistercraft...  

ZTS tak, Mistercraft nie.

Brawo za odwagę :brawo:Ja mam z pierwszych tłoczeń i wygląda zdecydowanie lepiej. Obecnych wyprasek strach dotykać, a opatrzone są na pudełkach jeszcze naklejką "ProKids" :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Artek82 napisał:

a opatrzone są na pudełkach jeszcze naklejką "ProKids"

Jak to się dzieje , że istnieją firmy które ciągle tkwią w epoce kamienia " rzucanego " ?

Hello

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja swój egzemplarz nabyłem jakieś dwa tygodnie temu w jednym z hipermarketów. Na pudełku jak wspomniał Artek82 jest nalepka ProKids, ale jeśli ktoś chciałby sprzedać jakiemuś dziecku modelarskiego bakcyla to na pewno nie tym modelem. Nie otwierałem pudełka w markecie więc dopiero w domu doznałem szoku. Nie spodziewałem się cudów bo oglądałem wypraski w necie (widocznie były z jakichś pierwszych tłoczeń), ale to co sprzedaje ZTS to zwykłe naciągactwo. Modele firmy Amodel przy tym tworze mogłyby uchodzić za niemal samosklejalne :)

Ogólnie z całości użyję tylko kawałków połówek kadłuba i jednej owiewki na koło - zrobię z niej porządną część w której będzie oddzielne kółko i sklonuję z żywicy razy dwa. Także raczej zapowiada się scratch...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypraski nie wyglądają jeszcze jakoś bardzo tragicznie, w Czapli to jest dopiero tragedia. ZTS ma taką politykę, że dopóki formy się nie rozpadną to robią modele. Formy sie rozpadną model będzie niedostępny. Aż dziwie się, że ta firma jeszcze istnieje.

Powodzenia w budowie, wybrałeś bardzo fajny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Hej,

Wielkie dzięki za doping. Lipstein widzę że ciężką walkę toczysz z tą Czaplą, ale efekt wart był trudu. Ja chyba nie będę miał aż tak trudno. Przynajmniej zastosuję kilka trików, które znacznie ułatwiają prace i jednocześnie dają dobry efekt imitacji płóciennego poszycia.  

Zacząłem od amputacji dziobu, który w jednej połówce był dłuższy a w drugiej krótszy. Następnie na podstawie przeskalowanych planów modelarskich wykonałem szkielet nowego dzioba, który następnie wypełniłem Milliputem.

Y1IGKo0.jpg

Kadłub oszlifowałem i z cieńszego plastiku wkleiłem nowe burty na wysokości drzwi. Na zdjęciu widać pierwotny pomysł na mocowanie skrzydeł, ale zmieniłem tą koncepcję.

3e6qNjI.jpg

Imitacja listew przezierających spod napiętego płótna powstała na cienkiej, twardej folii PVC, którą okleiłem kadłub.

jRBrHjg.jpg

Po pomalowaniu podkładem zaczyna przypominać kadłub RWD 6 :)

NToTPMx.jpg

Nowa koncepcja mocowania skrzydła. W miejscach możliwie najbliższych ram osłony kabiny są kawałki igły iniekcyjnej 0,6 mm. w skrzydłach będą druty 0,4 mm które się w nie wpasują.

PvLLnKA.jpg
NMBGPOY.jpg

Po złożeniu na sucho (muszę jeszcze wnętrze kabiny wcisnąć tam przed sklejeniem na dobre).

aAda0ts.jpg
gIpq6yW.jpg


Tutaj po dodaniu kilku błyskotek Parta.

2BgVIsX.jpg

Boczne osłony na dziobie musiałem wykonać samemu z cienkiej folii ponieważ części Part były projektowane pod model ZTS Plastyk, w którym dziób był krótszy niż to wynika z planów. Dlatego imitację blachy wygniotłem w cienkiej folii PVC i nakleiłem na boki dziobu jak bym to zrobił z blaszkami.

Tak samo powstał ogon. na cienki HIPS nakleiłem wygniecione kawałki folii. Moim zdaniem efekt lepszy niż prosto z pudła :cool:

3JLmTDn.jpg

 

 

Edytowane przez Marudek
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow! Super to wygląda. Jedno pytanie mi się tylko nasuwa. Możesz powiedzieć do czego był ci potrzebny ten model, skoro wszystko robisz ze scratchu? :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

To miała być rozgrzewka przed scratch'em w 1:144. Kupiłem blachy i model żeby skleić sobie "lajtowy" modelik zanim zabiorę się za projektowanie modelu w 144. Po otwarciu pudełka okazało się, że to nie będzie taki "lajcik", a skoro wydałem już kasę na ładne blaszki i zacząłem kombinować gablotkę na biurko do pracy (w domu samoloty trzymam tylko w 1:144) - to jakoś zmęczę ten temat :cool:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie, ja tak nie potrafię... ? Z czego zrobisz oszklenie?

Edytowane przez Lipstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

W zestawie Part jest film z szybami. Wszystkie poza górną powierzchnią są całkowicie płaskie więc kolejno wkleję szybki wycięte po obrysach zaznaczonych na filmie. Jeśli coś pójdzie nie tak, to użyję folii do rzutników. 

Okienka w drzwiach będą otwarte na uchył, a drzwi będą otwarte szeroko jak gdyby piloci studzili nagrzaną słońcem kabinę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

no i pięknie ?
btw oglądając te zdjęcia aż wydobyłem swojego vintage, no szału nie ma ale aż tak źle jak na Twoim egzemplarzu nie ma ? (mój coś koło 87 tłoczony z białego tworzywa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Kolega podpowiedział mi, że blaszki oszklenia wywinąłem na "lewą stronę" ? Wolę nie ryzykować z rozklejaniem więc linie gięcia zaszpachlowałem surfacerem. Potem pobawiłem się wnętrzem. Foteliki to moja rzeźba odlana x2.

Vtljmx7.jpg
Eq208cR.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

To prawda - zależy mi na czasie bo przecież od podstaw miałem go robić w 1:144 :) Ale to już niedługo, bo robota idzie dobrze. Mam już wnętrze kabiny i mastery do odlania części podwozia i silnika.

eZSNxHA.jpg
Yn13n3J.jpg
ZyzrHzn.jpg

9zxjsuE.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.