Jump to content

RWD 6 SP-AHN 1/72 ZTS Plastyk, Part, scratch


Recommended Posts

Hej,

Zabieram się za budowę modelu legendarnego Polskiego samolotu RWD 6, na którym polscy lotnicy, Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zwyciężyli w wyścigu Challenge 1932. Jedyny dostępny zestaw to 'weneryczny' ZTS Plastyk, do którego dostępne są znakomite blaszki Part. Nie będę wiele pisał. Zobaczcie sami z czym mam do czynienia:

sswcaFC.jpg
Rg2b7YA.jpg
HQWWiuh.jpg
UUeLuXu.jpg
UYCEyKB.jpg
TwbIgop.jpg
Q1ChjLf.jpg
R3XEctH.jpg
bir4xId.jpg
neoaqD0.jpg
vLsBb3T.jpg
BYLK4D0.jpg

Nie wiem jak można dręczyć tak wytłuczone formy... No i ten cudowny materiał. To chyba jakieś zmiotki różnych granulatów. Oszklenie nawet po szlifowaniu i polerowaniu nie ma szans na przezroczystość. A po złożeniu połówek kadłuba okazało się, że to raczej 'niesklejalny" model. Jedna dłuższa, druga krótsza. Jamy skurczowe i zadrapania w miejscach trudnych do szpachlowania. Wypukłe linie podziału i wklęsłe linie listew szkieletu... Jednym słowem, to miał być lajtowy wstęp do budowy RWD 6 w skali 1:144 ale chyba jednak czeka mnie scratch w obu skalach 1:72 i 1:144.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hej, To prawda - zależy mi na czasie bo przecież od podstaw miałem go robić w 1:144  Ale to już niedługo, bo robota idzie dobrze. Mam już wnętrze kabiny i mastery do odlania części podwozia i sil

Hej, Postarałem się poprawić krawędzie w drzwiach kabiny oraz mocowanie tablicy przyrządów. Myślę, że teraz jest OK - a przynajmniej z wklejoną kabiną nie jestem w stanie zrobić tego lepiej.

Witam, Udało mi się wytermoformować okaptowanie silnika i pierścień Townenda. Pamiętam jak Wojtek Fajga pięknie wyciął litery RWD na okaptowaniu swojego modelu w 1:32. Ja miałem nieco mniejsze li

Posted Images

Sceny jak z horroru . Śmigła w jednym kawałku z ramką , resztę widać . Nie miałem okazji kleić tego samolotu . Mam nadzieję ,że już jest nie produkowany . Do wykorzystania jedynie jako surowe bloki plastiku .

Marudek , masz kibica we mnie . Będzie ciekawy warsztat .

Pozdrawiam Hello

Edited by Hello
Link to post
Share on other sites

W sumie to można powiedzieć , smutna sytuacja . Może jakaś polska firma zrobi go od nowa , na poziomie 21 wieku i w skali co najmniej 1/32 .  To maluch jest ale bardzo sympatyczny . 

Hello

Edited by Hello
Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, mandrivecs napisał:

Jest ciągle dostępny i to jako pełnoprawnym model... Pod szyldem ZTS i Mistercraft...  

ZTS tak, Mistercraft nie.

Brawo za odwagę :brawo:Ja mam z pierwszych tłoczeń i wygląda zdecydowanie lepiej. Obecnych wyprasek strach dotykać, a opatrzone są na pudełkach jeszcze naklejką "ProKids" :mrgreen:

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Artek82 napisał:

a opatrzone są na pudełkach jeszcze naklejką "ProKids"

Jak to się dzieje , że istnieją firmy które ciągle tkwią w epoce kamienia " rzucanego " ?

Hello

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Panowie ja swój egzemplarz nabyłem jakieś dwa tygodnie temu w jednym z hipermarketów. Na pudełku jak wspomniał Artek82 jest nalepka ProKids, ale jeśli ktoś chciałby sprzedać jakiemuś dziecku modelarskiego bakcyla to na pewno nie tym modelem. Nie otwierałem pudełka w markecie więc dopiero w domu doznałem szoku. Nie spodziewałem się cudów bo oglądałem wypraski w necie (widocznie były z jakichś pierwszych tłoczeń), ale to co sprzedaje ZTS to zwykłe naciągactwo. Modele firmy Amodel przy tym tworze mogłyby uchodzić za niemal samosklejalne :)

Ogólnie z całości użyję tylko kawałków połówek kadłuba i jednej owiewki na koło - zrobię z niej porządną część w której będzie oddzielne kółko i sklonuję z żywicy razy dwa. Także raczej zapowiada się scratch...

Link to post
Share on other sites

Wypraski nie wyglądają jeszcze jakoś bardzo tragicznie, w Czapli to jest dopiero tragedia. ZTS ma taką politykę, że dopóki formy się nie rozpadną to robią modele. Formy sie rozpadną model będzie niedostępny. Aż dziwie się, że ta firma jeszcze istnieje.

Powodzenia w budowie, wybrałeś bardzo fajny temat.

Link to post
Share on other sites

Hej,

Wielkie dzięki za doping. Lipstein widzę że ciężką walkę toczysz z tą Czaplą, ale efekt wart był trudu. Ja chyba nie będę miał aż tak trudno. Przynajmniej zastosuję kilka trików, które znacznie ułatwiają prace i jednocześnie dają dobry efekt imitacji płóciennego poszycia.  

Zacząłem od amputacji dziobu, który w jednej połówce był dłuższy a w drugiej krótszy. Następnie na podstawie przeskalowanych planów modelarskich wykonałem szkielet nowego dzioba, który następnie wypełniłem Milliputem.

Y1IGKo0.jpg

Kadłub oszlifowałem i z cieńszego plastiku wkleiłem nowe burty na wysokości drzwi. Na zdjęciu widać pierwotny pomysł na mocowanie skrzydeł, ale zmieniłem tą koncepcję.

3e6qNjI.jpg

Imitacja listew przezierających spod napiętego płótna powstała na cienkiej, twardej folii PVC, którą okleiłem kadłub.

jRBrHjg.jpg

Po pomalowaniu podkładem zaczyna przypominać kadłub RWD 6 :)

NToTPMx.jpg

Nowa koncepcja mocowania skrzydła. W miejscach możliwie najbliższych ram osłony kabiny są kawałki igły iniekcyjnej 0,6 mm. w skrzydłach będą druty 0,4 mm które się w nie wpasują.

PvLLnKA.jpg
NMBGPOY.jpg

Po złożeniu na sucho (muszę jeszcze wnętrze kabiny wcisnąć tam przed sklejeniem na dobre).

aAda0ts.jpg
gIpq6yW.jpg


Tutaj po dodaniu kilku błyskotek Parta.

2BgVIsX.jpg

Boczne osłony na dziobie musiałem wykonać samemu z cienkiej folii ponieważ części Part były projektowane pod model ZTS Plastyk, w którym dziób był krótszy niż to wynika z planów. Dlatego imitację blachy wygniotłem w cienkiej folii PVC i nakleiłem na boki dziobu jak bym to zrobił z blaszkami.

Tak samo powstał ogon. na cienki HIPS nakleiłem wygniecione kawałki folii. Moim zdaniem efekt lepszy niż prosto z pudła :cool:

3JLmTDn.jpg

 

 

Edited by Marudek
  • Like 2
Link to post
Share on other sites

Wow! Super to wygląda. Jedno pytanie mi się tylko nasuwa. Możesz powiedzieć do czego był ci potrzebny ten model, skoro wszystko robisz ze scratchu? :D 

Link to post
Share on other sites

Hej,

To miała być rozgrzewka przed scratch'em w 1:144. Kupiłem blachy i model żeby skleić sobie "lajtowy" modelik zanim zabiorę się za projektowanie modelu w 144. Po otwarciu pudełka okazało się, że to nie będzie taki "lajcik", a skoro wydałem już kasę na ładne blaszki i zacząłem kombinować gablotkę na biurko do pracy (w domu samoloty trzymam tylko w 1:144) - to jakoś zmęczę ten temat :cool:

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Hej, 

W zestawie Part jest film z szybami. Wszystkie poza górną powierzchnią są całkowicie płaskie więc kolejno wkleję szybki wycięte po obrysach zaznaczonych na filmie. Jeśli coś pójdzie nie tak, to użyję folii do rzutników. 

Okienka w drzwiach będą otwarte na uchył, a drzwi będą otwarte szeroko jak gdyby piloci studzili nagrzaną słońcem kabinę. 

Link to post
Share on other sites
  • Super Moderator

no i pięknie ?
btw oglądając te zdjęcia aż wydobyłem swojego vintage, no szału nie ma ale aż tak źle jak na Twoim egzemplarzu nie ma ? (mój coś koło 87 tłoczony z białego tworzywa)

Link to post
Share on other sites

Hej,

Kolega podpowiedział mi, że blaszki oszklenia wywinąłem na "lewą stronę" ? Wolę nie ryzykować z rozklejaniem więc linie gięcia zaszpachlowałem surfacerem. Potem pobawiłem się wnętrzem. Foteliki to moja rzeźba odlana x2.

Vtljmx7.jpg
Eq208cR.jpg

  • Like 2
Link to post
Share on other sites

Hej,

To prawda - zależy mi na czasie bo przecież od podstaw miałem go robić w 1:144 :) Ale to już niedługo, bo robota idzie dobrze. Mam już wnętrze kabiny i mastery do odlania części podwozia i silnika.

eZSNxHA.jpg
Yn13n3J.jpg
ZyzrHzn.jpg

9zxjsuE.jpg

  • Like 4
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.