Jump to content
Marudek

RWD 6 SP-AHN 1/72 ZTS Plastyk, Part, scratch

Recommended Posts

No właśnie nad tym się zastanawiałem.
Piękne dzięki! :piwo:

A zapytam jeszcze, czy są jakieś spowalniacze do żywic?
Bo moja schnie tak szybko, że nawet przy drobiazgach trzeba się spieszyć. 

Nie słyszałem o czymś takim... Ale może warto zapytać jakiegoś producenta / dealera.

Marudek, czy Twój samolocik, będzie miał szkiełka, czy same ramy?

Silnik gotowy :) 

z5zZazi.jpg
FNqAkzc.jpg

Wkrótce zabiorę się za wykończenie osłony kabiny, dodanie dźwigni gazu i malowanie. Potem skrzydła :cool:

Ty Marudek, jak już coś zarzucisz to tylko siedzieć i podziwiać. Sam nie wiem co bardziej - Twoją cierpliwość, czy poziom wykonania :szok:

Hej tenzan, dzięki za doping :)

Udało mi się skończyć osłonę kabiny. Zgodnie z sugestiami kolegi KayFraz - fototrawione ramy sufitu kabiny podkleiłem teownikami sklejonymi z pasków cienkiego plastiku. Teraz rama sufitu ma profil dwuteowy. Nadal obstaję przy kolorze czerwonym. 

7FF9SF6.jpg
fDylYEU.jpg

Pomalowałem też osłony kół - goła polerowana blacha i czerwony akcent.

q6oFGLx.jpg

Mam teżgotowy ogon:

CNZ4arN.jpg

Całość na razie wygląda tak:

EyEUBgX.jpg

A teraz biorę się za skrzydła:

oaRIsXn.jpg

• Like 1

No przyzwoicie zaczyna wyglądać.

Ale wiesz, jak teraz jest przykro ludziom, którzy odlali ten model?  Cała ich robota na marne 😉 ...

• Like 1

Pewnie jest im tak samo przykro jak tym co kupili ich model 😛 Ale przecież użyłem połówek kadłuba więc nie powinienem żałować wydanej na niego dychy. 

• Haha 1

Zapytam jeśli można, czym skutecznie przykleiłeś do tak cienkich ramek, tak niewdzięczny materiał jakim jest przeźroczysta folia?

Hej Grzes,

Pytaj śmiało - ja zawsze chętnie odpowiem :) Jak dotąd w tym modelu wszystko łączę klejem CA. Na kawałek odpadu wycisnąłem kroplę kleju, poczekałem aż odparuje i trochę zgęstnieje, a potem wykałaczką posmarowałem ramki i wkleiłem folię przyciskając ją w miejscu klejenia czystym końcem wykałaczki :cool:

Posted (edited)

Hej,

Przedstawiam zdjęcia z dalszych prac nad skrzydłem.

Częściowo obrobiony profil:
AaOtFOq.jpg

Gotowy profil:
3tORjM4.jpg

Wytrasowane linie podziału i miejsca styku lotek. Kolega KayFranz doradził bym ich nie odcinał ponieważ szczeliny między płatem a lotkami w oryginale były zakryte skórzanymi pasami.
Ks7VMM9.jpg

Po nawierceniu otworów i wklejeniu w nie drutu mogę wsuwać skrzydła w przygotowane wcześniej gniazda (igły iniekcyjne umieszczone pod ramą sufitu):
VKxKqUk.jpg

Teraz najtrudniejsze - wymalowanie detali skrzydła przy użyciu zaprojektowanych przeze mnie masek:
MakV4GU.jpg

Planuję ponaklejać maski tego co powinno być wklęsłe na skrzydło, pokryć kilkoma warstwami sprayu podkładowego i zdjąć maski. Jak wyjdzie - zobaczymy w przyszym tygodniu :cool:

Edited by Marudek
  • Like 2

Posted (edited)
28 minut temu, Marudek napisał:

Planuję ponaklejać maski tego co powinno być wklęsłe na skrzydło, pokryć kilkoma warstwami sprayu podkładowego i zdjąć maski

Chitre :super:

Edited by Grzes

Marudek.... Przepiękna i genialna robota. Czapki z głów.

Posted (edited)

Hej,

Po trzech podejściach do skrzydła RWD-6 chyba mam już to czego chciałem. Niestety próba z maskami i malowanie nie powiodła się.

PRÓBA 1:

Do tego momentu wyglądało całkiem nieźle :)

hb9vIcT.jpg

Ale po psiknięciu kilku warstw farby pokładowej maski odchodziły razem z nią...

PRÓBA 2:

Zamówiłem samoprzylepną folię wygrawerowaną w kształt odpowiadający powierzchniom skrzydła. Planowałem to nakleić na wycięte i wyprofilowane wcześniej skrzydła.

MziOLx0.jpg

Niestety nie zdołałem osiągnąć pożądanego efektu nawet wówczas gdy udało mi się zamaskować miejsce łączenia krawędzi folii ze skrzydłem (wyżłobiłem w nim wklęsłość odpowiadającą kształtem kawałkowi folii). Jednak po pomalowaniu okazało się że grawer jest za płytki i niemal całkowicie ginie pod farbą...

PRÓBA 3:

Zamówiłem grawer w kawałkach plastiku odpowiadającym łączną grubością grubości płata w najszerszym miejscu przekroju. 

wRnM4g6.jpg

Według założenia wystarczyłoby zeszlifować wewnętrzne powierzchnie w ostry klin, skleić razem i wyprofilować krawędź natarcia. I wreszcie wyszło w miarę OK:

5pijvUm.jpg

Muszę jeszcze tylko dopieścić fragment skrzydła w części najbliżej kadłuba i przewiercić na wylot uchwyty na końcówce skrzydła. No i dorobić drugie :cool:

Edited by Marudek

Fajnie się patrzy na takie szukanie właściwej drogi do prawdy. 
Zwłaszcza, że zakończone sukcesem.

Tak z modelarskiej ciekawości ile taka grawerka się ceni? I kto to Ci zrobił?

Dzięki :) chciałem pokazać że nieraz trzeba nawet trzech podejść żeby coś wyszło w miarę OK. Wydaje mi się że gdybym miał więcej zestawów masek to mógłbym pokombinować z innymi rodzajami farby. A może właśnie maski powinny być z innego materiału (np woskowany papier samoprzylepny).

W każdym razie model chciałbym już skończyć i ostatnia metoda najlepiej się temu przysłuży. Takie grawery zamawiam trochę po znajomości u mojej szwagierki w pracy - wszystko razem wyniosło około 60 zł. Gdybym jednak miał robić odlewy tych skrzydeł to zamówiłbym kartonowe grawery u kolegi Gdasia (kiedyś ogłaszał się tu na forum i kilka razy skorzystałem już z jego pomocy). Jeśli nie odstrasza Cię waloryzowanie plastiku kartonem, to polecam jego usługi :cool:

Piękna robota, a i pomysłowość godna podziwu. Fajnie, że nie trzymasz tej wiedzy dla siebie, tylko chętnie się nią dzielisz - ostatnio to rzadkość :)

Pozdrawiam
Messer

Wszystko wygląda super (zwłaszcza silnik), ale zastanawia mnie jedna rzecz (dopiero teraz dostrzegłem). Czy dźwigary skrzydła nie powinny być równoległe? Wygląda jakby przedni był ukośnie wobec tylnego.

Hej,

To jest tylko krycie sklejką. A dźwigary były równoległe. Skrzydła powstały w oparciu o plany modelarskie. 

OK. A co to za plany? Pytam, bo mam też RWD-6 w planach, a na rysunkach w "Polskich Konstrukcjach Lotniczych" i w książce W. Schiera o Challenge tego skosu nie ma.

To Plany Modelarskie Nr 61. Książkę A. Glassa, Samoloty sportowe RWD-6 i RWD-9 też mam. Na stronie 11 są tam profile w skali 1:72 i skos też tam jest. 

A wcale nie - nie ma go tam. W owej książeczce Glassa są plany opracowane przez W. Szewczyka, czyli jest to kopia planów z "dużych" PKL. Ale skos był, widać go na wielu fotografiach. No i przede wszystkim jest na planach wg E. Ferka - chyba najrzetelniejszych. Ze dwa razy drukowane w Modelarzach.

Posted (edited)

Czołem Panie kolego! Mam pytanie odnośnie malowania- chodzi mi konkretnie o to, jakich kolorów użyłeś i w jakiej kolejności je nakładałeś na osłony: kół, silnika oraz na kołpak śmigła. Pomału dłubię sobie ten sam model, dlatego też chciałem się poradzić co do malowania. Rozumiem, że różnica w kolorze kadłub-osłony wynika z użytych materiałów. No właśnie... z czego były wykonane elementy osłony: kół, silnika oraz kołpak śmigła? Nie znam się na metalurgii stąd to pytanie. Kibicując Twojej pracy, pozdrawiam serdecznie!

Edited by Salieri