Skocz do zawartości

F-35 dla polskiego lotnictwa


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Tap-chan napisał:

I z kim brał ten udział? Su-35, Su-57, J-20, EF-2000 czy wczesne eksportowe Migi-29, Migi-21 i Su-22 w krajach z zerowym wsparciem innych systemów?

Izraelskie F-35 walczyły prawdopodobnie w Syrii, a F-35B USMC w Afganistanie.
I nie walczyły z innymi myśliwcami, bo nie od tego są, to nie są interceptory, tylko trochę do czego innego mają służyć.
F-35 formalnie ma być następcą F-16, od walki z myśliwcami są F-15C i F-22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MIRO napisał:

czywiście nie twierdzę, że F-35 jest kiepski, ale też na podstawie doniesień izraelskiej prasy trudno już mówić, że to vunderwaffe.

A tak z ciekawości - czyje doniesienia są wiarygodne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Solo napisał:

A tak z ciekawości - czyje doniesienia są wiarygodne?

Solo, przeczytaj uważnie co napisałem. Artykuły w izraelskiej prasie tak naprawdę ograniczają się do tego, że jesteśmy zadowoleni i tyle. Żadne doniesienia nie są wiarygodne dopóki nie są zweryfikowane. Ot Indie chwalą się, że ich Bison zestrzelił pakistańskiego F-16. Czyli wygląda na to, że MiG-21 (oczywiście mocno zmodernizowany) to świetna maszyna, a Polacy to frajerzy, którzy swoje 21 zezłomowali. Tylko, że ta chwalebna viktoria zweryfikowana nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem tak: nie wiem jaka jest faktyczna wartość bojowa F-35 w tej chwili. Na pewno maszyna wciąż boryka się z problemami, jak to bywa przy skomplikowanych projektach.
Całkiem możliwe że dzisiaj jego efektywność w boju byłaby niższa niż F-16 czy F-18, ale z drugiej strony coraz więcej państw zamawia te maszyny i coraz więcej pojawia się głosów chwalących te samoloty.
Trochę byłoby to niesprawiedliwe przyjmować wszelką krytykę bez żadnej weryfikacji, za to odrzucać pochwały jako mało wiarygodne. Nie do końca rozumiem czemu taka postawa miałaby służyć
Kupno F-35 przez Polskę to ryzykowna inwestycja z długoterminową stopą zwrotu: za 5-6 lat ta maszyna może być już dopracowana na tyle, że da radę pokazać swoją wartość. Albo i nie. Dlatego też nie twierdzę że F-35 to świetny pomysł na nasze lotnictwo, bo możliwe że inwestycja w inne maszyny okazałby się bardziej opłacalna.
Ot, takie moje gdybanie, na podstawie tego co da się wyczytać w mediach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2019 o 10:21, Super_Hans napisał:

@PrzemekW Trochę traci to teoria spiskowa.. Przede wszystkim po co dostawca mialby je "wyłączać“. Mało zachęcają reklama dla sojuszników by była.

Witam,

Może to i jest teoria spiskowa (oby tak w razie czego było), ale:

- jak się Irańczykom wyłączyły wirówki do wzbogacania uranu jakiś czas temu?

- dlaczego tak wiele osób ma zaklejone kamerki w swoich laptopach?

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mariucha napisał:

Bo jest stabilniejszy, lepiej konfigurowalny, łatwiej go przystosować do konkretnych zadań? Myślę, że z jakimiś backdoorami nie ma to nic wspólnego... 

No i posiada właśnie otwarte kody dostępne dla użytkownika...

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, PrzemekW napisał:

No i posiada właśnie otwarte kody dostępne dla użytkownika...

Przemek

Ależ to wcale nie jest jednoznaczne. To jest "otwarty" system dla programisty, ale niekoniecznie dla użytkownika, który dostaje gotowy, skompilowany i wsadzony do układu produkt. 

Edytowane przez Mariucha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, PrzemekW napisał:

Nie jestem informatykiem, więc się nie znam, ale czytałem w jakiejś gazecie (NTW, Raport lub podobne), że niektóre armie (US???, Bundeswehra???) przeszły / przechodzą z Windows na Linuxa.

Ciekaw jestem dlaczego.

Przemek

Linuxów jest multum. Na pewno wojskowy Linux USA nie będzie miał publicznie dostępnych źródeł :lol:

Generalnie kontrolę nad komputerem można przejąć nawet za pomocą kabelka USB

https://niebezpiecznik.pl/post/zlosliwy-kabel-usb-ktory-zmienia-sie-w-klawiature-i-infekuje-twoj-komputer/

A kamerek się dzisiaj nie zakleja, tylko montuje przesuwane zasłonki :lol: 

0d57f36c423ca2838d7518d9a008

Może i ten F-35 ma backdoory, chociaż jeszcze nie słyszałem o takim przypadku niezaelżnie od samolotu. Jednak możliwość wykorzystania samolotu przez jego użytkownika nie ma żadnego związku z dostępem do źródeł jego oprogramowania :) Mówię o tym dlatego, że po sieci krążą jakieś kretyńskie opinie, że ponieważ nie mamy dostępu do źródeł, to musimy USA za każdym razem prosić o pozwolenie na start itp. Takie plotki krążyły odnośnie F-16 i te same bzdury zaczynają się pojawiać przy kolejnym zakupie. Ciekawe, że w przypadku Gripena czy innego EF2000 nikt takich bzdur nie powtarza.

Edytowane przez karambolis8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to bardziej pytanie do tematu ogólnego o F-35.

Co pod skrzydłami i w komorze pod kadłubem przenosi w pełni obładowany myśliwiec? 

Podwieszenia są symetryczne czy asymetryczne również występują? W boju wiele razy nie był dotychczas użyty, ale może jakieś informacje gdzieś ktoś trafił?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

- dlaczego tak wiele osób ma zaklejone kamerki w swoich laptopach?

Coraz ciekawszych rzeczy się człowiek dowiaduje... to zaklejone kamerki mają ludzie w obawie przed Microsoftem? A Ci od Apple? 

Informuję, że podstawowym zagrożeniem nie są backdoory zostawione przez producentów systemu operacyjnego, tylko wirusy. W szczególności wirusy wnikające do systemu przez dziury, które tam są, bo użytkownik nie instaluje łatek dostarczanych przez producenta!

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

- dlaczego tak wiele osób ma zaklejone kamerki w swoich laptopach?

Coraz ciekawszych rzeczy się człowiek dowiaduje... to zaklejone kamerki mają ludzie w obawie przed Microsoftem? A Ci od Apple? 

Informuję, że podstawowym zagrożeniem nie są backdoory zostawione przez producentów systemu operacyjnego, tylko wirusy. W szczególności wirusy wnikające do systemu przez dziury, które tam są, bo użytkownik nie instaluje łatek dostarczanych przez producenta!

 

I taka uwaga na marginesie - kiedyś, jak byłem początkujący w biznesie produkcji oprogramowania,  wydawało mi się, że jak klient będzie miał dostęp do kodu źródłowego, to o Matko, ukradnie wszystkie tajemnice i jeszcze zmodyfikuje system i co tam dalej. A teraz, jak już minęło troszkę lat, to wiem, że klientowi można dostarczyć w zasadzie kody źródłowe, bo i tak nic z tego nie zrozumie - koszty zbadania kodów źródłowych są tak olbrzymie, że nie będzie mu się to w żadnym wypadku opłacało, a jak niechcący coś zmodyfikuje, to mu się cofnie gwarancję i klient zostanie z wydaną kasą i górą do niczego nie potrzebnego softu.

Uważam, że nawet gdybyśmy dostali kody źródłowe do F-35 i gdyby nawet były tam backdoory, to i tak ich nie znajdziemy analizując kody (bo są do tego łatwiejsze sposoby), a dodatkowo w żaden sposób tych kodów nie wykorzystamy do niczego. 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mates napisał:

Myślę, że to bardziej pytanie do tematu ogólnego o F-35.

Co pod skrzydłami i w komorze pod kadłubem przenosi w pełni obładowany myśliwiec? 

Podwieszenia są symetryczne czy asymetryczne również występują? W boju wiele razy nie był dotychczas użyty, ale może jakieś informacje gdzieś ktoś trafił?

 

Chodzi Ci o konkretne rodzaje uzbrojenia?
Z tego co wiem, F-35 jest przystosowany do przenoszenia każdego rodzaju uzbrojenia jakie dziś przenosi F-16 i F/A-18.
Tak w ogóle to F-35 jest myśliwcem stealth, a to w praktyce oznacza, że powinien przenosić uzbrojenie wyłącznie w komorze, o ile dalej chce pozostać stealth.
No i tu się zaczynają schody, bo w komorze uzbrojenia w praktyce mieszczą się mu tylko 2 rakiety AA, bodajże mowa jest o AIM-120D, choć teoretycznie może przenosić jeszcze 2xAIM-9 Sidewinder. Żeby było śmieszniej, podobno są spore problemy z odpalaniem jakichkolwiek rakiet z komory, bo rakiety nie mogą być najpierw odrzucane, tylko muszą zsuwać się z wyrzutni, co w samej komorze jest utrudnione, a do tego płomień z dyszy rakiety może poczynić sporo szkód w samej komorze. Tak więc podobno (znowu: podobno) piloci w ogóle nie przenoszą rakiet w komorze, tylko na pylonach podskrzydłowych, ale wtedy szlag trafia właściwości stealth i jedna z najważniejszych zalet myśliwca idzie się czochrać.
Trwają prace nad AIM-120 dostosowanych do potrzeb F-35, ale to potrwa.
O problemach z uzbrojeniem bombowym nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo, słyszałem sporo  o różnych  problemach  F-35, ale problemy z odpalaniem pocisków A-A z komory?  Przecież F-22, też Lockheeda, odpala z komór i nie ma  z tym problemów.

Masz może jakieś linki do poczytania o tych problemach?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Solo napisał:

podobno są spore problemy z odpalaniem jakichkolwiek rakiet z komory, bo rakiety nie mogą być najpierw odrzucane, tylko muszą zsuwać się z wyrzutni, co w samej komorze jest utrudnione, a do tego płomień z dyszy rakiety może poczynić sporo szkód w samej komorze. Tak więc podobno (znowu: podobno) piloci w ogóle nie przenoszą rakiet w komorze, tylko na pylonach podskrzydłowych, ale wtedy szlag trafia właściwości stealth i jedna z najważniejszych zalet myśliwca idzie się czochrać.

uhmmm https://www.youtube.com/watch?v=UIS-vGP5e0U

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.