Jump to content
RAV

F1 2019 - Konkurs Typerów

Recommended Posts

Cześć!

JUŻ W NAJBLIŻSZY WEEKEND...

...rusza nowy sezon Formuły 1!

Dla przypomnienia - zasady proste, żeby nie tracić głowy przed każdym wyścigiem

1. Typujemy TEAMY dla miejsca 1., 2. i 3. w każdym wyścigu.

2. Koniec typowania na pół godziny przed wyścigiem.

3. Za każde prawidłowe przyporządkowanie TEAM-u do miejsca w danym wyścigu - 1 pkt.

4. Dodatkowo, można podać nazwiska kierowców, którzy staną na podium w ramach wytypowanych TEAM-ów. Prawidłowe wskazanie nazwiska to kolejne 0,5 pkt za każdego trafnie zaproponowanego kierowcę

Nie trzeba typować nazwisk dla każdego TEAM-u; można to zrobić tylko dla ekipy, w której akurat mamy pewność danego kierowcy.

PODAM PRZYKŁAD (choć pewnie powyższe jest całkowicie zrozumiałe )

- Obstawiam 1. Mercedes, 2. Red Bull, 3. Mercedes. I dodatkowo dla miejsca 2. - Verstappen. W takiej sytuacji otrzymuję 3,5 pkt

- 1. Mercedes, 2. Mercedes, 3. Ferrari. I dodatkowo dla miejsca 1. - Hamilton. Również otrzymuję 3,5 pkt. Oczywiście może się pojawić stwierdzenie, że skoro prawidłowo wytypowany Hamilton na miejscu 1. to na 2. oczywiście będzie Bottas i za niego też się należy gratyfikacja punktowa. Przyjmujemy, że NIEPODANIE nazwiska dla któregoś z miejsc nie jest punktowane, choćby wynik był oczywisty. Okazuje się, że oczywisty do końca może nie być, bo może się zdarzyć, że któryś z kierowców TEAM-u może być w trybie nagłym zastąpiony kimś innym. Myślę, że to rozsądne.

ALE UWAGA !!!

Jedno, dwa lub trzy błędnie wytypowane nazwiska na poszczególnych stopniach pudła skutkować będą odjęciem 0,5 punktu od sumy punktów zebranych w danym typowaniu.

Przykład

Obstawiam:

1. Mercedes - Hamilton (jednak faktycznie to Bottas wygrywa)

2. Red Bull - Verstappen

3. Ferrari - Vettel

W powyższej sytuacji suma punktów wygląda tak:

3 pkt za prawidłowe TEAM-y na poszczególnych miejscach wyścigu, 1 pkt za prawidłowo obstawione dwa nazwiska. Od tego odejmujemy 0,5 pkt za pomyłkę przy nazwisku Hamiltona. Wynik: 3,5 pkt Jeśli pomylimy się przy dwóch lub trzech, wówczas i tak odejmujemy tylko 0,5 pkt - za sam fakt zaistniałej pomyłki, a nie za liczbę błędów - uffff...

Proste? Mam nadzieję, że po pierwszej kolejce wszystko będzie oczywiste i klarowne.

Niewielkie różnice pomiędzy poszczególnymi gratyfikacjami punktowymi i karą są przemyślane i mają skutkować zminimalizowaniem rozwarstwienia punktowego Typerów a tym samym podniesienia emocji i oglądalności naszego konkursu o kilka poziomów wyżej

Zapraszam do zabawy - emocje czekają!

Mam nadzieję, ze w tym sezonie będzie nas więcej. Kto chętny? Ja, Gutek i Kasia oczywiście wchodzimy... Na rozgrzewkę - Gutek (nr 8, prawie "pół Kubicy") w czasie przedsezonowego treningu 😉 

IMG_0125.jpg

W takim razie przetrę szlak.

Obstawiam:

1. Ferrari - Vettel

2. Mercedes - Hamilton

3. Ferrari - Leclerc

Spokojnie, nie ma pośpiechu. Typowanie kończy się pół godziny przed startem, czyli za ok. tydzień. Oczywiście możesz zgłosić swój typ już teraz, ale lepiej to zrobić po treningach i kwalifikacjach. Mamy czas...

A moze dodatkowe 0,5pkt albo 1pkt za wytypowanie miejsca Kubicy? 😉

• Like 2

Posted (edited)
15 godzin temu, kzugaj napisał:

A moze dodatkowe 0,5pkt albo 1pkt za wytypowanie miejsca Kubicy? 😉

Bardzo się mnie podoba ten pomysł. 
Tyle że wytypowanie miejsca Kubicy może być nieporównywalnie trudniejsze, niż niekiedy trafienie zwycięzcy i pół punktu wydaje się być dużo za mało :) Oby...

Edited by Mariucha

Wymyślcie konkretne zasady...

- Ile punktów za trafienie? O ile można się pomylić?

- Ile punktów (ujemnych, jak sądzę) za nietrafienie? Czy wynik całego typowania (podium plus Kubica) może być ujemny?

- Można obstawiać "DNF"? Czy takie typowanie byłoby tak samo punktowane?

- Jeśli zarówno w tradycyjnym, jak i nowym głosowaniu wytypujemy np. Kubicę na 3 miejscu i to się sprawdzi, to dostajemy punkty dwa razy (za kierowcę na 3 miejscu i za miejsce Kubicy)?

...i cokolwiek jeszcze mogłoby być przydatne, żeby zasady były jasne. Potem proponowałbym głosowanie - wchodzi albo nie. I najlepiej, żeby podjąć decyzję przed pierwszym wyścigiem, żeby nie zmieniać zasad w trakcie sezonu.

33 minuty temu, Mariucha napisał:

wytypowanie miejsca Kubicy może być nieporównywalnie trudniejsze, niż niekiedy trafienie zwycięzcy

Ale z całym szacunkiem dla Kubicy, jego miejsca będą raczej miały małe znaczenie w tym sezonie. Dlatego uważam, że powinniśmy tak wyważyć punktację, żeby nasz konkurs z typowania podium nie zamienił się w typowanie (bardzo losowe) miejsca Kubicy, w którym ewentualne trafienia podium będą miały marginalne znaczenie... Dlatego podchodzę do pomysłu sceptycznie, ale jestem otwarty na argumenty...

6 godzin temu, RAV napisał:

Wymyślcie konkretne zasady...

- Ile punktów za trafienie? O ile można się pomylić?

- Ile punktów (ujemnych, jak sądzę) za nietrafienie? Czy wynik całego typowania (podium plus Kubica) może być ujemny?

- Można obstawiać "DNF"? Czy takie typowanie byłoby tak samo punktowane?

- Jeśli zarówno w tradycyjnym, jak i nowym głosowaniu wytypujemy np. Kubicę na 3 miejscu i to się sprawdzi, to dostajemy punkty dwa razy (za kierowcę na 3 miejscu i za miejsce Kubicy)?

...i cokolwiek jeszcze mogłoby być przydatne, żeby zasady były jasne. Potem proponowałbym głosowanie - wchodzi albo nie. I najlepiej, żeby podjąć decyzję przed pierwszym wyścigiem, żeby nie zmieniać zasad w trakcie sezonu.

RAV to byla luzna propozycja :) 

Mozna potraktowac jako bonus zupelnie osobno. To tak jak 1pkt za najszybsze kolko pod warunkiem bycia w pierwszej 10. Fajnie by bylo jakby reszta tez cos zasugerowala

Ja proponuję 1 punkt za trafienie z miejscem Kubicy i brak tego punktu za nietrafienie. Przypuszczam jednak, że to za proste rozwiązanie :) 
Rozpatrywanie problemów związanych z zajęciem przez Kubicę któregoś z miejsc na podium?... Spoko :) Proponuję bez zmian - jak się trafi,  to po prostu dodatkowy punkt za miejsce Kubicy. Albo 100 :) 

W dniu 11.03.2019 o 21:37, Mariucha napisał:

Ja proponuję 1 punkt za trafienie z miejscem Kubicy i brak tego punktu za nietrafienie.

W dniu 11.03.2019 o 14:28, RAV napisał:

Dlatego uważam, że powinniśmy tak wyważyć punktację, żeby nasz konkurs z typowania podium nie zamienił się w typowanie (bardzo losowe) miejsca Kubicy, w którym ewentualne trafienia podium będą miały marginalne znaczenie...

Na podstawie powyższych zostałbym jedynie przy typowaniu miejsca Kubicy, z tym, że 0,5 (własnie ze względów, o których pisze RAV); brak punktu jesli sie nie trafi. I bez reszty kombinowania :)

Posted (edited)

Nadal nierozstrzygnięta jest kwestia: Można obstawiać "DNF"? Czy takie typowanie byłoby tak samo punktowane?

Ponadto kzugaj zaproponował: "Mozna potraktowac jako bonus zupelnie osobno". Czyli punkty za Kubicę sumujemy z tymi za podium, czy nie?

Wybaczcie, że tak się dopytuję, ale uważam, że to wszystko powinno być jasne i ewentualna zmiana zasad gry powinna być precyzyjna i zaakceptowana w głosowaniu, żeby nie zacząć zabawy od kłótni o punkty (które pewnie nadal ja będę liczył i w razie draki narobię sobie wrogów).

Edited by RAV

Nie wiem jak tam inni, ale ja bym DNF już odpuścił... Obstawianie pierwszej trójki polega jednak na jakiś analizach, ocenach, czyli wykorzystaniu jakiejś wiedzy plus oczywisty element ryzyka/hazardu, gdy DNF to już wyłącznie hazard i takie strzelanie na pałe. Moim zdaniem... 

4 godziny temu, Mariucha napisał:

ja bym DNF już odpuścił...

Dokładnie tak.

4 godziny temu, RAV napisał:

Czyli punkty za Kubicę sumujemy z tymi za podium, czy nie?

Tak.

To co mozemy uznac ze dodatkowe 0.5pkt za trafienie miejsca Kubicy i w przypadku nie trafienia odejmujemy 0.5pkt

Co do DNF to fajny pomysl ale ciagle obstawiac Verstapena czy Grosjena to zadna frajda :)

2 godziny temu, kzugaj napisał:

To co mozemy uznac ze dodatkowe 0.5pkt za trafienie miejsca Kubicy i w przypadku nie trafienia odejmujemy 0.5pkt

Tak bym wolał. Jest ryzyko, jest zabawa - można zyskać, ale można też stracić.

2 godziny temu, kzugaj napisał:

Co do DNF to fajny pomysl ale ciagle obstawiac Verstapena czy Grosjena to zadna frajda :)

Nie to miałem na myśli. "Obstawianie DNF" znaczyło, że typując miejsce Kubicy mielibyśmy opcję "DNF", jeśli uważamy, że Robert nie ukończy wyścigu. Moim zdaniem byłaby to opcja bardziej prawdopodobna niż jakiekolwiek konkretne miejsce (co nie znaczy, że nieukończenie uważam za bardziej prawdopodobne od ukończenia). Dlatego uważam, że obstawienie DNF powinno być wykluczone lub punktowane niżej niż wybór konkretnej pozycji na mecie.

RAV:

1. Mercedes - Hamilton

2. Mercedes - Bottas

3. Ferrari - Vettel

Gucio:

1. Mercedes - Hamilton

2. Mercedes - Bottas

3. Ferrari - Vettel

Kasia:

1. Mercedes - Hamilton

2. Ferrari - Vettel

3. Red Bull - Verstappen

Nie przekonali mnie do oglądania TVP.

no ja właśnie w tym kontekście.... Juz lepiej, gdyby zupełnie nie było....

Dobra, bo zaraz sie zacznie, ze jak nie ma to źle, a jak jest kawałek to też źle :haha: