Skocz do zawartości

Torpedowiec(?). Prośba o pomoc w identyfikacji


zeger239

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! Nie wiem czy w dobrą rubrykę forum trafiłem, ale spróbujmy ?

Jak w temacie, bardzo proszę o pomoc w identyfikacji takiego pływadełka. Należy do zbiorów muzeum od kilku dni i w momencie kiedy trzeba określić co to konkretnie jest zaczyna się problem. Otrzymaliśmy go jako ORP 'Ryś' co oczywiście jest bzdurą, ale mimo wszystko po dzisiejszych poszukiwaniach w literaturze jak i internetach nic takiego 'nie wyszło'. Czy ktoś jest w stanie pomóc mi w identyfikacji? Z góry dzięki i pozdrawiam modelarską brać. ?

IMG_20190321_155219.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze kojarzę, to jest to prawdopodobnie austro-węgierski torpedowiec z końca XIXw.

Taaa, wiem, to bardzo "prezycyjne" określenie, ale poszukam jeszcze trochę. Choć przypuszczam, że kolega donalyah00 prawdopodobnie więcej będzie mógł powiedzieć. Rzeźba kadłuba, pomost i ogólnie kształt kadłuba przed pomostem - a także rufa i sposób mocowania pióra steru - wskazują na silne podobieństwo do SMS Elster, którą budował swego czasu. Z materiałów ze "Sroczką" pamiętam fotografie czy rysunki podobnych jednostek, ale właśnie z dwoma wyrzutniami torpedowymi, usytuowanymi właśnie po jednej po każdej stronie dziobnicy...

 

bzzz-bzzz

Edytowane przez wielkamucha
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, choć "wyczerpująca" to ona na pewno nie była. Pogrzebałem trochę w swoich archiwach i choć wprawdzie nie jest to Twój okręt, to wszystkie (a w każdym bądź razie - zdecydowana większość) znaków zdają się potwierdzać moje wcześniejsze domniemania: https://www.wmm.at/navy-line/20-sms-adler-falke-torpedoboot-der-k-u-k-kriegsmarine.html

Oczywiście, to tylko strona modelu, ale czasem "na szybko" dysponuję tylko takimi "źródłami" :stolek:

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego piszę "prawdopodobnie", "wydaje mi się" i "zdają się wskazywać" :cool:

Niekoniecznie musi to być jednostka spod k.u.k. bandery,  jednak moim zdaniem, kształt kadłuba, pokładu dziobowego, pomostu czy umiejscowienie dziobowych wt wskazują na dosyć bliskie pokrewieństwo - być może tego samego projektanta lub stocznię bądź biuro konstrukcyjne. Dla Hiszpanów mogli przecież budować/projektować inni...

Co nie zmienia faktu, że chętnie zobaczę jakieś dodatkowe "kwity" lub poczytam wypowiedzi bardziej zorientowanych kolegów :).

 

bzzz-bzzz

:piwo:

Edytowane przez wielkamucha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pachnie Schichau-em. :) Co do bandery czy nazwy (numeru) tej, konkretnej jednostki jednak się nie wypowiem ale o tym za chwilę.  

Torpedowiec wygląda jak zbudowany wg projektu stoczni Schichau. Jest podobny do SMS Elster ale szereg elementów jest inny - np. dwie rury torpedowe na dziobie i drugie zakryte stanowisko dowodzenia na rufie. Szkopuł tkwi w tym, że projekt małych torpedowców Schichau-a bardzo mocno ewoluował - stocznia przystosowywała kolejne jednostki dla potrzeb różnych klientów (czyt. marynarek wojennych różnych krajów) oraz ulepszała konstrukcję. Część jednostek była zbudowana wg. tych planów w różnych krajach - np. również w Japonii. Jeżeli kojarzycie lotnicze analogie to mamy tu do czynienia z takim MiG-iem-21: czyli ileśdziesiąt użytkowników w jeszcze większej ilości podwersji... 

Jednostka, której model pokazujecie mogła nosić banderę K.u.K. równie dobrze jak IJN czy hiszpańską. Malowanie mogłoby sugerować Hiszpana ale  pozostaje pytanie też czy budowniczy modelu przejmował się takimi sprawami... 

Pozdrawiam, Marek

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak się zastanawiam....

myślę iż należałoby również wziąć pod uwagę to, iż ów model mógł być niezbyt dokładnie odwzorowany i odstawać wizerunkowo od swojego pływającego pierwowzoru.  Ja jeszcze poza "tropem" japońskim dorzuciłbym chiński :

Chinese+torpedo+boat.jpg

oczywiście tak jak pisał wcześniej donalyah00 wizualnie okręcik pasuje pod stocznię Schichau :mrgreen:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny do chińskiego "Fulong". I stocznia  by się zgadzała.

IJN_torpedo_boat_FUKURYU_around_1900.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fulong

image.thumb.png.1578b7fd3cceb708ce7a2f77c6eef08e.png

http://steelonsand.blogspot.com/2010/03/pre-dreadnought-photos-part-8.html

Nie znam się zbytnio, ale sylwetka wydaje się podobna.

 

Jest jeszcze druga możliwość, że twórca wcale nie odtwarzał istniejącej jednostki :)

Edytowane przez LordDisneyland
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszny trop Lordzie   :super:

z tymi chińskimi łupinami to o tyle skomplikowana sytuacja, iż większość nich przejęła potem Japonia i po modyfikacjach sama użytkowała, więc dojść co to konkretnie za jednostka i przez kogo użytkowana (w jakim czasie) będzie raczej niemożliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.