Jump to content
Andrzej Godlewski

Motocykl CWS M55 ( 1:24) od podstaw

Recommended Posts

Tak jak w tytule , budowa od podstaw bo w zachłyśnięciu się kultowymi pojazdami PRL-u zapominamy co było pierwsze .
PRL to nędzna namiastka tego co działo się w okresie dwudziestolecia w temacie motocykli .
I choć ten pierwszy nie był zbyt udany ale już jego poprawiona wersja jak najbardziej .
Więcej do poczytania jest tu .
https://dobroni.pl/n/motocykl-cws-m-55/13132
Podstawą do budowy każdego motocykla jest rama i przednie zawieszenie .
W tym wypadku są to elementy prototypowego CWS M55.
Toteż i od budowy tego zacząłem .
Wszystko wymaga jeszcze dopracowania ale mogę uznać że ten jeden z trudniejszych etapów mam już za sobą .
Bodajże jedyny zachowany egzemplarz tego motocykla .
305neD3.jpg
uffR55a.jpg
h7XyWD7.jpg
iJrBoBy.jpg
QO70FVr.jpg

Edited by Andrzej Godlewski
  • Thanks 1

Właśnie dlatego dałem porównanie , bo o ile w pojazdach 1:24 to już duży model o tyle motocykle już do aż tak dużych nie należą .

No i ponieważ są ciut większe od 1:35 to robota jest dużo przyjemniejsza ,przynajmniej jak dla mnie .

To potem tylko już przenieść to do skali 1:1 I będzie czad. 

Czas na blachy ,błotniki ,zbiornik .
Wykonałem też siedzenie oraz podłogi ,a także wstępnie blok silnika .
Doszedł też bagażnik , wszystko zostało spasowane , oczywiście jeszcze wymaga dopieszczenia ale to już czysta przyjemność .
Całość roboczo poskładałem , efekt tych prac poniżej na zdjęciach , co do 1:1 to zapewne w dzisiejszych czasach z takim postępem technologicznym to i zapewne w 3D😀
a41RW9M.jpg
WcHcqo2.jpg
4iSS7Mq.jpg
zQ82CvJ.jpg
9jFJafo.jpg

Ale bajer! Kiedyś zrobię takiego w 1:9 tylko na razie nie mam zbyt wiele "kwitów"... Nie ma nawet modelu kartonowego na podstawie którego można by coś wyrzeźbić...

Kompletny odjazd! Obtłukłem sobie żuchwę o kolana... Jak  wykonałeś ten reflektor, toczony?

Świetny jest ibardzo inspirujący. Kusi mnie czasem wystrugać coś w tym stylu, więc bacznie się przyglądam Twoim poczynaniom :)

Zauważyłem od pewnego czasu, że na forum pojawiło się kilku modelarskich prowokatorów, którzy swoimi pracami i nieprzeciętnymi umiejętnościami ewidentnie próbują zniechęcić pozostałych do zarzucenia modelarskiej pasji.
Nie ma co ukrywać, że jednym z nich jest Andrzej, który po raz kolejny pokazuje swoje fantastyczne dzieło.

Nie dajmy się Panowie! Trwajmy w naszej pasji!

• Haha 2

Myślę że nie jest aż tak źle , malkontenci mają pełne pole do popisu ,bo zawsze w modelu będzie coś nie tak .😀

Reflektorek został wytoczony z mosiądzu , tak samo zamierzam wykonać puszkę narzędziową , tudzież piasty ,bo felgi już są .

W miarę jak czas pozwalał dorobiłem niezbędne części .
Pozostało trochę drobiazgów ,no i oczywiście trzeba poprawić co nieco bo jak zwykle po podkładzie wychodzą różne takie niechciane .
Na dzień dzisiejszy wyszło to tak .
TwtQh39.jpg
q0WZgti.jpg
WahjGx5.jpg
wYxN0iP.jpg
Ponieważ planuje dla tego motocykla wykonać niewielką dioramkę to i postanowiłem że dorobię do niego figurkę motocyklisty .
Mzr99jd.jpg
Teraz czas na wózek boczny .

• Like 1

Powoli ale do przodu , zająłem się tematem który zawsze zostawiam na koniec gdyż wymaga wykonania przyrządów wspomagających .
Wykonałem szprychy do kół ,drut miedziany 0,25 ,felgi i piasty  wytoczone z mosiądzu .
T7c4alv.jpg
Po nawleczeni szprych na piastę , ułożone zostały na połówce felgi.
a8egtBf.jpg
Następnie rozplecione naciągnięta na karuzeli , i zlutowane do felgi
LHInNC5.jpg
A następnie element został spasowany do opony .
1BHBlpU.jpg
Wykonałem też parę odlewów do dalszych prac nad motocyklem i jego konwersjami .
skkajN6.jpg
vCJEWS3.jpg

Andrzej- jesteś w moim absolutnym TOP3 tego forum z racji niesztampowych tematów i wkładu własnego. Strasznie mnie martwi, że nieczęsto się udzielasz i aktualizacje nieczęste. Druga sprawa- kilka warsztatów ciekawych, nietypowych tematów gdzieś funkcjonuje. Czy finał nastąpił? 
Robota z motocyklem kosmiczna. 

Niestety oprócz modelarstwa jest też takie w skali 1:1 więc nieraz braknie czasu na podłubanie w mniejszych tematach ,

Nie mniej tutaj nastąpi zaraz koniec , drobnic jest wykonana i w trakcie odlewania a to co już zrobione też wymaga obróbki i poskładania .

Głównie zajmuje się budową dioram ,a te wymagają wykonania detali które też są w trakcie pracy ,a ciągnąc parę tematów na raz czas nie stoi w miejscu .

Ale myślę że parę tematów za niedługo pociągnę dalej .

Na razie zielone światło ma CWS.

15 godzin temu, Andrzej Godlewski napisał:

Głównie zajmuje się budową dioram ,a te wymagają wykonania detali które też są w trakcie pracy ,a ciągnąc parę tematów na raz czas nie stoi w miejscu .

Właśnie to mnie najbardziej interesuje