Skocz do zawartości

Nakładanie lubrykantu na iglicę


jawkers

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

Cześć.

Po nałożeniu lubrykantu na iglicę i przed ponownym jego użyciem, trzeba iglicę wytrzeć z tłustego lubrykantu?

Czy nie, ponieważ lubrykant nie wpływa na jakość farby i czyszczenie nie jest konieczne ze względu na jego ilość?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mbrnnr napisał:

Filtr smaru na iglicy = mniej przywierająca farba + smarowanie uszczelek i bardziej płynna praca. 

Ze smarowaniem uszczelki między igłą a kanałem i płynniejszą pracą zgoda. Mniej przywierająca farba - tutaj efekt może być tyle iluzoryczny co nietrwały. Agresywna farba/rozcieńczalnik prawdopodobnie błyskawicznie zmyje z czubka igły warstwę smaru.

Ja mam większe zaufanie do polerowania (nie szlifowania!) co jakiś czas końcówki igły niż do jej smarowania w celu mniejszej przyczepności farby. Oczywiście polerowanie zwiększa ryzyko zgięcia końcówki. Niemniej trzeba pamiętać, że żadna stal nierdzewna nie jest tak naprawdę nierdzewna. Zawiera chrom, którego tlenki na powierzchni materiału tworzą warstwę zabezpieczającą. Ta osłona nie jest idealna i w przypadku drobnego elementu jakim jest czubek igły, zawsze mogą pojawić się w końcu mikrowżery itp. Z drugiej strony, polerowanie ściera tę warstwę chromu która musi się odnowić. Czyli stopniowo zdejmujemy z igły materiał. Coś za coś. Igły nie są w sumie drogie.

Natomiast smar na igłę (i w parę innych miejsc) dla konserwacji tudzież zabezpieczenia powierzchni jak najbardziej.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
10 godzin temu, mbrnnr napisał:

Ja robię tak, że na narożnik ręcznika papierowego nakładam kilka kropel Regdabu i przejeżdżam iglicą. Nic więcej. 

Ja zwilżyłem palce i przesunąłem wzdłuż iglicy po całej jej długości. Na iglicy jest cieniutka nie widoczna warstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HKK - oczywiście. Smarowanie iglicy i tym uszczelek to efekt krótkotrwały i o ile spust smaruję od czasu do czasu to iglicę zdarza mi się smarować nawet kilkakrotnie podczas jednej sesji.

Polerka iglicy jak najbardziej tak, zaliczam ją automatycznie do czynności gruntownego czyszczenia aerografu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja smaruję smarem silikonowym w puszce Loctite LB 8021, przydaje się nie tylko do modelarstwa ale też przy samochodzie, w domu do drzwi też się nada. Dodatkowo z racji tego, że można nim psikać można wypłukać poprostu cały syf zalewając to co psikamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie zauważyłem jakiejś konkretnej różnicy w pracy aerografu, be względu na to czy posmarowałem igłę smarowidłem czy nie. Czasami to robię, jak sobie przypomnę, ale czy to dużo daje... Jakoś nie jestem przekonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MIRO napisał:

A jak to robisz? Gdzieś widziałem, że gościu używał pasty tamki.

Nie używam pasty. Montuję igłę w mini szlifierce i przykładam polerkę do paznokci albo szmatkę polerską micromesha. Na wolnych obrotach.

Smaru silikonowego używam do zaworu i do spustu. W małych ilościach i tak, aby na pewno nie dostał się na iglicę albo do kanału farbowego. Igły nie smaruję bo nie mam odpowiedniego smaru. Ale czytałem, że Iwata Lube to gliceryna.

Edytowane przez HKK
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak trochę z boku tematu: skoro niektórzy tak często smarują iglicę, a z drugiej strony rzadko odkręcają dyszę (mówię o Iwatach, Proconach i podobnych), to znaczy że wyjmujecie i wkładacie iglicę od tyłu?
Zasadniczo słyszałem że ponoć nie jest to zalecane i ja za każdym razem przy smarowaniu odkręcam dyszę i wyciągam iglicę od przodu. Jak to się najbezpieczniej powinno robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.