Jump to content
Wojtek A.

Spitfire Mk.I N3200 QV, 1/48, Tamiya

Recommended Posts

Montex w zestawie przygotował kadłubowe kokardy A1 w takim rozmiarze:

604379932_MontexprofilQV.png.dfadfb8ba85c90749ab95576e824ea9d.png

Mniejsze, niż zrobiła to Tamiya w swojej kalkomanii - tam kokarda jest zdecydowanie większa. Znalazłem w internecie zdjęcia tego samolotu:

1109703362_1-N3200SangatteEbaycopyneg001b_zpstnkkeddz.jpg.9243194bd96bb0eacf1ee3e6b3ed707e.jpg

N66u9hv.jpg.c9afc903e36186242a2cc4406c99f3a7.jpg

Zdjęcia te zgadzają się z kalkomanią. Na stronie https://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Air_Force_roundels znalazłem informację, że myśliwce w okresie od czerwca 1940 do grudnia 1940 z kokardami typu A miały domalowany żółty pierścień (do wersji A1) - stąd duży rozmiar kokardy (49 cali). W związku z tym uznałem, że nie mogę użyć maski Montexu i zrobiłem swoje maski z taśmy Tamiya korzystając z kalkomanii i zdjęć jako wzór. Wyszło tak:

20190410_200945.jpg.ef36cc1b51ec0bf9b91304d2e7357a77.jpg

20190410_201055.jpg.14ac7a6a839df859cc23c64ecb505738.jpg

20190410_201213.jpg.607aed1d3af48f64c941616850e15ee3.jpg

20190410_201709.jpg.87569f644b25106422f56501e885104d.jpg

Biały to XF-2, żółty to mieszanka XF-3 oraz H413 (1:1), niebieski to XF-8 z X-18 (3:1), a czerwony to X-7 i XF-64 (3:1). Zdjęć w trakcie malowania niestety nie robiłem.

Mam do was pytanie w kwestii washa. Planuję użyć szarego do białej połówki skrzydła, czarnego do czarnej, i ciemnobrązowego na całą górną powierzchnię samolotu. Czy taka kombinacja jest ok?

2 minuty temu, Wojtek A. napisał:

Planuję użyć szarego do białej połówki skrzydła, czarnego do czarnej,

A nie odwrotnie?

Nie, bo nie chcę zbyt dużego kontrastu. Jak się okaże, że nie pasuje, zawsze można zmyć i zrobić drugi raz. (w linkowanym przeze mnie filmiku w innym temacie o Do 215 Scale-a-ton użyto właśnie czarnego washa do czarnego kamuflażu)

Szaro-brązowy filtr / wash do białego ok. Czarny do czarnego ok, ale widoczny nie będzie. 

• Thanks 1

Jeśli masz na myśli model Do-215 Scaleton to on owszem, położył czarny wash na niby-czarnym kamuflażu, tylko ten czarny kamuflaż był bardzo rozjaśniony do poziomu szarości i czarny wash był tam bardzo kontrastowy. Czarny wash na naprawdę czarnym malowaniu nie ma sensu.

• Thanks 1

3 minuty temu, Solo napisał:

Bardzo elegancko wygląda.

zgadzam się :)

Clean and beautiful, czas mu dac troche  zycia i go styrac.  

Po pomalowaniu modelu lakierem matowym chcę go pobrudzić używając m.in. farb olejnych. Szybkie pytanie: czy Alclad II klear kote matt (ALC-313) nie wejdzie w reakcję z white spiritem? Chciałbym zrobić mokre na mokre. W razie czego użyję XF-86.

Alclad cote nie wejdzie w żadną reakcję z white spiritem. Spokojnie można "ciorać".

Klear Kote nie jest przypadkiem emalią? 

Jest. Tak, jak podkład Alcladu, który mi się rozlał i właśnie white spiritem dobrze się zmywało.

• Thanks 1

Tak więc olejnymi bym się w niego nie pakował. Chyba, że po kilku tygodniach, kiedy będzie utwardzony i nie do ruszenia. 

Zgadza się - to samo napisał mi Scale-a-ton, że White spirit służy mu do zmywania lakierów Alclada. Prawdopodobnie i tak zdecyduje się na Alclada, a weathering zrobię po prostu innymi technikami. 

Ja pod weathering używam Testorsa Dullcote. Nie matuje mocno, ale jest wystarczająco szrostki, by się na nim utrzymały olejne. No i nie jest mleczny. Dopiero ostatni idzie emalia Marabu. Na nią już tylko akwarele. 

• Thanks 1

Testors Dullcote również wygląda obiecująco i chcę go w przyszłości wypróbować.