Skocz do zawartości

M18 Hellcat 1/35 "Wiedźma znad Driny"


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki! 


 


Mam pytanie do osób, które są bardziej ogarnięte w amerykańskiej broni pancernej. Cóż to za dziwne łuski leżą obok Hellcata? 

YTVizjM.png

Zastanawia mnie ten czarny kolor, bo nigdzie w internecie nie mogę znaleźć czegoś podobnego. Czy to jakaś miejscowa, jugosłowiańska modyfikacja łuski? Ktoś coś wie? 

W sumie na podstawie zdjęcia mogę pomalować swoje łuski, ale lepiej się czuję jak wiem co i dlaczego maluję tak a nie inaczej... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kamil K. napisał:

Dzięki! 


 


Mam pytanie do osób, które są bardziej ogarnięte w amerykańskiej broni pancernej. Cóż to za dziwne łuski leżą obok Hellcata? 

YTVizjM.png

Zastanawia mnie ten czarny kolor, bo nigdzie w internecie nie mogę znaleźć czegoś podobnego. Czy to jakaś miejscowa, jugosłowiańska modyfikacja łuski? Ktoś coś wie? 

W sumie na podstawie zdjęcia mogę pomalować swoje łuski, ale lepiej się czuję jak wiem co i dlaczego maluję tak a nie inaczej... ?

Raczej są to pojemniki na ładunki miotające do armaty.

bundlepacking.jpg.7ab67f590bd54449aa1f280144fef8a1.jpg

containers.thumb.jpg.2c119ad9e0df6a6d3116ec23a9609ec8.jpg

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz! To dlatego nie mogłem nic na ten temat znaleźć, bo szukałem pod kątem amunicji. 

Dziękuję bardzo za pomoc. Muszę trochę zagłębić się w temat, ale gdyby tak łuski od Hellcata pomalować na czarno, to może od biedy mogłyby to zasymulować... :?:

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kamil K. napisał:

O widzisz! To dlatego nie mogłem nic na ten temat znaleźć, bo szukałem pod kątem amunicji. 

Dziękuję bardzo za pomoc. Muszę trochę zagłębić się w temat, ale gdyby tak łuski od Hellcata pomalować na czarno, to może od biedy mogłyby to zasymulować... :?:

 

Wiesz te pojemnik maja większe rozmiary od typowej amunicji i przeznaczone są do armat większych kalibrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy post będzie traktował o błocie. Trzeba model składać do kupy, a bez wykonania też nijak myśleć o sklejeniu układu jezdnego. 

 

Warstwa pierwsza - AMMO Acrylic Mud przemalowane XF-57 Buff plus odrobina pigmentów. Wszystko nakładane pędzelkami.

A68ZFj2.jpg 

 

NKOOgwD.jpg


Nie myli się jednak ten, co nic nie robi. Za ostro pojechałem z kontrastami i robiąc pierwszą wersję drugiej warstwy przeszarżowałem... połączenie Wet Effect od Ammo z olejnym Abteilungiem Engine Grease, dało efekt dość komiczny... jakbym wylał gorącą czekoladę... trzeba było jakoś ratować. 

 

Q8WAYRK.jpg

 

 

Pomysł na błoto jest inny, ale postanowiłem po prostu zamalować wszystko Tamkami kładzionymi z aerografu. Tak powstała właściwa warstwa druga: XF-57 Buff + XF52 Flat Earth + XF-1 Black (różne proporcje) nakładane aerografem, głównie w zakamarki, cienkimi warstwami.   Na koniec nieco Wet Effect od AMMO Mig i ew. suchych pigmentów w miejscach mających symulować te suche.  

 

tlLCFQf.jpg

 

x4hMNFf.jpg

 

 

 

 

Podobnie potraktowałem koła. 

 

M275Iwt.png

 

Pozdrowienia! 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to w tym jest własnie problem, że kaliber owszem się zgadza, ale działo M1 miało nieco inny nabój - przynajmniej tak wnioskuję z wikipedii: 

 

Cytat

It was a new gun with a breech similar to that of the 75 mm M3 Gun but with a new tube (barrel and cartridge chamber) design to accommodate a new cartridge.[6] It fired the same projectiles as the 3-inch (76 mm) M7 gun mounted on the 3in Gun Motor Carriage M10 tank destroyer and towed 3-inch Gun M5 anti-tank gun, but from a different cartridge case

 

Ewentualnie możemy zmierzyć i porównać długość tych tub, które Ty posiadasz z długością amunicji do Hellcata, którą mam ja. U mnie to ok. 2,5cm, zależnie od rodzaju pocisku. A ile mają Twoje tuby? 

Pozdrowienia! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic - dzięki za pomoc! 

A tymczasem złożyłem układ jezdny... Prawie każda część była z innej parafii, więc było trochę roboty, ale nie ma takie CA, który zalany od spodu nie skleiłby wszystkiego jak należy... ? 
Teraz chcę się wziąć za podstawkę, a potem dokończymy weathering na pojeździe - kurzenie, wilgoć i wewnętrzne przestrzenie kół, które są na razie prawie nie ruszone. 

lTRAjsW.jpg 

 

vMtGH3u.jpg

 

Bjpqr2B.jpg

 

SnMdZcH.jpg

 

Pozdrowienia! 

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć i czołem, 

 

Zostawmy na moment model na boku, bo czas zająć się podstawką. Jak już gdzieś sugerowałem będzie ona inspirowana filmem. Zdecydowałem się na wykonanie kawałka okopu, w którym stoi Hellcat - ale bez drewnianej osłony z jego prawej strony - oraz towarzyszącego mu śmietniska. Ze względu na kwestie rozmiarowe, to co widać na filmie będzie trochę skompresowane na mniejszym obszarze. 

 

Na filmie z 1. posta w wątku widać, że w okół Hellcata wala się trochę skrzynek amunicyjnych, tub po pociskach, cegły i pustaki, wyciągnięte zapewne z pobliskich zburzonych domów, jest tez mowa o rozbitych muzułmańskich nagrobkach - pozycja Hellcata była na skraju cmentarza. Większość z tych elementów postanowiłem wykonać sam. Ale po kolei. 

 

Najpierw powstał plan podstawki (i to dość dawno temu...) - ja jak sobie czegoś nie narysuję, to tego nie widzę. :D

 

xKiNsiF.jpg

 

Potem plan przeszedł w rzeczywistość - baza pod grunt to styropian, ramki z balsy, wszystko klejone na klej polimerowy uniwersalny. 

 

K8eAKS1.jpg

 

W międzyczasie powstały w/w bambetle na podstawkę. Część to odlewy gipsowe (choć to chyba za szumna nazwa na kilka połamanych kawałków...). Na zdjęciu ułożyłem je dość niefortunnie, w każdym razie fragmenty nagrobków mają przypominać to, co widziałem m.in w Mostarze: 

 

ZpsTAfn.jpg?1

 

Z kolei tuby na pociski to patyczki higieniczne owinięte papierem do pakowania przesyłek. Nic specjalnego, ale po malowaniu powinno być akceptowalne. 

 

RoDkHaX.jpg

 

Grunt to standardowa u mnie mieszanka kleju do płytek, piasku, ziemi z pola, kamyków, pokruszonych gipsowych resztek, trawek, korzonek, gałązek... 

 

8cZZhn8.jpg

 

Wszystko zostało pomalowane farbami tamiya, grunt tą samą mieszanką, która jest na pojeździe w formie błota. 


4tLs76h.jpg


Na koniec pozostało podmalować te z detali, które na stałe były złączone z gruntem... Dodałem też trochę szmat/płatcht/plandek z pociętej rękawiczki jako kolejny element wszechobecnego burdelu, który ma panować na podstawce. 

FonG0bC.jpg

 

TBTyrqu.jpg

 

69LblIQ.jpg


To oczywiście nie koniec malunków. 

 


Pozdrowienia! 

Edytowane przez Kamil K.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej sypię wszystko do jednego naczynia i zalewam większą bądź mniejszą ilością wody. Potem nakładam jakąś szpatułką i kształtuję teren. 

Resztę takiej mieszanki zostawiam do wyschnięcia, a potem kruszę i mam fajne kamyki i podobny śmieć na kolejne podstawki. 

 

Drugi sposób, to gdy ta mieszanka jest już na podstawce ukształtowana, ale wciąż mokra, można ją zasypać taką samą mieszanką, ale suchą, bez dodatku wody. Wtedy klej do płytek zawilgotnieje od mokrego podłoża i wszystko razem zwiąże a zarazem tekstura gruntu pozostaje wyraźniejsza. 

 

Drugi sposób zastosowałem na sporej części bocznej skarpy okopu - mam na myśli tą widoczną na wprost obiektywu na ostatnim zdjęciu. Ewidentnie odcina się tam takie fajne usypisko - to właśnie ta sucha mieszanka kleju, piasku, kamyczków, ziemi, która związała się razem z podłożem. 

 

Na koniec gdy maluję to na niskim ciśnieniu, ale jakieś pojedyncze grudki zawsze mogą odlecieć. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie pomalowałem resztę bambetli na podstawkę... 

Se5G8Vo.jpg

 

... i zacząłem wszystko układać na tejże. Tu i tam trzeba będzie jeszcze podmalować, np. wnętrza tub mojej skromnej produkcji. Teraz podsypiemy tu i tam śniegiem, liśćmi, gałęziami i tak stopniowo będziemy budować efekt ostateczny. 

 

xLWGCYI.jpg

 

mNe173d.jpg

 

aCVVzpI.jpg

 

I8sLxml.jpg

 

Pozdrowienia!

  • Like 7
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, 

 

Jak już podstawka powstała, to trzeba było przymierzyć Hellcata. 

 

LNqTDux.jpg

 

ppCSt0F.jpg

 

5iHa6Uf.jpg

 

Fajnie to nawet wszystko wyglądało, ale stety-niestety, trzeba było zasypać to śniegiem... Z podstawką poszedłem wcześniej na pewne kompromisy to i teraz postanowiłem iść dalej - trochę ograniczyłem ilość śniegu, żeby nie skryć zupełnie tego, co pod nim.

 

W oryginale mamy taką fajną ciekawą aurę roztopów, tylko weź to zasymuluj na podstawce... Użyłem śniegu Tamki.  Nakładałem szpatułką i pędzelkiem a potem pędzlem maczanym w wodzie rozprowadzałem tak, żeby wyniknął w zakamarki, pomiędzy trawę, itd. Potem dodałem trochę liści, gałązek i tak to się prezentuje obecnie. 

 

 

OpNRbSh.jpg

 

oun9g2T.jpg

 

gp5Qcy9.jpg

 

Z efektu jestem zadowolony w... 50%? Ciężko powiedzieć, bo mam jakąś awersję do zimowych podstawek. Bałem się, że będzie znacznie gorzej, z drugiej strony czegoś mi jeszcze brakuje, żeby było bardziej śnieżnie, mroźno i zimowo. Może jakaś drobna kałuża ze still water? Sam nie wiem. 

 

Jeśli macie jakieś porady co z tym jeszcze zrobić, to przyjmę każdą pod rozwagę. 

 

 

Pozdrowienia! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.