Jump to content
Sign in to follow this  
DamianosPL

Jakie cążki do plastiku i cienkich elementów

Recommended Posts

Niestety dobre cążki są drogie, z reguły. Ja bym polecał te, ale naturalnie i tańsze też przecież spełniają swoje zadania:
https://www.mojehobby.pl/products/Szczypce-boczne-do-plastiku-waskie.html
https://www.mojehobby.pl/products/Advanced-Single-edged-Hobby-Side-Cuter.html

8 minut temu, DamianosPL napisał:

Jak wycinać owiewki?

Ostrożnie. :) Owiewki wycina się tak samo jak i inne części.

8 minut temu, DamianosPL napisał:

I przy okazji jakiej degradacji papier do szlifowania owiewki z nadmiaru plastiku

Gradacji.
Z nadmiaru plastiku, czyli tzw. nadlewek wystarczy nożyk i papier 600-800.
Jeśli jednak masz na myśli polerowanie owiewki (np. po usuwaniu szwu), to poniżej masz poradnik. Generalnie: zeskrobujesz szew nożykiem, potem pilniczki albo papiery ścierne od 800 do 2000, na koniec pasty polerskie.

Niestety, problem z tańszymi cążkami jest czasem taki, że ostrza nie stykają się równo, przez co plastik nie jest równo wycinany - jak jest mało miejsca na wycięcie konkretnego elementu, to może to być problematyczne. Ja korzystam z takich jak na poniższym foto i właściwie tylko te posiadam. No a przy naprawdę drobnych elementach to różnie - skalpel, czeska piłka.

2461_rd.jpg

Wyprowadzanie owiewki na równo i usuwanie szwów, to nic trudnego. Przy pierwszym warsztacie tutaj na forum też się tego obawiałem, a okazało się, że to prosta robota.

Posted (edited)

Mates podobne cążki można kupić na "chińskim allegro" - oczywiście słyszałem i czytałem te wszystkie negatywne opinie na ich temat. Kupiłem 3 sztuki. Dwie dla mnie jedną na synka. Ja tnę nimi delikatnie. Ale młody daje im wycisk i tnie nimi co się da. Mogę szczerze napisać, że chińskie cążki na 8 zł są tak samo dobre jak te markowe.

[przepraszam za pogrubioną czcionkę - nie mogę jej zmienić...]

Edited by Constructor

Mam takie jedne cążki Tamiya w dobrej cenie, nowe. Jak chcesz to PW. Mam też tańsze. Swoich cążek Tamki używam od 8 lat i dalej są ostre.