Jump to content
Sign in to follow this  
Hello

Maty modelarskie

Recommended Posts

Posted (edited)

Hej . Ze względu na wymianę blatów w moim biurku , zaistniała potrzeba zabiezpieczenia ich przed np. wylaną farbą , uszkodzeniami mechanicznymi , itp.  No to zaglądam w internet i myślę : kupie sobie maty samogojące . I do pracy i do modelu a i zdjęcia na tym fajnie wychodzą . Już , już klikam prawie do koszyka .....  i ta ceena ??? Mata Excel A1 kosztuje 244,99 PLN . Ktoś może mnie uświadomić co ona robi poza byciem podkładką ? Za blat zapłaciłem 70 zł około i kupno maty przeszło 3 razy droższej do zabezpieczenia tegoż blatu raczej ... nie wiem . Zaznaczam , że do cięcia czegoś idę po prostu do garażu , tam mam "kawałek" miejsca na agresywne modelarstwo .

Możektoś posiada podobna mate w gustownym zielonym kolorze i może polecić inny wyrób ale w cenie nie kolidującej ze zdrowym rozsądkiem ?

Pozdrawiam Hello

Edited by Hello

Za linka serdecznie dziękuję - "piąteczka" .

18 minut temu, mbrnnr napisał:

Co ma cena podkładki do blatu? 

Ma i to dużo . Mebel jest elementem wystroju pomieszczenia . Tego się nie zmienia co roku , zwłaszcza biurka za 10 tysięcy . Mata jest ciągle podkładką pod brudy powstałe przy modelowaniu , ją się wyrzuca gdy przestaje być estetyczna. I nie mam na myśli kosztów tego w sensie kto ile zarabia tylko stosunku ceny do użyteczności. 

Ceny w Polsce na artykuły modelarskie są takie same lub czasem nawet wyższe niż w reszcie świata . A realne dochody ... to już każdy sobie czyta co miesiąc na koncie . Więc można zrozumieć naturalny opór przy - 244.99 za podkładkę . 

Pozdrawiam Hello

Obecną Ansio mam ponad 2 lata i pewnie jeszcze trochę posłuży - jest obustronna i tak na oko z 5 lat na stronę lekką ręką. Nawet jeśli by kosztowała 250zł (a kosztuje połowę) to wychodzi roczny koszt na poziomie 25 zeta/2zł na miesiąc. No faktycznie dramat.

Duże maty są niestety dość drogie. Skoro 245 to za dużo to kup sobie markową Olfę, w końcu nie ma chyba lepszych mat. A1 znajdziesz już poniżej 200 zł, sam taką gdzieś kupowałem kilka miesięcy temu.

• Thanks 1

Posted (edited)

Cytat:

"...No faktycznie dramat..."

No tak , chcę kupić dwie sztuki . Takie mam duże biurko . Co tam pięć stów w sumie wywalić , tak prawie jak ziewnąć po dobrze przespanej nocy . A jakby porównać do ceny aerografu , kawał szmatki do kawałka metalu . Nic , te maty są jak za darmo . Brać , nie myśleć . Aerografem i tak nie umiem fachowo się obchodzić to chociaż niech leży na czymś prestiżowym . Mbrnnr dziękuję za linka i nie rozwijajmy dalej tematu bo zbaczamy z tematu wątku .

Pozdrawiam Hello

Edited by Hello

A po co chcesz wyłożyć całe biurko matami? Będziesz ciąć i kleić na powierzchni kilku metrów? Dla mnie jedna A1 jest i tak za duża, nie wiem po co miałbym kupować kolejne, choć miejsce na biurku na nie jest.

No ale skoro 200 zł za matę to za dużo, to kup tańszą. Bo publiczne narzekanie oj panie jak drogo zdzierajo kapitalisty jedne, to takie trochę słabe jest.

6 minut temu, Hello napisał:

Mbrnnr dziękuję za linka i nie rozwijajmy dalej tematu bo zbaczamy z tematu wątku .

Nie ma za co. To bierz dwie Ansio w cenie jednego Excela lub Olfy, jest 100x prostsza w utrzymaniu niż Olfa ponieważ nie jest porowista. Miałem kilka różnych mat i uważam, że jest do tej pory najlepsza jaką miałem. Myję ją czystym IPA i wygląda cały czas jak nowa. 

Cytat Solo

"...A po co chcesz wyłożyć całe biurko matami?..."

Nie całe biurko , tylko część roboczą . Już mam dosyć remontów i wymieniania czegoś zepsutego , niech wreszcie będę miał czas tylko na modele .

To nie jest narzekanie , to jest to samo jak zastępowanie dedykowanych rozpuszczalników czymś innym ale co kosztuje mniej . Albo co się kupuje z azjatyckich sklepów a nie w sklepie za rogiem bo taniej . Tylko zdrowe myślenie . Albo nie kupowanie modeli , nowości tylko po to by oddawać za bezcen po roku lub dwóch . Wierz mi Solo , stać mnie kupić co chce , jednocześnie nie znaczy to by nie szukać czegoś co może mi pozwolić kupić w tej samej cenie coś więcej . Nie chcę kupić cegły w kartoniku jak może murarz ją także wmurować . 

Wracając do mat , są tańsze , żona mi podpowiada , że w sklepach z artykułami biurowymi widziała coś takiego. Jeszcze raz dziękuję za linki , a za oszczędzone pieniążki , wieczorem wypiję za wasze i moje zdrowie po browarku . I znowu zaoszczędzę pieniądze na lekarza bo nerki będą dobrze funkcjonować . A i butelki sprzedam ( żart ) .

Pozdrawiam i życzę udanego modelarskiego tygodnia .

Hello

Mam matę ze sklepu z artykułami biurowymi, bardzo fajną niemiecką ECOBRA A3 (koszt ~10€), i nijak się to nie ma do mat modelarskich. Twarda, śliska powierzchnia sprawdza się świetnie pod myszkę i do pisania. Można by na niej ciąć elementy fototrawione, ale nie jest samogojąca i raczej łatwo ją zmasakrować. Ale czyszczenie bajka.

Na warsztacie leży Ansio A2 i przed klawiaturą wąska Olfa CM-A3/HALF. Niczego więcej mi nie potrzeba choć biurko (Ikea Micke ma z dołączanymi komodami) ma ponad 2 metry długą przestrzeń roboczą. 

mata.jpg

Ja mam taką 

https://sklep.maszynykrawieckie.eu/mata-do-ciecia-samogojaca-sew-mate-x-sor-900-x-600-mm.html

Zbudowana z 5 warstw i samogojąca. Wg opinii można na niej  nawet ciąć nożem krążkowym (  nie wszystkie maty nawet z Olfy są przeznaczone do cięcia nożami krążkowymi)

• Thanks 1

Posted (edited)
5 godzin temu, mbrnnr napisał:

Na warsztacie leży Ansio A2 i przed klawiaturą wąska Olfa CM-A3/HALF. Niczego więcej mi nie potrzeba choć biurko (Ikea Micke ma z dołączanymi komodami) ma ponad 2 metry długą przestrzeń roboczą

Moje biurko jest narożnikowe , 2 metry na 1,3 . Na małym boku jest komputer ( monitor) , lubię sobie pograć . Te pozostałe dwa metry to aero , podręczne narzędzia . W rogu planuje zrobić wyciąg . W sumie zostaje tak niby w sam raz . Przy dużym modelu już się nie mieszczę . Jeszcze kawa gdzieś pod ręką i nietrudno coś wylać . A tak ta druga mata też pod myszkę i klawiaturę pasuje . Dla mnie ta przestrzeń to wykorzystane minimum. Żeby nie latać po szufladach i mieć wszystko pod ręką.

4 godziny temu, lesio-69 napisał:

Ja mam taką 

https://sklep.maszynykrawieckie.eu/mata-do-ciecia-samogojaca-sew-mate-x-sor-900-x-600-mm.html

Zbudowana z 5 warstw i samogojąca. Wg opinii można na niej  nawet ciąć nożem krążkowym (  nie wszystkie maty nawet z Olfy są przeznaczone do cięcia nożami krążkowymi)

No proszę , przysłowiowe "kto pyta nie błądzi " jednak jest prawdą . Szczerze dziękuję . Zamiast 489.98 zł zapłacę 184 zł . Całe 305,98 złotych w kieszeni . To jest równowartość sporego zestawu farb , lub jakiegoś fajnego modelu . Dziękuję Lesio .

Pozdrawiam Hello

Edited by Hello

Ale po co wszystko chcesz wyłożyć matami?
Mata przydaje się tylko w miejscu gdzie tniesz, piłujesz i kleisz.
Do malowania podłóż sobie cokolwiek, ja używam na przykład przycięty arkusz gąbki, można użyć karton, nawet gazetę - nie ma sensu malować na macie, szkoda jej do tego.
Reszta biurka nie potrzebuje ochrony jak na mój gust.
U mnie to jest tak: do lepienia modelu jest mata:

photo_2019-04-15_18-27-18.thumb.jpg.67ff9021ef4fed988de5a957b25f096e.jpg

Do malowania jest gąbka:

photo_2019-04-15_18-27-15.thumb.jpg.f380035942d3e94132274df538f448b2.jpg

12 minut temu, Hello napisał:

Przy dużym modelu już się nie mieszczę .

To samo pytanie co Solo. Moje największe modele mają po pół metra. Robisz większe? 

Solo , rozłóż tam teraz Herculesa . I kawusie smaczną z ciasteczkami żony , co by nie zgłodnieć . Dla mnie to za mało .

Posted (edited)

A nie taniej wyjdzie kupić drugi blat i zabezpieczyć nim ten pierwszy? I na to ew. mata już nawet A4 za parę złotych.

Edited by Tap-chan

Posted (edited)

Tak miałem w poprzednim miejscu , nie sprawdziło się . To takie trochę masło maślane . Mate wezmę do garażu i wyczyszcze wszystkie kurze po szlifowaniu . Chodzi o to żeby modelarstwo było tylko czystą radością i nikomu w domu nie przeszkadzało a mi pozwalało wykorzystać każdą wolną chwilę na modelowanie bez rozkładania się i szukania czegoś upchanego w innych miejscach . A tych chwil nie mamy niestety tyle ile potrzeba .

Pozdrawiam Hello

Edited by Hello

Ja mam blaty zabezpieczone tekturą introligatorską. Dostępna w grubościach 1mm, 1,5mm, 2mm, 3mm i rozmiarach aż do 100cm x 70cm (nie pamiętam co to za wymiar).
Przyklejane na zwykłą taśmę malarską. Kosztuje parę złotych w sklepach dla plastyków czy allegro.

Z drugiej stony kawałek blatu mam zabezpieczony białym HDFem 3mm. 1m2 kosztuje w markecie 12-14zł. Można czasami nawet kupić gotowe formatki np 40x60 za 3zł.

Koszt żaden a wystarcza na długo.

• Like 1

Fajna ta tektura na zdjęciach. Czym się rożni od zwykłej?

Godzinę temu, Solo napisał:

Fajna ta tektura na zdjęciach. Czym się rożni od zwykłej?

Jeśli pytasz mnie - to w sumie chyba niczym.
NIe wiem jaką to ma gęstość (przy założeniu że mówimy o 1mm) ale do moich celów sprawdza się wyśmienicie.

Dodam tylko, że czasami jak już mam ją pociachaną i zaczynają odłazić kawałki to smaruję wikolem i tektura dostaje drugie, trzecie a nawet piąte życie.

W dniu 15.04.2019 o 10:46, Hello napisał:

Hej . Ze względu na wymianę blatów w moim biurku , zaistniała potrzeba zabiezpieczenia ich przed np. wylaną farbą , uszkodzeniami mechanicznymi , itp.  No to zaglądam w internet i myślę : kupie sobie maty samogojące . I do pracy i do modelu a i zdjęcia na tym fajnie wychodzą . Już , już klikam prawie do koszyka .....  i ta ceena ??? Mata Excel A1 kosztuje 244,99 PLN . Ktoś może mnie uświadomić co ona robi poza byciem podkładką ? Za blat zapłaciłem 70 zł około i kupno maty przeszło 3 razy droższej do zabezpieczenia tegoż blatu raczej ... nie wiem . Zaznaczam , że do cięcia czegoś idę po prostu do garażu , tam mam "kawałek" miejsca na agresywne modelarstwo .

Możektoś posiada podobna mate w gustownym zielonym kolorze i może polecić inny wyrób ale w cenie nie kolidującej ze zdrowym rozsądkiem ?

Pozdrawiam Hello

Nie wiem jak z jakością ale na Allegro są maty w rozmiarze A1 w cenie 90 zł, taniej już chyba się nie da.

Posted (edited)
16 minut temu, Ritter napisał:

A1 w cenie 90 zł, taniej już chyba się nie da.

Tak jak mówisz , 90 - 100 złotych . To realna cena takiego wyrobu . Tylko bez nazwy dla modelarzy . W sumie to taki dział w stylu gdzie taniej , korzystniej, mógłby zaistnieć na forum . Sam niedawno szukałem Model Masterów i znalazłem sklep z cená podstawową o 20 procent mniejszą niż w tych ogólnie popularnych. Tu 20 procent , tam 300 stówy itd...

Dziękuję i pozdrawiam , może ktoś jeszcze skorzysta z pomocy .

Hello

Edited by Hello

W dniu 15.04.2019 o 21:17, Przemek Przybulewski napisał:

Ja mam blaty zabezpieczone tekturą introligatorską. Dostępna w grubościach 1mm, 1,5mm, 2mm, 3mm i rozmiarach aż do 100cm x 70cm (nie pamiętam co to za wymiar).

100x70cm to format B1 - właśnie zamówiłem kilka arkuszy grubości 2,5mm, cena 5,85zł

Dzięki za 'cynka' 👌