Jump to content

Recommended Posts

Witam chciałbym wykonać skrzydło do wiatraka w skali 1:24 miało by mieć ono ok 2m,ale nie mam pojęcia jak zabrać się do tej roboty.Z czego je wykonać?

Myślałem aby rzeźbić to w styrodurze ale może macie jakieś lepsze pomysły.

 

gigantic.wind.turbinesx800.jpg

Rotor_Blade_Oulunsalo_20110731.JPG

SOE201204-08_300dpi.jpg

Link to post
Share on other sites
  • Super Moderator

Ja bym to zrobił tak jak modelarze okrętowi.

Zrobił bym szkielet z wręgami z kartonu, wypełnił pianką budowlaną, zeszlifował do wręg, nałożył bym kit i zeszlifował na gładko. Następnie podkład, biały lakier w połysku, na to jakiś bezparwny i gotowe. Było by to sztywne i nie do zniszczenia.

Link to post
Share on other sites

Jeśli to ma mieć 2 metry długości to idź kolego na forum dla modelarzy redukcyjnych budujących modele latające. Bo tutaj podpowiedzi co zrobić nic ci nie dadzą - nie ta skala, nie te materiały, nie te problemy. Taka wielkość, żeby to jeszcze miało jakąś wytrzymałość i rozsądną wagę to rdzeń oklejany tkaniną szklaną ale praktyczne porady to już u kolegów od RC.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

To nie skrzydło, tylko łopatka śmigła, chociaż tak jak skrzydło posiada profil aerodynamiczny, występujący na całej długości łopaty z odpowiednim zwichrowaniem, często jedna łopatka potrafi mieć różne profile.

Teraz masz 2 opcje, zrobić to porządnie jak trzeba, lub zrobić to tanio na "odwal się". Potrzebujesz wykonać projekt 3d takiej łopatki, co jest dziecinnie proste, potrzebny Ci jest darmowy program Profili 2, który ma bazę profili aerodynamicznych i może je eksportować w DXF, na podstawie czego tworzysz sobie wyciągnięcia po krzywych prowadzących w dowolnym programie do modelowania bryłowego. Uwzględnij od razu sposób mocowania, warto też zwrócić uwagę, że takie wiatraki mają zmienny kąt łopat i można to również dodać do modelu. Z gotowym modelem łopatki idziemy optymalnie na tokarko-frezarke CNC, trochę trudniej na zwykłą frezarkę. Wykonujemy to z czegokolwiek, w zależności od możliwości. Styrodur, prolab, mdf, drewno... Wyprowadzamy nasz prefabrykat na wysoki połysk szpachlami farbami lakierami matami szklanymi i kupujemy żelkot, maty szklane, tkaniny, kawałek płyty wiórowej większy niż łopatka. Będzie to nasza deska podziałowa. Wycinamy w niej obrys łopatki i obmyślamy, jak ustawić łopatkę, żeby dało się z niej zdjąć 2 połówki formy. Ubytek uzupełniamy plasteliną, nakładamy rozdzielacz i układamy żelkot, później dla wzmocnienia żelkot z matą, można dorobić sobie inne wzmocnienia i ożebrowanie formy, żeby dłużej posłużyła. Jak wszystko zwiąże, ściągamy z deski podziałowej, aplikujemy rozdzielacz i robimy to samo z 2 strony. Gotowe, mamy profesjonalną formę, z której wykonasz 3 takie same łopatki z włókna szklanego, węglowego, kevlaru, wzmocnione jak chcesz, lekkie i sztywne i pięknie wykończone. Trzeba tylko opanować jeszcze klejenie połówek, ale jak doszedłeś już tutaj - gratulacje, i z tym sobie poradzisz.

2 sposób na odwal się - wszystkie inne sposoby z babraniem się w żeberkach i pokryciach plastikach kartonach, po prostu nie wyjdzie w tej skali i będzie ciężkie i mało sztywne.

Wind-turbine-airfoil-geometries-studied-

 

wind-turbine-opt-profiles.png

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.