Skocz do zawartości

Wash


reggy

Rekomendowane odpowiedzi

Ukonczylem ostatnio model Tamiyi w skali 1:35, M26 Pershing.

Model jest w stanie surowym, tzn. zostal pomalowany aerografem farba Tamiya XF (farba matowa).

 

bd776e251fdd066bmed.jpg

 

Planuje polozenie wash'a, jednakze z uwagi na male doswiadczenie w tej dziedzinie nie chacialbym dokonac zniszczen.

 

Czy polozenie wash'a zrobionego z pigmentu MIG-a z dodatkiem wody to dobry pomysl?

Czy tez powinienem uzyc innego dodatku do pigmentu?[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

takie z lekka głupawe pytanie... Cały ten Sidolux jest mniej więcej jakiej konsystencji? Tzn, wystarczająco rozcieńczony żeby lać go do aero bez obawy zapchania? czy też trzeba robić to dużym pędzlem i ręcznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy polozenie wash'a zrobionego z pigmentu MIG-a z dodatkiem wody to dobry pomysl?

Czy tez powinienem uzyc innego dodatku do pigmentu?[/url]

 

Pomysł z pigmentami nie jest najlepszy do washa, a już w zupełności z wodą, najlepiej użyć do tego farb olejnych dla plastyków rozcieńczonych w białym spirytusie lub terpentynie. Poszukaj na forum, jest to opisane więc nie będę przedstawiał tego krok po kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sidolux jest jak......rzadki lakier :P Lejesz od razu do aero albo od razu pędzlem byle jakim.

A tak w ramach uzupełnienia ... jak działa na części przeźroczyste ?? trzeba maskować czy mozna malować bez obaw ?? I jak intensywny daje połysk ?? Bo nie wszystko złoto co się świeci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ramach uzupełnienia ... jak działa na części przeźroczyste ??

 

generalnie kąpiel oszklenia w sido powoduje że szyba jest jakby wypolerowana, mocno nabłyszczona, ja natomiast radze uważać z maskowaniem tak przygotowanej szyby Maskolem - w jednym z modeli Maskol niemalże zmatowił mi szybe (ktora była uprzednio kąpana w sido), także ostrożnie z tym :]

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Koledzy mam pytania:

1.Otóż kupiłem w sklepie farbe dla plastykow jest ona z firmy astra sprzedawczyni powiedziala ze jest takiej samej jakosci jak van goghi a tansza o jakies 5 zl wiec ja kupiłem wiaze sie z tym moje pytanie czy ta farbka sie nadaje czy jestem piątke w plecy pytam sie bo moze ktos używał lub używa tej farbki oczywiscie bede rozcieńczał white spiritem.

2.Gdy juz nałoże wash na model w zaglębienia i tam gdzie ma to byc widoczne to ile mam czasu odczekac aż to przeschnie czy odrazu po nalozeniu mam zcierac patyczkiem higienicznym nasaczonym rozcienczalnikiem wamodu.

3.Otóz piszecie o sidoluxie co mam zrobic zeby po nalozeniu na model przed washem tak sie nie blysczal czy moze to nie ma znaczenia bo po nalozeniu washa to i tak sie jakos zetrze i wtedy maznac matem czy moze to mam zrobic jakos inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Van Gogh'a można już wyrwać w małej tubce za 6zł, a te 20 ml to i tak nie do przejedzenia przy normalnym zużyciu.

Z czekaniem musisz wedle własnych preferencji - zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Niestety, kwestia praktyki. I lepiej ścierać na początku suchym patyczkiem czy chusteczką - nasączonymi można się bawić na koniec, przy dopieszczaniu.

Przed washem (tu opisanym) model powinien się błyszczeć - właśnie po to, żeby dobrze dało się ten wash zetrzeć. Wash częściowo matowi model. Jakby był za mało matowym, to potem można prysnąć albo pomalować pędzlem jakimś matem akrylowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

A ja mam takie pytanko, co uważacie o gotowych wash-ach firmy Citadel. Jest to akryl, sprzedawany w różnych kolorach. Ja akurat zakupiłem błotny (brązowy) i powiem że całkiem nieźle trzyma się i akryli i olejnych. Wypróbowałem go na swoim Kfz 251 i powiem że efekt spełnił moje oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imo nie o to chodzi w całej sprawie... bo wygląda na to, że czekasz na opinię kogoś kto twierdzi, że kupiłeś fajny produkt (bo jest opakowany w fajne pudełko) ... a skoro sam widzisz że jest ok i spełnia Twoje oczekiwania to nie było żadnej sprawy. Chyba że jesteś początkującym w temacie i nie znasz innych tego typu produktów.

Przykładem są ostatnio pigmenty: wszyscy zachwalają ''zagraniczne'' - bo fajne a okazuje się, że ''nasze'' są lepsze ;]

To tak samo jak z firmą przypuśćmy ''srajki'' - kupujesz produkt bo ogólnie jest przyjęty za ''fajny'' z powodu etykiety ...

Tak na prawdę fajne jest to że oderwałeś się prawdopodobnie od stereotypu tak jak w przypadku w/w pigmentów ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Koledzy mam pytanie a propos washa. Bo mam zamiar się zabrać pierwszy raz za wash olejami. I teraz pytanie: czy po rozcieńczeniu olei terpentyną balsamiczną nie zareagują one z humbrolami lub akrylami. Zachęcony wynikami niektórych modelarzy chciałbym spróbować położyć wash bez warstwy sido/lakieru. Drugie pytanie: jak długo schnie taka mikstura, czyli ile mam czasu na zabawy patyczkami, chusteczkami i wacikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeżeli chciałbym spróbować wash jednak bez warstwy połysku (i tak zrobię testy najpierw) to lepiej white spirit, a nie terpentyna?

 

A właśnie sobie pomyślałem... Mam taki testowy kadłub - w połowie psiknę go błyskiem, a w połowie nie. Zrobię testowy wash na obu połówkach i zobaczę wyniki. Zainteresowani porównaniem ewentualnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanie a propos washa. Bo mam zamiar się zabrać pierwszy raz za wash olejami. I teraz pytanie: czy po rozcieńczeniu olei terpentyną balsamiczną nie zareagują one z humbrolami lub akrylami. Zachęcony wynikami niektórych modelarzy chciałbym spróbować położyć wash bez warstwy sido/lakieru. Drugie pytanie: jak długo schnie taka mikstura, czyli ile mam czasu na zabawy patyczkami, chusteczkami i wacikami?

 

 

Wash z powodzeniem położysz na samą farbę ,pod warunkiem że farba będzie akrylowa,wtedy bez sido ,prosto na powierzchnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.