Skocz do zawartości

Wash


reggy

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

Witam.Chciałem zrobić washa na moim p-51 mustang i znalazłem taki artykuł

" Intensywny wash - dążenie do uzyskania wyglądu mocno wyeksploatowanej powierzchni

 

Nakładamy farbę praktycznie na całą powierzchnię i potem zaschniętą ścieramy ręcznikiem papierowym zwilżonym wódką, w poprzek skrzydeł i wzdłuż kadłuba, nie przejmując się tym, że wycieramy farbę niedokładnie. Otrzymujemy efekt spracowanej, wyeksploatowanej maszyny. Gdy linie podziałowe na modelach nie są najlepsze, są rozmyte – warto pogłębić je igłą. Wtedy farba trzyma się w nich zdecydowanie lepiej i nie zdarzy się, że wycierając powierzchnię, wytrzemy też farbę z linii. Użycie wódki ma w tym przypadku swoje zalety – alkohol szybko paruje, dzięki czemu nadmiar farby faktycznie jest wycierany a na modelu nie powstaje "mokre bajoro" utrudniające kontrolę nad efektem. Niedokładnie ścierana farba nakładana na dużą powierzchnię pozwala osiągać dodatkowe przebarwienia. Dla zróżnicowania można użyć kilku kolorów – na przykład czarnego i brązowego". To co tam napisali to dobry sposób?? czy też nie.

 

Pozd:Arek17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek17

 

Warto zawsze przy cytatach podać źródło (http://pl.wikipedia.org/wiki/Wash_(technika_modelarska)), bo sam cytat bez kontekstu może być błędnie zinterpretowany.

 

Ta "farba" której starcie będzie możliwe przy pomocy ręcznika, to rozrzedzona plakatówa (o czym autor na wikipediu wcześniej sygnalizował).

 

Dla mnie ta technika to wyższa szkoła jazdy bo pracujemy w "rewersie" - czyli działamy (ścieramy) na tych obszarach modelu które mają zostać niezmienione.

Cięzko jest odpowiedzieć na pytanie czy ta technika jest dobra, bo bardzo dużo zależy doświadczenia, umiejętności i wyobraźni. Wydaje mi się, że możesz ją spróbować na swoim modelu bez zbyt wielkiego ryzyka, że zmiany będą nieodwracalne.

 

Podobna technika (dumnie nazwana reverse wash ), aczkolwiek przy wykorzystaniu prawdziwej farbki jest przedstawiona tu:

http://www.aircraftresourcecenter.com/tnt1/101-200/tnt142_Me-262_Ben-Shahar/tnt142.htm

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuje.Dałem link ale nie działał. Chciałem poprawić wygląd modelu, ale niewiedziałem czy to dobre. A co jest najlepsze aby zrobić lekki wash na model? Model malowałem humbrolami i MM

 

Pozd:Arek17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek17 - proponuję na początku żebyś spróbował washa "wodnego", czyli jakiś czarny pigment + woda + kropla płynu do mycia naczyń. Samolot przed tym pomaluj sidoluxem, albo innym bezbarwnym błyszczącym lakierem bo inaczej wash po prostu zabrudzi Ci cały model. Jak już sidolux czy lakier wyschnie to "pozapuszczaj" linie podziału wcześniej przygotowanym washem, poczekaj aż wyschnie, a następnie jego nadmiar pościeraj potyczkiem do uszu.

Mam nadzieję, że taki lakoniczny skrótowy opis będzie Ci pomocny.

Zrób najpierw próbę na mało widocznej części modelu.

 

Jeszcze jedno - mi to wyszło dopiero za 10-tym razem

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że tak post pod postem, ale mam takie pytanko. Żeby zrobić wash trzeba nałożyć bezbarwny lakier jak np.Sidolux.Ja sidoluxu nie posiadam, ale czy zamiast sido, moge użyć pronto?? i czy na kalki równiez go moge też użyć??

 

Pozd:Arek17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek17 - nie jest łatwo odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Popatrz ile było pytań o Sidolux, a to dlatego, że jst Sidolux to PCV, do drewna, do kamienia itp a każdy z nich ma trochę inne właściwości.

Napisz dokładniej co to za Pronto, a poza tym weź kawałek plastiku (karta telefoniczna, opakowanie po jogurcie, kawałki ramki) i pomaluj to tym Pronto. Sprawdź następnie czy nie reaguje z wodą i czy się błyszczy - ten prosty eksperymeny powinień ułatwić Ci podjęcie decyzji.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boję się ,że coś w nim rozwali

Co najwyżej rozsadzi go od środka

 

Ja używam Pronto "super połysk" do podłóg drewnianych, już od roku.

1. Nie trzeba go w ogóle rozcieńczać, tylko prosto z butli można lać do aero, ma idealną konsystencje (lub nakładać pędzlem)

2. Aero przepłukuję zmywaczem do akryli Wamodu i nic z Pronto nie zostaje w środku.

3. Po nałożeniu równomiernej warstwy Pronto model jest ochroniony przed niekorzystnym działaniem nośników washa...

I po raz któryś tam piszę:

Pronto jest substytutem Sidoluksu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pronto jest substytutem Sidoluksu !

Dzięki.

Wszystkie te zasady (brak rozcieńczania i malowanie) stosują się również do "Sidolux Panele". Z innymi Sido jest różnie t.j. są bardziej gęste i trzeba je raczej rozcieńczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kupiłem jakiś środek nabłyszczajacy do paneli i parkietów "Samlux". Narazie nałożyłem pierwszą warstwę tego i zobaczymy co bedzie. Teraz czy moge humbrola rozcieńczyć w rozcieńczalniku vamod??

 

Pozd:Arek17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.