Skocz do zawartości

Wash


reggy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy, odopię troszke temat i zadam pytanko:

Jak długo Wam schnie wash po nałożeniu poszczególnych marek farb olejnych dla plastykow.

Intersuje mnie to czy są jakieś kolosalne różnice w czasach schnięcia, aby nałożyć lakier matowy.

Ja do tej pory robiłem olejnego washa z farby firmy Maries i schnie ok 3-4 dni... Nie wiem czy to długo czy nie

Jeszcze jedno pytanie.

Rozcienczam farbe do washa white spiritem firmy dragon z leroya - nie smierdzi, fajnie rozciencza, dobrze sie zmywa. Czy podczas rozcienczania Wasza farba ma jednolita konsystencję? Bo mnie się robi.. hmm jak to nazwać.. jak patrze na rozcieńczoną farbe to wydaje mi sie ze widze jej cząsteczki w white spiricie, farba nie jest jednolita.. nie wiem jak to opisac, ale jeśli ma ktos podobny problem, to zrozumie

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis washyka akrylowego:

 

1. Bierzemy kolor którym robimy wash ( najczęściej czarny [jestem samolociarzem dlatego czarny] pancerka wie jakie ma kolory do washyku).

 

2.Wlewamy trochę farbki do jakiegoś pojemniczka i rozcieńczamy wodą destylowaną (według mnie najlepsza), farbka będzie się dosłownie rozlewać po modelu.

 

3.Moczymy w roztworze pędzelek.

 

4.Nanosimy na model w linie podziału samolotu , a w pancerce tak jak na 1 stronie.

 

5.Wycieramy nadmiar , Czekamy aż wyschnie.

 

6.I Gotowe.

 

Sposób testowany, bardzo ładnie wychodzi i nie trzeba zabezpieczać powierzchni, ale jak jak kto woli. Sorki że zdjęć nie ma ale kabel od USB do kompa kot mi pogryzł więc zdjątka później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Mam pytanie a'propos washów MIGa, Czy przed naniesieniem na powierzchnię należy go rozcieńczyć?

Nie, jedynie co trzeba przed użyciem, to potrząsać chwilę buteleczką, żeby dobrze go wymieszać

 

Jak długo ma schnąć?

Mi schnie koło 24 h

 

Czusewanie nie jest problematyczne, czy schodzi pod suchą szmatka, czy należ ją zwilżać?

Żeby usunąć musisz zetrzeć washa pędzelkiem, chusteczką lub patyczkiem do uszu zamoczonym w Thinner for Washes MiG'a albo w white spiricie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam pytanie odnośnie wycierania washa.

 

Ile mam dac washowi czasu na wyschnięcie zanim go zacznę wycierac?

mam to zrobic zaraz po washowaniu czy po jakimś czasie?

dobrze widziałem w pierwszym poście ,że to powiedzmy 24h przed wycieraniem???

domyślam się ,że zależy to od tego czy wash jest olejny czy akrylowy,więc ile powinien schnąc taki i taki?

 

Sorki ,że może głupie pytanie ale sklejałem modele jako brzdąc i o takich technikach nawet nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam pytanie odnośnie wycierania washa.

Jeżeli mam polecić wash to na pewno olejny kładziony na powierzchnię malowaną akrylami. I tak jak napisał reggy przy używaniu washa rozcieńczonego za pomocą white spirit można juz wycierać go z dużych powierzchni po kilku minutach ( spirit będzie odparowywał).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy można do washa'a olejnego użyć rozpuszczalnika do farb revell ?

I dwa związane z pytaniem wyżej czy wina to w/w rozpuszczalnika czy może źle dobranych proporcji. Ponieważ "farba" po nałożeniu w ogóle się nie rozlewała, po czym zaschła i jej nadmiar nie chciał się usunąć wacikiem..

 

I pytanie inne czy taki White Spirit też się nada :

 

http://www.leroymerlin.pl/produkty/preparat-do-rozcienczania-wyrobow-olejnych-i-ftalowych-white-spirit-dragon,1248766877,1248844452.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pytanie inne czy taki White Spirit też się nada :

Osobiście nie używałem, ale "mówią", że nie - żre farbę i lakiery.

Talens i Fundacja Egit robią sprawdzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do autora tematu - jak długo schnął wash przed potraktowaniem go wacikami?

I drugie pytanie - zdjęcia, które pokazałeś nie były ostateczną robotą z washem? (bo na pokrywie silnika widać było jeszcze spory nadmiar washa).

I iostatnie pytanie - widziałem proporcje jakie dałeś - na oko 1 do 2 wyszło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, washowi daję schnąć do momentu kiedy przestaje być "mokry" i robi się matowy. Nie ma wtedy właściwie rozcieńczalnika, tylko sama farba i się ładnie ściera.

Same zdjęcia były robione trochę na szybko i faktycznie mogło zostać za dużo washa - zawsze dokładnie oglądam na spokojnie pod różnymi kątami gdzie trzeba zetrzeć jeszcze. Naprawdę z olejnym washem nie ma problemów z poprawkami.

A proporcje - na prawdę nie wiem ;) Ale wydaje mi się, że trochę więcej niż 1:2.

 

Problem ogólnie jest taki, że ja już tak washa nie robie - zmieniłem trochę technikę i kolejność zabiegów z farbami olejnymi. Jak znajdę kiedyś czas, to spróbuję pokazać przebieg. Póki co uczelnia skutecznie tłamsi takie chęci :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, będę zobowiązany, jak większość początkujących zapewne

A jak radzisz sobie z grudkowaniem się farby (plastycy na to mówią oważanie się?) Czy po prostu przy ścieraniu niweluje się to grudkowanie w zakamarkach? Bo widzisz, ja próbowałem przedwczoraj washa, i ścierając już suchy niby starłem bo tak skutecznie, że prawie go już nie było widać :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farby Renesansy strasznie grudkują, to fakt. Ale przy Talensach Van Gogh tego efektu nie widać. Pewnie dobór rozcieńczalnika też ma wpływ. Wydaje mi się, że jak używałem Rozcieńczalnika Wamodu miałem z tym problemy, po przejściu na White Spirit problem zniknął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam koledzy. Zakupiłem (czakam na paczkę) farbki Humbrol olejne. Czy na takie farbki, zabezpieczone 2 razy sidoluxem, mogę położyć wash olejny, czy tylko akrylowy? Jedni piszą, że im sido zciera, inni zaś że sido ma zabezpieczać przed starciem i jak dobrze wyschnie to niepowinien sie ścierać. Może powininem przerzucić sie na malowani akrylami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na takie farbki, zabezpieczone 2 razy sidoluxem, mogę położyć wash olejny, czy tylko akrylowy?

 

Kładę na humbrole warstwę połysku i wtedy robię wash. Pin wash robię już na lakierze matowym. Uzywam white spirit Renesansu i póki co nie miałem problemów na żadnym modelu. Jedyny wypadek gdy white spirit zareagował z farbami to testowanie washa na złomie modelarskim. Ale wtedy nie żałowałem white spirit i lałem na humbrole bezpośrednio. W małych ilościach jeszcze nigdy mi humbrol z white spiritem się nie pożarł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Chcialbym zrobic pierwszy taz washa na figurce. Czytalem, ze najlepiej zrobic to farbami olejnymi. Akrylowymi jest gorzej ? Potrzebny jest do tego takze jakis rozcienczalnik ? Jesli tak to wjakim stosunku i czym rozcienczyc farbe... ehh pogubilem sie juz w tym wszystkim... moglibyscie zapodac linki do farby jakich uzyc oraz rozcienczalnika jaki zakupic ? oraz napisac ten stosunek farby do rozcienczalnika... A czy woda sie nie da zrobic washa ? jak mowie nigdy tego nie robilem wiec sie pytam.

 

A jak zrobic washa na figurce, na modelu wyglada to prosciej (ogladalem fotki) natomiast z figurka nie mam pojecia (1:35)...

 

I jeszcze jedno pytanie, czy nie uzycie gotowych washow da zly efekt ? gdzie takie moge zakupic i jakiej firmy i koloru?

 

Prosze o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz sobie na youtube: Plastikowy hit. Od któregoś odcinka gość robił figurkę i wszystko opisywał co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.