Jump to content
Stojkovic

Panther ausf. A - Italeri 1:35 - podstawy malowania i weatheringu

Recommended Posts

Posted (edited)

Jestem na posterunku,

Dziś będzie co nieco o obiciach.

Bardzo często widać na forach, że młokosy modelarskie (chodzi o staż klejenia) drugi czy nawet pierwszy model koniecznie chca poobijać i to w wielu przypadkach jest niezwykle zgubne bo robia te obicia wszędzie i wielkie jak kratery.

Moje zdanie na ten temat jest dośc mocno konserwatywne. Obicia, zadrapania głównie tam gdzie się chodziło, uderzało o przeszkody terenowe i coś stawiało/przesuwało...

Dodatkowo ranty i krawędzie płyt (ale nie wszystkie!)

Kolor do obic jaki stosuję i nigdy mnie nie zawiódł: Chipping color z palety AK

Moje obicia wykonuje na dwa sposoby:

- delikatnie cieniutkim pędzlem 3x0

- gąbkami (gdy farba nieco podeschnie na palecie)

Błotniki jeśli nie powyginane i rozprute, moga byc lekko poobijane od gałęzi, murków i innego lekkiego rodzaju przeszkód.

Wszystko z umiarem!

64322187_2506377346060097_4092308340720271360_n.jpg

64586863_2506377486060083_5820424660315013120_n.jpg

62612244_2506378119393353_4628347257425494016_n.jpg

64361832_2506377932726705_2229989450065117184_n.jpg

64398204_2506377789393386_174052286950014976_n.jpg

64451210_2506377619393403_7016667756279889920_n.jpg

Edited by Stojkovic

Jeśli otwierano płytę nadsilnikową do pracy przy silniku to dlaczego sama klapa ma więcej obic na krawędzi niż sama płyta nadsilnikowa?

Czy wypychacze na listwie na zapasowe gasienice beda zaszpachlowane?

Spytałem o to jakiś czas temu ale to chyba nie jest sensem tego modelu.

A te ślady po wypychaczach widać przez ogniwka czy uwiera sama świadomość, że "one tam som"?

Posted (edited)

Baldi ale teraz to wyrwałeś. Spytałem o to wcześniej kiedy były one widoczne bez przyklejonych ogniwek. Zresztą zobacz jak wygląda ich mocowanie a jak to wyglada na modelu. Łukasz robi tu pokazowisko dla początkujących i nie rozmawiamy tu o merytoryce modelu Italeri 😉

Edited by enten

Model pokazowy i nie ma co się zagłębiać w poprawność, bo trzzebaby go po prostu rozwlić na czynniki pierwsze.

Gd6ybym szedł na ostro, to bez siatek bym modelu nie zostawił itp.

Enten dobrze odczytał moje podejście.

1 godzinę temu, Baldigozz napisał:

A te ślady po wypychaczach widać przez ogniwka czy uwiera sama świadomość, że "one tam som"?

Po lewej stronie "bendom" ogniwa? Bo po prawej już przyklejone na fertig

Bendom tak jak jeszce jedna lina holownicza.

A to jak bendom to wycofuje oskarzenie.

W sumie to dziwię się, że tak mało jest komentarzy odnośnie obijania.

Spodziewałem się że rozgorzeje dyskusja a tu o dziwo w miarę spokój :)

Ładnie obity, co tu drazyc :) 

Czekam na etap z łoszem, sam na swoim dalem chyba (znowu) ciala na tym etapie. 

5 godzin temu, Stojkovic napisał:

No dobra, jak trzeba to trzeba 🧐

W dniu 16.06.2019 o 16:46, Stojkovic napisał:

Obicia, zadrapania głównie tam gdzie się chodziło, uderzało o przeszkody terenowe i coś stawiało/przesuwało...

No właśnie zabrakło tych obić w okolicach włazów gdzie się właśnie trochę chodziło. Buty mieli z ćwiekowaną podeszwą i nakładek ochronnych raczej nie używali a jakoś się musieli do środka zapakować.

9 godzin temu, Stojkovic napisał:

Są różne szkoły robienia obić. Jedna z popularniejszych, lansowana przez tuzy modelarstwa głosi, że pod zasadnicze obicie należy zrobić jasny podkład co by obicie miało ładną lamówkę.  Trzeba przewalić może i tysiące zdjęć żeby znaleźć przykład w realu na coś takiego ale trzeba przyznać, że na modelu prezentuje się to zacnie :lol:

9 godzin temu, Stojkovic napisał:

A do mua uwaga się wcale nie odniosłeś ze żadną' odpowiedzią' 😞

To tak chronologicznie:

- płyta nad silnikiem jeszcze trochę może być obita - zgoda

- przy włazach jest poobijane tylko na foto tego nie widać (za małe zbliżenie), nie wydaje mi się żeby trzea było to obijac mocniej.

- co do jasniejszych obić to robiło się tak w momencie gdy była ciemna bryła i trzeba było dodac efektu 3D do obić, gdy mamy tak zmodulowany model jeden główny kolor obić wtstarcza.

Od siebie znowu dodam że trzeba pamiętac by nie zrobić ciemnych obić na zimmericie bo to nie był metal. Po drugie chodziło mi o pokazanie tego jak obicia powinny wyglądać (rozmiar, faktura, umiejscowienie).

Czołem!

Podglądam ten warsztat od początku i mam kilka przemyśleń:

Przede wszystkim kłaniam się po polsku, czapką do ziemi za umiejętności malarskie i mistrzowskie operowanie aerografem. To co pokazujesz jest niezwykle pożyteczne i  dydaktyczne zwłaszcza dla mniej doświadczonych modelarzy. 

Mnie osobiście color modulation zbrzydła! Dlaczego? Modele pomalowane ta metodą wyglądają w miarę dobrze tylko i wyłącznie w malowaniu jednobarwnym. Jednym z pierwszych którzy zaczął tak malować był Wilder, a wiadomo że ten człowiek lepi i maluje przede wszystkim pojazdy radzieckie. Gorzej jest już z kamuflażem. Nie ma problemu jeśli kamo jest cienkie jak w twoim modelu. Słabo to wygląda jak plamy muszą być duże i rozległe. Je też trzeba modulować tak jak robi to Rinaldi. Ale teraz nasuwa się pytanie: czy jest to malowanie tylko nastawione na efekt wizualny, czy ma odwzorowywać oryginał? Zdania uczonych w tej materii są podzielone.

Ale jest to jedna z wielu metod malowania i jeśli się komuś to podoba, to czemu nie! KAŻDY MALUJE TAK JAK WIDZI I CZUJE!

Co do obić. Nie mam zdania. Zawsze obić jest albo za mało, albo za dużo. Trzeba wypośrodkować. Ja tego nie potrafię. Parę razy przesadziłem, parę razy nic nie obiłem i muszę z tym jakoś żyć😀

Mariusz

59 minut temu, marioba napisał:

KAŻDY MALUJE TAK JAK WIDZI I CZUJE!

Co do obić. Nie mam zdania. Zawsze obić jest albo za mało, albo za dużo. Trzeba wypośrodkować. Ja tego nie potrafię. Parę razy przesadziłem, parę razy nic nie obiłem i muszę z tym jakoś żyć😀

:super:,:super::super::super::super: Nic dodać nic ująć

Stojkovic - za pomysł i wykonanie :pokoj::pokoj::pokoj::pokoj:

Pozdrawiam

Godzinę temu, marioba napisał:

Gorzej jest już z kamuflażem. Nie ma problemu jeśli kamo jest cienkie jak w twoim modelu. Słabo to wygląda jak plamy muszą być duże i rozległe. Je też trzeba modulować tak jak robi to Rinaldi. Ale teraz nasuwa się pytanie: czy jest to malowanie tylko nastawione na efekt wizualny, czy ma odwzorowywać oryginał? Zdania uczonych w tej materii są podzielone. 

Moim zdaniem dużo łatwiej jest uzyskać fajny efekt modulując wraz z dużymi plamami:

JAgdpanzer.jpg

Jagdpanzer2.jpg

Posted (edited)

Też ciekawy efekt bez modulacji.

Pytanie na które niech każdy odpowie sobie sam : chodzi o efekt, czy o redukcję?

Mariusz

Ps.To moja Puma. Stoi w galerii i była swego czasu na głównej stronie

puma.jpg

Edited by marioba

Moje zdanie na ten temat jest w przedmowie tego wątku.

7 minut temu, Stojkovic napisał:

Moje zdanie na ten temat jest w przedmowie tego wątku.

I tego się trzymajmy!

Mariusz

Modulację pojazdu z kamuflażem można by też rozwiązać poprzez pomalowanie górnych krawędzi, które powinny być jaśniejsze jakimś jaśniejszym kolorem olejnym np. buff a następnie jego redukowanie w dół. To tak czysto teoretycznie bo zamierzam kiedyś to wypróbować i co o tym sądzicie - czy ma to szanse powodzenia?

Temat dalej jest aktywny, mimo, że będzie nieco wolniej aktualizowany.

Dziś dwie kluczowe fazy malowania pojadu przed brudzeniem: drewniane narzędzia i gąsienice.

Drewniane narzędzia maluje zawsze zewstawem Lifecolor (widać go na 1 fotce wątku - weathered wood). Zawsze maluje wszystkie narzędzia przyklejone do modelu, chyba że sa jakies niewygodne lub ultra precyzyjne elementy do malowania.

Kolejność:

1. Dark tone - jako podkład

2. Warm wood - jako pierwszy ton zostawiam ciemny podkład w miejscach najbliżej uchwytów i klamer (taki cień robiąc)

3. medium wood - imitacja słojów

4. light wood - imitacja słojów 2

5. wood highlight - przetarcia na rantach i uszkodzenia drewna

Gąsienice - po wielu próbach i testach odcień dark track z AK lub Ammo sprawdza się najlepiej jako baza.

Całość malowana aerografem już złożona w całość, więc trzeba było uważać - normalnie maluję gęsi osobno.

Na fotkach dreno przeszło dwa pierwsze etapy malowania z listy powyżej, dlatego nie rzuca jeszcze na kolana.

65162306_2527182453979586_7102622404198793216_n.jpg

65305365_2527182303979601_1383996972834226176_n.jpg

65307882_2527181693979662_202002555427880960_n.jpg

65494605_2527182033979628_1405812554839621632_n.jpg

65515884_2527181920646306_603307016617721856_n.jpg