Jump to content

"Ferdynandy" w Warszawie podczas Powstania Warszawskiego


Recommended Posts

Podczas lektury książki Anny Wyganowskiej-Eriksson natknąłem się na informację, że 17 września 1944 Powstańcy Warszawscy razem z berlingowcami, którym udało się przeprawić przez Wisłę, "odparli osiem niemieckich uderzeń wpartych czołgami i ciężkimi działami typu Ferdynand" na Czerniakowie.

Czy ktoś próbował już weryfikować tę informację? Czy Ferdynandy były już w tym czasie przerzucone z Włoszech na front wschodni i mogły zostać wykorzystane do umocnienia obrony na Wiśle (a w tak zwanym międzyczasie wspierać oczyszczanie brzegu rzeki z ostatnich Powstańców)?

Autorka wspomnień sprawia wrażenie dosyć wiarygodnej w temacie broni pancernej - kiedy nie znała dokładnego rodzaju użytego wozu bojowego to go po prostu nie podawała (to wymienienie "Ferdynandów" to jeden z nielicznych przypadków, kiedy określa dokładnie typ pojazdu). Dwa, czy trzy razy spróbowała również poprawić cytowane przez nią relacje innych powstańców - np. że ataku dokonały czołgi średnie Pantera, a nie Tygrysy (ponieważ Powstańcy większość niemieckich czołgów tak właśnie nazywała), co jeszcze dodaje tej historii pikanterii.

Pytam oczywiście z podtekstem modelarskim ? Zainspirowany lekturą rozważam zrobienie sklejenie takiego Ferdynanda (Zvezda wypuściła niedawno podobno przyjemny model w 1:35) i zastanawiam się w jakim mogły te Ferdynandy po Warszawie jeździć kamuflarzu.

Link to post
Share on other sites

Muszę rozwiać Twoje marzenia. Ferdynandów w Warszawie na pewno nie było. Tak więc  jeździły w żadnym kamuflażu. Ferdynandy to okres bitwy na Łuku Kurskim, większość tam została zniszczona. Te które ocalały i rzecz jasna nowe egzemplarze,po przeróbkach występowały na włoskim teatrze jako Elefanty. Ferdynand/Elefant to był dobry "fear factor", często autorzy pisząc o czymś zupełnie innym mówią o Ferdynandach. W tym konkretnym wypadku autorce chodziło raczej o Stug IV.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.