Jump to content
Staryfajter1954

Lockheed TF-104G Starfigjter Heller 1/72

Recommended Posts

Starfighter zaczyna nabierać kształtów.

35 minut temu, mig napisał:

Starfighter zaczyna nabierać kształtów.

Powoli i do przodu. Mam nadzieję, że podczas nadchodzącego urlopu uda mi się doprowadzić tą 104 do końca. 

A teraz wracamy do relacji. Tym razem owiewka, oryginalna niestety ale pękła ma rogach oraz miała ścianki o rożnej grubości przez co zniekształcały obraz kokpitu. Postanowiłem wytłoczyć swojà w oparciu o zestawową. W tym celu wykorzystałem tworzywo VIVAK dzięki któremu wytłoczona owiewka jest elastyczna i dość sztywna zarazem. Wystarczyło ją tylko dociąć, doszlifować i i przykleić (kleiłem klejem mig) oraz zaszpachlować powstałe szparki (użyłem szpachli akrylowych Wamod i Vallejo). Aktualnie owiewka czeka na maskowanie przed nałożeniem podkładu. 

B491-E58-B-78-A4-4-BEF-9-BE1-ECF79618-A5
40694764-EF01-4-C5-D-8076-A29-BFCBF4478.
E4-BE4706-71-DB-4-BF8-BAA1-9-FA85-E7-C3-
0-BF5-F586-4-D42-4-D75-96-D7-6-D9266-E11
0458-DEF3-EC72-4027-9-EB3-147-DCCE17452.
8-B888088-72-E0-4981-8-BAD-14-D6-CBECADF
99-A62372-2-CCD-4-FDA-B8-F8-3-BF207-E3-F
8-D53-D7-F9-44-F9-48-FD-8-D8-D-C1153-E47

Możesz opisać krok po kroku proces tłoczenia takiej owiewki. Najpierw zalewasz oryginalną owiewkę silikonem i odlewasz kopytko z żywicy?

13 minut temu, Jery napisał:

Możesz opisać krok po kroku proces tłoczenia takiej owiewki. Najpierw zalewasz oryginalną owiewkę silikonem i odlewasz kopytko z żywicy?

Sposób wykonywania owiewki był już poruszany na Modelworku ale napiszę tyle, że oryginalną owiewkę wypełniam plasteliną techniczną i kształtuję z niej postumencik by łatwiej było wyjąć z wytłoczki żywiczne kopytko, następnie przyklejam tak przygotowaną owiewkę do płytki plastikowej i z przyciętych pasków buduję wokół kopytka pudełeczko. Następnie zalewam to silikonem Kupionym na stronie Modelarnia 24. Rozbieram pudełeczko i wyjmuję formę a z niej wzorcową owiewkę, która po usunięciu plasteliny technicznej oraz umyciu wodą z mydłem nadal nadaje się do użycia w modelu. Następnie smaruję formę rozdzielaczem i zalewam formę żywicą FC-52 i zostawiam do związania. Po wyjściu z foremki kopytka papierami ściernymi szlifuję je by było gładkie i nieco mniejsze o grubość tworzywa oraz uwydatniam ramy oszklenia. Tak przygotowane kopytko kładę na pudełku do tłoczenia (wykonanym z twardej tektury z nawierconymi od góry otworkami oraz jednym dużym na rurę odkurzacza), wkładam rurę odkurzacza w otwór w pudełku i zaczynam podgrzewać tworzywo trzymane w ramce. Do podgrzewania używam opalarki pracującej ma pierwszym biegu. Podgrzewanie trwa aż tworzywo stanie się elastyczne i zacznie falować. Podgrzewam z obu stron aby było podgrzane równomierne i jednym ruchem nakładam na kopytko i włączam odkurzacz, który wytwarza próżnię i zasysa tworzywo idealnie naciągające się na kopytko. Odkurzacz zasysając powietrze wytwarza próżnię i kształtuje w ten sposób nagrzane tworzywo. Sam proces tłoczenia trwa dosłownie moment i po nabraniu praktyki samodzielne wykonywanie owiewek do modeli staje się przyjemnością.

• Like 1

Posted (edited)
15 minut temu, Jery napisał:

Wielkie dzięki za opis :piwo:

Nie ma sprawy. Tu jest link do video jak w praktyce wygląda sam proces tłoczenia stosowany również przeze mnie. Sam się wzorowałem na poradach z tego filmu. 

Edited by Staryfajter1954
  • Like 1