Jump to content
Stojkovic

Produkt Tygrysopodobny - Sd. Kfz. 181 Pz. Kpfw VI Tiger I "Hybrid" - Italeri 1:35

Recommended Posts

Dziś bardzo spokojnie naniosłem pierwszy kolor kamuflażowy z ręki.

W kolejnej sesji malowania spróbuję pomalowac tym samym odcieniem wieżę.

Trzeba będzie coś tam jeszcze poprawić pewnie, ale w sumie jestem zadowolony.

67580903_2591955044168993_3406609196936855552_n.jpg

67591989_2591955210835643_6865050866655690752_n.jpg

67692008_2591954894169008_6355581803054497792_n.jpg

67816229_2591954730835691_1067740753960108032_n.jpg

Posted (edited)

Nie jest źle, ale zdaje się że jeden na przedzie jest lekko zalany. Ale to później zniknie. Najważniejsze że nie ma tego okropnego odkurzu. 

Edited by Spotter

Myślę, że teraz będzie juz tylko lepiej. Zobaczymy jak z brązem pójdzie - czy też obejdzie się bez większego odkurzu.

Dlaczego plam kamuflazu już nie modulujesz? Przecież na nie też oddziałowuje światło i perspektywa odbioru i inne interakcje wzrokowe?

Będę modulował tylko farbami olejnymi - chcę spróbować tego sposobu w tym przypadku.

Sprawa druga to modulacja "z ręki" - rzadko kiedy ładnie wychodzi i trzeba uważać mocno na odkurz - gdybym kamuflaż robił z ostrymi przejściami na patafiksie to co innego.

Kiedyś widziałem na własne oczy jak ktoś to robił na moim modelu Jagdpanzera e100. Nic nie maskował.

Kwestia wprawy, opanowania aero i odpowiedniego rozcieńczenia farby i z ręki można robić. 

No ale olejami podobno też da radę, także ciekawe jak Ci wyjdzie. 

2 godziny temu, Stojkovic napisał:

Będę modulował tylko farbami olejnymi - chcę spróbować tego sposobu w tym przypadku.

Jeśli się uda to poproszę dokładną relację.

Pomalowałem wieże do kompletu:

67809452_2607934682571029_4937521556264845312_n.jpg

67832576_2607935262570971_7078643902432935936_n.jpg

67960559_2607935075904323_8041258008904204288_n.jpg

67966831_2607934892571008_2314384917481390080_n.jpg

Nie wiem o co chodzi, ale chłopie, weź w końcu ogarnij aerograf albo pędzlem maluj.

• Like 1

A konkretnie o co Ci się rozchodzi?

o rozkurz się rozchodzi 😉

Na wieży znowu rozkurz jest? Wygląda niemal identycznie do wanny jesli chodzi o malowanie i nikt do niej nie mówił o odkurzu przy paskach?

Posted (edited)

Na wieży chyba w kilku miejscach na szybko przejechałeś zbyt rozcieńczonym zielonym.

No ale... jesteś zadowolony z tego malowania?

Edited by enten

Na wieży masz i odkurz i zalane. Łukasz, już Ci nie raz pisałem jak dobrze zrobić kamo. Postaraj się!!! 

Z malowania jestem zadowolony osobiście, bo widzę progrem między np. Flammpanzerwagenem którego malowałem wężykami.

Jedyne dwa miejsca gdzie nie wyszło super idealnie to są obie strony zaraz za zasobnikiem, bo jest tam mnóstwo załamań i zakamarków.

Wklejcie mi tu w wątku fotki gdzie wg. was nie ma odkurzu i jest robione z ręki żebym mógł porównać.

Proszę bardzo, dwa zdjęcia (sorry że moje), gdzie masz szlaczki bez odkurzu:

30650884411_e1166066bf_b.jpg

24527725997_86f2015b99_b.jpg

Moje pasy kamuflażowe tez sa rozmyte na krawędziach i różnia się jedynie grubością?

Chodzi o mikrokropeczki obok pasów czy ja juz całkiem zgłupiałem jeśli chodzi o definicję odkurzu?

Jeśli pojazd nie był malowany pędzlem, tudzież wałkiem, to w naturze odkurz także miał 😉 Sorry Spotter ale na twoich zdjęciach również jest odkurz. Nadmierny odkurz po nałożeniu ciemnego koloru na jasny likwiduje się bardzo prosto, przez korektę jaśniejszym kolorem wzdłuż linii rozdziału kolorów. Oczywiście powstaje przy tym odkurz jasnego na ciemniejszym ale taki jest mniej widoczny. Do tego odpowiednio dobrana konsystencja i ciśnienie, i idzie to skorygować. Jak się potem nałoży 10 warstw weatheringu, to i tak nic nie będzie widać 😛

Posted (edited)

Odkurz - tak, chodzi o tą ziarnistość przy przejściach kolorów, czy to kamo czy przy modulacji. Zobacz na mojego małego SD'ka. On jest znacznie mniejszy od Tygrysa a odkurz który jest widoczny  (bo nigdy go nie wyeliminujesz do zera), jest mniej widoczny niż na twoim DUŻYM czołgu.

Chodzi o to, by tak malować, aby odkurz był jak najmniejszy, jak najdrobniejszy aby był nie widoczny. Na dużych modelach na zdjęciach nic nie zobaczysz, na mniejszych niewiele. Mój duży SD'ek ma płynne przejścia kolorów, u Ciebie na Tygrysie masz kropki, chropowatość. 

Na zdjęciu zaznaczyłem Tobie miejsca gdzie to jest najbardziej widoczne, jak również tam gdzie pozalewałeś farbą przy robieniu kamo. 

48518207077_21314fb656_o.jpg

Tak jak Baldigozz napisał, po nałożeniu chemii część znika. Ale tylko ta drobna, dobrze zrobiona. Jak zrobisz masakryczny odkurz, to nic go nie przykryje. Tak jak ja u siebie w T-34 za bardzo rozjaśniłem krawędzie i krechy za ostre zrobiłem (za jasne), to chemią to stłumiłem, ale niestety efekt końcowy nie był powalający. Dobry, satysfakcjonujący, ale nie taki jaki chciałem uzyskać. 

Tutaj dla porównania masz z tego samego kąta zdjęcie małego SD'ka. Chemia i weathering zrobiły swoje, odkurz się nie rzuca w oczy, ale jak sie przyjrzysz to nadal coś tam widać:

39935902790_9bde09b503_o.jpg

Edited by Spotter

Panowie może trzeba ustalić co to jest ten odkurz, bo każdy z nas jak widać inaczej rozumuje to pojęcie, a ktos może nie wiedzieć czego to pojęcie dotyczy.

http://szkola-lodz.com.pl/usuwanie-pylu-lakierniczego/

Może powyższy link dotyczy lakiernictwa samochodowego, ale u mnie taki odkurz występował jak malowałem farbami MM i zbyt wysokim ciśnieniem i mało rozrzedzonymi.

Po obniżeniu ciśnienia i większemu rozrzedzeniu farby oraz co najważniejsze zmianie farb, zjawisko przestało występować.

Posted (edited)

Dzięki Spotter za zaznaczenie kółkami miejsc o które chodzi bo jak sam widzisz, malowałem w dwa osobne dni kadłub i wieżę z innym skutkiem.

Sam domyśliłem się, że odkurz to właśnie te rozmycia na bokach wężyka czy plamy które sprawiają, że plama jest za bardzo rozmyta. Z drugiej strony malując z ręki efekt ten zawsze wystąpi i ciężko jest złapać granicę gdzie jest cacy a gdzie jest dupa.

Skupiam się na samych pasach kamuflażowych bo mam je na świeżo. Chyba dodatkowo prócz ciśnienia, rodzaju farby i rozrzedzenia do poprawki nie pomogła mi dysza 0,4 mm zamontowana na aero - powinienem wyciągnąć tę 0,15 mm i pewnie miałoby to wpływ na odkurz również.

Edited by Stojkovic

Odkurz to nie rozmycie, czy płynne przejście, ale kropkowatość, chropowatość. Takie smarkanie, plucie farbą poza obszarem, który chcesz malować. Na zasobniku to pięknie widać - te jasne kropki. I nie tłumacz się malowaniem z ręki. Weź sobie coś, gdzie możesz potrenować, weź farbę rozcieńcz w proporcji 1:12 i próbuj malować. Przy czym mając taki aero, ustawiasz sobie blokadę na minimum. Tak naprawdę masz syczeć aerografem i nic nie widzieć na powierzchni, poza spojrzeniem pod światło. Pod światło masz widzieć minimalnie mokre, ale tylko minimalnie. I wtedy zacznij sobie delikatnie malować szlaczki, jadąc tam i z powrotem, bo 30-40 razy. Zobaczysz różnicę.

Do malowania kamo im mniejsza dysza, tym lepiej. 

• Like 1