Skocz do zawartości

SZUKAMY informacji i zdjęć o sprzęcie Aliantów.. do II WŚ...


bigmodel

Rekomendowane odpowiedzi

Co do dostępności planów to nie mam pojęcia ale sama przyczepa dostępna jest jako model żywiczny w skali 1/72 http://www.wespemodels.ro/index.php?route=product/product&path=59_66&product_id=1461

i 1/35 http://www.militarymodelling.com/news/article/des-resin-1-35-titan-20t-transporter-trailer/4903

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 year later...
  • 2 years later...

Pytanie pod pytaniem, no ale cóż

 

Szukam informacji o polskich Achillesach, i nie wiem co oznacza symbol AA na pancerzu, zaproponowany przez Italeri:

 

2j676vc.jpg

(na potrzeby wątku pozwoliłem sobie skorzystać ze zdjęcia z warsztatu Marcina93.

 

Żadnego zdjęcia Achillesa z takim znakiem też znaleźć nie mogę. Oczywistym skojarzeniem byłby pododdział przeciwlotniczy, czy więc byłoby to błędne oznakowanie? W sieci znalazłem kilka przykładów Achillesów Maczka, i na żadnym z nich nie było nic poza "77" jednostki przeciwpancernej i szyszaka dywizji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Maksym Kolomiets i Ilja Moszczanski podają w książce Lend Lease, że dostawy shermanów w latach 1941 -1945  wyglądały następująco:

M4A2 - wysłano 2007 szt. dostarczono 1990 szt. straty w transporcie 17 szt.
M4A2 (76)W ; M4A2(76)W HVSS  - wysłano 2095 szt. dostarczono 2073 szt. straty w transporcie 18 szt.
M4A4 - wysłano 5 szt. dostarczono 5 szt.

Edytowane przez Markuz
literówki
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
W dniu 15.07.2016 o 14:58, Mikele napisał:

Czy są znane zdjęcia polskich T-34/85 z ekranami przeciwkumulacyjnymi?

 

T34-85_model43_Berlin_may45.png

Rozumiem, że chodzi o ekrany siatkowe takie jak np. typu Thoma w Panzer IV. Niestety nie -nasze T-34/85 były takie -jak przekazali nam Rosjanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.06.2015 o 15:17, paweltomasik1 napisał:

Witam,

szukam zdjęć lub linków do zdjęć T-34/85 z fabryki 112 "Krasnoje Sormovo", najlepiej z polskim malowaniu.

Z góry dziękuję.

Jest takowy zachowany na pomniku. widziałem go na forum odkrywca watek zachowane T-34.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Cześć, na jaki kolor powinny być co do zasady pomalowane Stuarty 1 Dywizji Pancernej? Były dostarczane jeszcze w klasycznym Olive Drab, czy przy okazji nakładania polskich oznaczeń były malowane na SCC 15? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na pewno przecież pobrali je dopiero przed lądowaniem ze składnicy a Angole nie byli tacy szybcy malować zielony na zielonym. Po zdjęciu wieży i po jakim kolwiek remoncie to i owszem. Pozdrawiam Olo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, OLO napisał:

...Angole nie byli tacy szybcy malować zielony na zielonym...

skąd wiesz ?

A tak serio - Angole (o ile wiem) bardzo się przejmowali regulaminowym malowaniem zarówno samolotów jak i czołgów. Przynajmniej na etapie przed dostawą do jednostki bojowej. Potem bywało różnie.

Pomysł na kolor modelu Stuarta miałbym taki - jeśli ma amerykański numer seryjny na kadłubie:

Sloppy Joe, late M5A1 from the 97th Cavalry Reconnaissance Squadron, Germany, January 1945. - malowałbym na OD.

Jesli numer jest zamalowany i zastapiony brytyjskim T-numer:

British Stuart Mk.VI in the Netherlands, Operation Market Garden, fall 1944. - malowałbym SCC 15

A poza tym - te kolory są tak podobne, że nie warto kruszyć kopii - szczególnie przy intensywnych zabiegach malarskich na modelu.

 

Powyższe rysunki z "Tanks encyklopedii" zamieszczone do celów dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nowych się zgodzę że kolor podobny ale po pewnym czasie to wszyscy wiedzą co potrafi OD a brytol  stawał się bardziej zielony.Po drugie jeżeli Shermany były przemalowane w czasie remontów i przezbrojenia. Nawet ll  korpus co jak na polskie warunki trzymał się regulaminu, ujednolicił malowanie dopiero po wojnie że względu na wielokolorowość sprzętu. Myślę że bez dobrych kolorowych zdjęć to będzie  gdybanie . Chociaż  masz przykład cromwella Maczka co ma tylko oznaczenia zamalowanie nową farbą  pozdrawiam

Olo

Edytowane przez OLO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, filipsg napisał:

Cześć, na jaki kolor powinny być co do zasady pomalowane Stuarty 1 Dywizji Pancernej? Były dostarczane jeszcze w klasycznym Olive Drab, czy przy okazji nakładania polskich oznaczeń były malowane na SCC 15? 

 

Stuarty M3A3 V czy M5A1 VI były dostarczane do Dywizji w oryginalnym kolorze Olive Drab. I nikt ich nie przemalowywał. 

Najwcześniej mogły zostać przemalowane, pod koniec września 1944, podczas  przerwy w działaniach wojennych.

W tym czasie uzupełniano sprzęt, załogi oraz  dokonywano napraw i remontów sprzętu ( i wtedy najwcześniej, mogły zostać przemalowane na kolor SCC-15, podczas renowacji powłok lakierniczych ).

Stuarty, które trafiły z 1 Szwadronu czołgów zapasowych,  we wrześniu 1944, były w oryginalnym kolorze US - Olive Drab i nie były przemalowywane.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bigmodel napisał:

 

Stuarty M3A3 V czy M5A1 VI były dostarczane do Dywizji w oryginalnym kolorze Olive Drab. I nikt ich nie przemalowywał. 

Najwcześniej mogły zostać przemalowane, pod koniec września 1944, podczas  przerwy w działaniach wojennych.

W tym czasie uzupełniano sprzęt, załogi oraz  dokonywano napraw i remontów sprzętu ( i wtedy najwcześniej, mogły zostać przemalowane na kolor SCC-15, podczas renowacji powłok lakierniczych ).

Stuarty, które trafiły z 1 Szwadronu czołgów zapasowych,  we wrześniu 1944, były w oryginalnym kolorze US - Olive Drab i nie były przemalowywane.

I to jest konkret, dziękuję pięknie :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Cześć, szukam zdjęć Bedfordów MWD i MWC z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Kilka fotek mam w książce Pojazdy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1947, ale w większości są to pojazdy bez oznaczeń (poza jednym MWC z 10PSK). Macie może coś z 1 Dywizji Pancernej? 

 

Bo tak czytając recenzje Bedfordów z Gecko Models to kusi, kusi zdecydowanie.

 

Drugie jeszcze pytanie mam! 😀😀 Co używano w 5 Pułku Artylerii Lekkiej do ciągnięcia 25 funtówek? Czytam sobie monografię 5 Kresowej Dywizji Piechoty, ale tam skupiony jest opis na działaniach a nie na sprzęcie. Więc mam tu małą zagwozdkę...

 

Pozdrawiam 😀😀😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Czy znane są jakiekolwiek porządne zdjęcia czołgu z boxartu Crusadera III od IBG? Wóz z białą trójką i bez numerów seryjnych pojawił się już wcześniej w modelach Italeri i Tamiya, ale nigdzie nie jestem w stanie trafić na zdjęcia potwierdzające takie oznakowanie. W archiwum IWM są dwa zdjęcia czołgu z taką trójką na wieży, ale nie widać na nich w ogóle oznaczeń kadłubowych.

30051_rd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.