Jump to content
JanuszF

Panther Ausf. G - Tamiya 1:35

Recommended Posts

Posted (edited)

Cześć! W związku z okrągła rocznicą wybuchu powstania postanowiłem wykonać jedną z powstańczych Panter. Mój wybór padł na Panterę potocznie nazywaną "WP". Bazą jest stary model Tamiji plus trochę dodatków które przez kilka lat się mi uzbierały 😉

20190810_213400.jpg

Edited by JanuszF
  • Like 1

Trzymam kciuki!

Dzięki :)

Bryła pojazdu zbudowana. Nakleiłem Zimmerit z Ataku dedykowany do Pantery "WP" i zamontowałem lufę z RB. Teraz skupię się na detalowaniu wieży.

20190814_150901 — kopia.jpg

20190814_150942 — kopia.jpg

20190814_151044 — kopia.jpg

20190814_151139 — kopia.jpg

Mam pytanko o ten zimmeritt. Czy to są sztywne panele czy są elastyczne? Chodzi mi o to jak go wygiąć na zagięciu na wieży (a przy okazji co to za dziura tam jest)? Klei się CA?

Ten zimmerit to produkcja Atak. Wykonane są z cienkich warstw żywicy. Żywica jest podatna obróbce cieplnej. W ciepłej wodzie lub blisko źródła ciepła (np. żarówka) nabiera elastyczności.

Dziura w tym egzemplarzu (pantera "WP" zdobyta przez powstańców warszawskich) powstała na skutek wystrzału PIATa.

Najlepiej kleić gęstym CA lub ja ostatnio zacząłem używać extra thinna.

• Thanks 1

Czyli analizując to źródło wychodzi na to, e pęknięcie na wieży w złym miejscu.

Łukaszu, czy Ty aby na pewno _analizowałeś_ to źródło i obejrzałes właściwe zdjęcia?

zoska-pantera.jpg

5 godzin temu, enten napisał:

Łukaszu, czy Ty aby na pewno _analizowałeś_ to źródło i obejrzałes właściwe zdjęcia?

zoska-pantera.jpg

Nie widziałem tego zdjęcia, sugerowałem się tym co zeznawał ten Niemiec.

Fajny temat, podglądać z zainteresowaniem 😄

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie 😉

W dniu 15.08.2019 o 19:42, gustlik napisał:

Masz złe koła napinające, powinny być wczesne.

Wiedziałem, że coś musi być nie tak z tym modelem 😞 Dzięki za info, spróbuję coś na to zaradzić.

Na razie zakończyłem prace nad wieżą.

_DSC4004.jpg

_DSC4005.jpg

_DSC4006.jpg

_DSC4007.jpg

_DSC4009.jpg

A znasz metodę na wykonanie spawów pręcikami plastiku ?

Metoda szybsza, czystsza i pozwala wykonać bardzo drobne spawy.

10 minut temu, Seb napisał:

A klejenie arkuszy żywicy klejem CA to nie najlepszy pomysł.

A jak byś to skleił? Jak kleiłem ostatnio CA i uważam, że sprawdził się doskonale.

Pozdrawiam
Krzysiek

Używałem do zimmeritu zwykłego wikolu, smaruje środek, możliwość dokładnego pozycjonowania a tylko krawędzie podklejam superglutem.

12 godzin temu, krzy65siek napisał:

A jak byś to skleił? Jak kleiłem ostatnio CA i uważam, że sprawdził się doskonale.

Pozdrawiam
Krzysiek

Ja używam zwykłego kleju Revella do plastiku. CA nie daje praktycznie możliwości korekty o czym kiedyś boleśnie się przekonałem.

47 minut temu, Seb napisał:

CA nie daje praktycznie możliwości korekty o czym kiedyś boleśnie się przekonałem.

zwykla 'kropelka żel' pozwala jeszcze na kilkunastosekundowa koretke. kozystam i sobie chwale :) jak cos wyplynie mozna odpedzelkowac rozklejaczem ca wamodowym.

Ja przyklejałem CA, a potem  ewentualnie cienkim klejem podlewałem Mr Hobby  i jestem zadowolony.

Pozdrawiam
Krzysiek

W dniu 18.08.2019 o 21:46, Seb napisał:

A znasz metodę na wykonanie spawów pręcikami plastiku ?

Metoda szybsza, czystsza i pozwala wykonać bardzo drobne spawy.

Nie. To moje pierwsze spawy. Możesz przybliżyć?

Mały updejcik :)

Prawie skończyłem górę kadłuba. Aktualnie pracuję nad lewarkiem i łańcuszkiem do blokady lufy.

Wymieniłem koła napinające na wczesną wersję, oraz pancerne grile na prawidłowe dla "WP". Przerobiłem również podcięcie w pancerzu dla peryskopu kierowcy z półokrągłego na trapezowe. Dodałem spawy oraz masę różnych detali których nikt nie zauważy 😉

Panther_4.jpg

Panther_5.jpg

Panther_6.jpg

Panther_7.jpg

Panther_1.jpg

Panther_2.jpg

Panther_3.jpg

• Like 2

Z ciekawości: czym kleisz PE? Ja działam zwykła kropelka i często-gęsto przy klejeniu siatki mi klej ucieka

Nawet jak wycieknie to usuwasz sobie debonderem. Do czyszczenia najlepszy jest ten czeski. Do rozklejania lepszy polski.

Edited by enten

40 minut temu, zipster napisał:

Z ciekawości: czym kleisz PE? Ja działam zwykła kropelka i często-gęsto przy klejeniu siatki mi klej ucieka

Używam gęstego CA dokładnie takiego https://www.mojehobby.pl/products/Klej-Cyjanoakrylowy-Ca-Gesty.html

Być może są lepsze ale ja kupiłem taki. Jest bardzo gęsty i przy umiejętnym dozowaniu nie wypłynie i łapie z pewnym opóźnieniem około 2-3 sekund więc jest czas na korektę. Jak coś wypłynie to debonderem można zmyć, ale siatkę to dość trudno się czyści więc lepiej czysto przykleić 😁