Skocz do zawartości

Cążki


Rekomendowane odpowiedzi

Podstawowe dla nas wszystkich narzędzie a jednak nie ma swojego tematu. Ciekaw jestem jakich cążek używacie do wycinania elementów z ramek. Chciałbym popróbować trochę współczesnej pancerki ale jest masa tam malutkich elementów. Moje obecne cążki to jakiś szrot za 10 zł i mam nimi problemy przy wycinaniu np karabinów, lin holowniczych i uchwytów bo przesuwają formę i często łamią lub wyginają cienkie elementy. Czy macie jakieś godne polecenia cążki w okolicy 50 zł dzięki którym stało by się to łatwiejsze? Poszukuję czegoś co ma podobny kształt powierzchni tnącej jak te słynne od Tamiya https://www.mojehobby.pl/products/Sharp-Pointed-Side-Cutter.html

lub jakiekolwiek inne, które sprawdziłyby się do małych i cienkich elementów. Czy ewentualnie czeska piłka żyletkowa też zrobiłaby robotę w tej materii?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc szczerze to nie rozumiem tego zamieszania z drogimi cążkami i kupowania tych najdroższych, choć sam się na nie skusiłem, ale teraz nie wiem po co.
Cążki to cążki, ważne żeby były w miarę ostre i na tym się ich zadanie kończy. Odcinają części od ranek i już, a czy są to cążki za 300 zł (jak GodHand) czy jakieś tanie za kilka złotych to już naprawę nie ma dużego znaczenia. I tak na koniec trzeba oskrobać odciętą część z resztek ramki i przeszlifować, bo nawet najdroższe cążki tego nie zrobią. One po prostu odcinają jeden kawałek plastiku od drugiego, resztę i tak trzeba zrobić nożykiem, pilnikami i papierem ściernym.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 4 cążki. 

Italeri - badziew, używam tylko do brutalnych spraw (cięcie ramek po skończonym modelu na mniejsze kawałki, odcinanie ramek do przeróbki (bez części), odcinanie słomek "malarskich";

Tamiya 74035 - całkiem fajne, ale genialne nie są. Czuć, że po 2 modelach trochę się przytępiły.

DSPIAE v2.0 (czyli cążki brandowane jako MENG) - super ostre, mają tylko jedno ostrze toteż nie odetniesz ramki przy samej części. Ale jakość zdecydowanie lepsza niż Tamka.

 

I najważniejsze:

https://www.plastmodel.pl/p/27/30476/u-star-ua-91340-side-cutter-plier-cazki-modelarskie--nozyki-pilki-pincety-szczypce-itp-narzedzia-modelarskie.html

Kupiłem za 19pln, niestety przypadkiem zacząłem ciąć plastik w którym był bardzo twardy drut i mam dziurę w ostrzu. Ale mimo wszystko to i tak najlepsze cążki za swoją cenę, nic więcej raczej nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ilu modelarzy tyle opinii. Tak czy inaczej cążki muszę kupić bo teraz przy wycinaniu to cała ramka mi w rękach podskakuje, a że uważam się za człowieka do bólu przeciętnego to celuję w coś ze średniej półki i z jak najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Upatrzyłem coś takiego https://exito.sklep.pl/pl/p/TRUMPETER-09968-Cazki-modelarskie-Micro-Cutting-Plier/42504

Ewentualnie taki zestaw od Menga bo i parę przydatnych rzeczy przy okazji i poręczne opakowanie, które można szybko wyciągnąć i zacząć szybko działać https://exito.sklep.pl/pl/p/MENG-MODEL-MTS003-Basic-Hobby-Tool-Set-Zestaw-narzedzi-modelarskich/36565

Cena za ten zestaw Menga jest dosyć podejrzana choć na zdjęciach narzędzia wyglądają porządnie (może oprócz plastikowego trzonka nożyka), więc jeśli będzie się dało to go sobie obejrzę w sklepie stacjonarnym. Jakość cążek jest tu jednak decydująca więc ciekaw jestem na co byście się zdecydowali gdybyście mieli zamawiać w ciemno przez internet?

Edytowane przez TAW
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, TAW napisał:

Czyli ilu modelarzy tyle opinii.

Taki urok forum , ja od siebie dodam cążki jak i inne narzędzia które używają nasze żony , córki i kochanki . U siebie w domu odkryłem bardzo solidne cążki do paznokci ( nie chodzi o takie tylko do obcinania ) . Jedne są cięcia z boku ( takie jak w sklepach modelarskich ) a i są takie które tną z czoła ( jak obcęgi ) . Bardzo dobrze zrobione i idealnie do odcięcia ramki przy np. owiewce  . Także znalazłem kupę klocków do szlifowania , patyczków , bardzo zgrabnych pilniczków i wiele innych , w sam raz do modelarza  . Nawet drewniane , dobrze ukształtowane patyczki do nakładania szpachli . Przy narzędziach moich kobiet mój dział narzedziowy wyglada trochę sredniowiecznie . Trzeba się zastanowić nad tym . Niedawno ktoś pytał o narzędzie do przenoszenia malutkich części , takie dotknij i polóz . Też to nasze kobiety mają . Wszystko ładne poręczne , o końcówkach takich do " dremelka " to już nie wspominam . 

Pozdrawiam Hello

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się zdarzy zaglądnąć do kosmetyczki żony a i sam jak jadę do modelarskiego to mówię, że jadę po kosmetyki ale żeby cążek tam szukać to bym nie pomyślał. Przy tym produkcie to wolałbym akurat jakiś "dedykowany".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem , One też naklejają i obcinają plastikowe " części " ( sztuczne paznokcie ) czyli zasada i materiały te same . W takich specjalnych miejscach ( czytaj salonach urody ) to nawet aerkiem się śmiga . Tak się wydaje nasze ciężko zarobione pieniądze . Wracając do tematu , nie zaszkodzi zaglądnąć do asortymentu narzedzi płci pięknej . Nic nie polecam , tylko wspominam co sam widzę .

Pozdrawiam Hello 

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne sposoby szukania narzędzi. Od czasu do czasu lubię zajrzeć do sklepu kosmetycznego i zobaczyć czy nie wypatrzę czegoś ciekawego, ale uważam, że co do zasady jakość tych narzędzi i powtarzalność efektów są niższe od tego co można osiągnąć kupując sprzęt troszkę droższy.

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już na szpeje naszych Pań zeszło... Polecam kosmetyczne szklane pilniki lub takie naklejane na karton. Oraz malutkie pędzelki do paznokci (końcówka na moje oko poniżej 0.2 mm) - moja Żona kupowała na aliexpresie, jak zobaczyłem od razu zamówiłem do malowania detali. Poza tym opakowania po tabletkach - idealne do mieszania małych ilości farb (w sensie w takim po jednej tabletce się miesza). Wiadomo, młodsze Panie ciągle jakieś witaminy suplementy itp. a starsze (nasze Mamy, Babcie i Teściowe) poważniejsze leki biorą więc można sobie tego wybrać bądź ile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie od kilku modeli używam Proskit PM-396K - a wcześniej różne złomy się zdarzały- te są ok.  Jest szpic, można precyzyjnie od ramki odciąć, do tego sprężyna, więc same się rozwierają. Oczywiście nie tnę nimi ramek na kawałki, żeby się nie tępiły - od tego mam stare. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Wtrącę "trzy grosze" do tematu : pojawiło się, moim zdaniem, bardzo dobre , o ile nie najlepsze narzędzie tego typu. Mam i Tamkę, Wichę, czy MrHobby Tools ale wszystkie one działają na podobnej zasadzie - dwa ostrza, mniej lub bardziej precyzyjne. Natomiast opisywany Mr. Nipper Single-Edged to coś w rodzaju ręcznej gilotyny :)  Jedno precyzyjne ostrze i coś w rodzaju stępla/ogranicznika cięcia. Różnice, w stosunku do innych cążków to przede wszystkim rodzaj uciętej krawędzi - nie jest ona lekko stożkowa tylko dokładnie prosta, druga rzecz to ultra precyzyjne ostrze, wyraźnie cieńsze od w/w  i pozwalające na dojście do najbardziej utrudnionych miejsc. Podsumowując, jak ktoś nie wie co zrobić z , prawie, dwoma stówkami to już nie powinien mieć wątpliwości 😉

82DAE6E5-60AE-42BD-A82E-A323573C2A39_1_201_a.jpeg

29C9D19C-5896-412F-877F-7460D1081F09.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

1.amazing - brandowane cążki dla elektroników, jakość niższa pólka - można znaleźć sporo odpowiedników/z po wpisaniu w googlach. Proskity, plato - i droższe knipexy czy wiha..

 

2. Tamka jak tamka, droższa , dosć precyzyjnie wykonana, jakość/cena = na plus.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, myszaty napisał:

1.amazing - brandowane cążki dla elektroników, jakość niższa pólka - można znaleźć sporo odpowiedników/z po wpisaniu w googlach. Proskity, plato - i droższe knipexy czy wiha..

 

2. Tamka jak tamka, droższa , dosć precyzyjnie wykonana, jakość/cena = na plus.

Dzięki wielkie, w takim razie przymierze się do Tamki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamiya fajne na jakiś czas, niestety to z tych tańszych tamiyowych, więc po jakimś czasie cięcia plastiku pojawił się luz na nicie. Jednak przesiadka z anonimowych obcinaczek w moim przypadku i tak była ogromnym skokiem jakościowym przy wycinaniu elementów, więc również potwierdzam cena/jakość na +.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.