Jump to content

Dornier Do-24K - Italeri plus dodatki - 1:72

Mikolaj75

Recommended Posts

23 godziny temu, Marcin Witkowski napisał:

Chciałem coś dziś przedsięwziąć warsztatowo, ale ręce mi opadły. 

A ja miałem już dzisiaj nic nie robić, ale jak obejrzałem aktualizację to zaraz trochę kratownicę podpiłuję.

Silnik to fajny temat, choć w 72 jeszcze żadnego nie zrobiłem.

TH

Posted (edited)

Dziękuję - Marcin po prostu Ci się nie chciało. Łukasz - to ważne żeby robić jak się jest w cugu, bo spadek weny to zjawisko znane i częste

Tomasz - na pewno w Wellingtonie silniki zbudujesz. Ja w sprawie silników zastosowałem "metodę kozy" - po Lulce do Su każdy już będzie łatwiejszy 😉

GTI Style - na faktycznie ciężko z patyczkami, u mnie w domu jest zalecenie poszukiwania plastikowych. Nadto np po zmywaniu washa końcówki odcinam i wrzucam do magazynku.

Edited by Mikolaj75

3 godziny temu, spiton napisał:

to już jest perwersja...

No nie, są to standardowe działania przy dążeniu do osiągnięcia jak największej, możliwej w danej skali zgodności z oryginałem, oczywiście w modelach wychodzących poza zakres prosto z pudła.

11 godzin temu, Mikolaj75 napisał:

Tomasz - na pewno w Wellingtonie silniki zbudujesz. Ja w sprawie silników zastosowałem "metodę kozy" - po Lulce do Su każdy już będzie łatwiejszy 😉

.

Już bym się za nie zabrał, żeby mieć odskocznię od kratownic.

TH

• Like 1

W dniu 30.05.2021 o 17:17, GTiStyle napisał:

Jest jeszcze szansa dostać patyczki do uszu, które nie są z papieru?

Patyczki po lizakach są ciagle plastykowe. Mam w domu 4-latka to wiem :) rozmiary różne, trzeba tylko poszukać. 

Dziękuję za miłe słowa.
Tymczasem górna blacha z wewnętrzną strukturą, która nie jest odpowiednikiem oryginału ale ma inne zadanie - stanowi rodzaj szyn w które wejdzie wąska blaszka otaczająca silnik:

NaTC3nql.jpg

bPlYZ53l.jpg

1PtBGCVl.jpg

5AR67oxl.jpg

t2HqeGwl.jpg

Po pomalowaniu wsuwając bokiem wklejam gwiazdy na oryginalnym przyrządzie montażowym. Jak widać panele dostały litery A, B, C - to dlatego, że w osobnych pojemniczkach przygotowane są rury wydechowe indywidualnie dla każdej gwiazdy:

sV883yVl.jpg

I tu już rury wklejone:

y0cGTrEl.jpg

Po wyschnięciu przymiarka do płata:

TdsUaTuh.jpg

9u9qdVhh.jpg

o6L4uMDh.jpg

5xv2giCh.jpg

1x3V4QSh.jpg

F4eqpC9h.jpg

MAhYpjah.jpg

I ogląd aktualnego stanu całości:

1kSZgJPh.jpg

yTMk6aXh.jpg

CDN :)

• Like 12
  • Thanks 1

• 3 weeks later...

Dzięki wszystkim

Tymczasem TRZY WIEŻE...
Wieżyczki są ostatnim newralgicznym zespołem z dużym ładunkiem problemów, jakie zawsze wiążą się z przezroczystością.
Długo nie miałem na nie pomysłu, ten który zastosowałem jest dość skomplikowany, ale ponieważ finalnie dał efekt, który zaakceptowałem, to póki co wieże zostają.

Na początek tworzywo poszło do wrzątku i zostało wklejone w hipsowe pierścienie o oczekiwanej średnicy:

r0Parkcl.jpg

qjBHCb5l.jpg

mwMICT3l.jpg

Następnie wyciąłem krążki, które na wiertarce uformowałem w "daszki" wież:

VTTUNO2l.jpg

vxfBXlql.jpg

Daszki zostały doklejone na wewnętrznych ramkach:

kDAz5MOl.jpg

Szybki sufitowe, zostały zwymiarowane, wycięte cyrklem w tworzywie, uformowane w stożek pod każdą z wież i wykąpane we wrzątku, dzięki czemu trzymają wymiar bez większych napięć:

FQb8Ofel.jpg

d77Yu0wl.jpg

Naddatki zostały odcięte, obrobione, a linia styku zamaskowana folią która jednocześnie imituje ramkę:

aYKvd27l.jpg

I potem ramka po ramce wszystkie wieże:

img%5D

Uznałem, że akceptuję.. W swoich miejscach dobrze siedzą:

xJr7zr9l.jpg

SDQk8Fql.jpg

FYYGg02l.jpg

CDN :)

• Like 12

Juffre - akurat ten patent jest taki jakiś siłowy, finalnie efekt mnie zadowala, ale pewnie można by jakoś prościej...

Hubert - no co Ty, dbam o PR, duże zdjęcia ujawniłyby wszystkie babole... 😉

• Like 1
  • Haha 1

9 godzin temu, barszczo napisał:

Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie ale czy tłoczenie, a potem ewentualne oklejenie nie byłoby prostsze?

Pewnie tak ale Mikołaj nie lubi drogi na skróty 😎

Kopułki przednie, przyjemność dla oczu oglądać kolejne zmagania z materią nieożywioną 👍