Jump to content
Sign in to follow this  
Gerd

Airborne Jeep Willys - 1:72

Recommended Posts

Kiedyś robiłem już mojego ulubionego Willysa w podobnej konfiguracji w temacie  Poolse 1ste Onafhankelijke Parachutistenbrigade  w skali 1:35. Od tamtej pory upłynęło sporo czasu... a zatem w roku 75. rocznicy lądowania Aliantów w Normandii i operacji Marekt-Garden przytrafił mi się niedrogi zestaw Airfix nr A02339 w skali 1:72 w której  poruszam się bardzo ostrożnie.

uIJMRp2.jpg

Gdy rozmawiałem ze Kolegami o moim pomyśle tuż po zakupie usłyszałem: "Haubica M-1 do wyrzucenia - lepsza z ACE, tamta ma większy potencjał". Nie żebym, nie wierzył ale  ACE do tej pory kilkakrotnie wystawiło mnie na bolesną próbę. "Przyczepka zupełnie nie na temat" - i tu pełna zgoda. 10 CWT G.S. Trailer  zamieniłem na 1/2 ton 2 Weel Lightweight Airborne Trailer Mk.I,  własnej roboty, "a Jeep jest świetny" -  i to prawda. A na dziś stan rzeczy ma się tak;

JDANkVF.jpg

RxBWGNk.jpg

jWl5LXk.jpg

w prawdzie producent upiera się przy tym że załączone kalki to oznaczenia 6. brytyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej, która w operacji Market - Garden nie brała udziału... (pod Arnhem walczyła 1.DPD), ale jak to ostatecznie będzie to się jeszcze zobaczy. 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozsiadam się. Swego czasu "popełniłem" zwykłego zającowego jeep-a z Aifixa, bardzo fajnie się sklejał. Jeżeli chcesz zostawić lusterko (ponoć często były demontowane) to może zastąp je blaszką - Airfix dał koszmarnie grube. Pałąki plandeki jak widzę wymieniłeś na druciane, uchwyty na burtach odcięte więc druciane dorobisz, więcej w samym jeepie chyba nie warto zmieniać. Są kalki do polskich jeepów, w tym do pojazdu z 1 SBS z pod Arnhem (Toro) - ale nie jestem pewny czy 1 SBS miała jeepy zmodyfikowane pod potrzeby desantu, coś mi świta że używała zwykłych "zającowych".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak to prawda,  zestawowe lusterko w wersji niezmienionej jest do niczego ale to chyba jedyny i łatwy do naprawienia mankament. Z moich obserwacji wynika, że było ono zginane ku dołowi i tak je zrobię. Co do uchwytów na burtach to zrezygnuję z nich całkowicie. Jeepów przystosowywanych dla WPD odkręcano w sumie co się dało, aby były jak najlżejsze  i aby można je dostosowywać według dalszych potrzeb potrzeb.  Jest świetne opracowanie Roba van Mell'a "British Airborne Jeeps 1942-1945 Modifications  & Markings". Oczywiście można się w temacie spierać bo zdjęcia pokazują Jeepy zarówno bez uchwytów: 

h9NKeab.jpg

jak i te z uchwytami na burtach:

qElliqG.jpg

Natomiast co od 1.SBS to są dowody na to że także były modyfikowane:

7UVlqB5.png

na zdjęciu artylerzyści z dyony artylerii przeciwpancernej 1SBS. (zdjęcie pochodzi z opracowania p. prof. Piotra Witkowskiego pt. "Broń przeciwpancerna 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w latach 1942-1945" wydanych w Zeszytach Historycznych  Akademii Jana Długosza w Częstochowie w 2015 r.   XIV s.123-125;  - pełny tekst )

Edited by Gerd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gerd jak zwykle ciekawe zdjęcia wrzucasz! Chodzi za mną (w dalekich planach) jeep z 1 SBS właśnie z dywizjonu przeciwpancernego. Jak wiadomo lądował z angielską 1 DPD i wraz z nią walczył do gorzkiego końca. Czy znasz jakieś zdjęcia pozwalające poprawnie wykonać takiego jeepa - z numerami rejestracyjnymi itp? Czy jest w 1:72 sensowny model przeciwpancernej 6 funtówki?

Zalinkowany artykuł naprawdę warty przeczytania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.