Jump to content
Sign in to follow this  
Gerd

Airborne Jeep Willys - 1:72

Recommended Posts

Kiedyś robiłem już mojego ulubionego Willysa w podobnej konfiguracji w temacie  Poolse 1ste Onafhankelijke Parachutistenbrigade  w skali 1:35. Od tamtej pory upłynęło sporo czasu... a zatem w roku 75. rocznicy lądowania Aliantów w Normandii i operacji Marekt-Garden przytrafił mi się niedrogi zestaw Airfix nr A02339 w skali 1:72 w której  poruszam się bardzo ostrożnie.

uIJMRp2.jpg

Gdy rozmawiałem ze Kolegami o moim pomyśle tuż po zakupie usłyszałem: "Haubica M-1 do wyrzucenia - lepsza z ACE, tamta ma większy potencjał". Nie żebym, nie wierzył ale  ACE do tej pory kilkakrotnie wystawiło mnie na bolesną próbę. "Przyczepka zupełnie nie na temat" - i tu pełna zgoda. 10 CWT G.S. Trailer  zamieniłem na 1/2 ton 2 Weel Lightweight Airborne Trailer Mk.I,  własnej roboty, "a Jeep jest świetny" -  i to prawda. A na dziś stan rzeczy ma się tak;

JDANkVF.jpg

RxBWGNk.jpg

jWl5LXk.jpg

w prawdzie producent upiera się przy tym że załączone kalki to oznaczenia 6. brytyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej, która w operacji Market - Garden nie brała udziału... (pod Arnhem walczyła 1.DPD), ale jak to ostatecznie będzie to się jeszcze zobaczy. 

• Like 1

Rozsiadam się. Swego czasu "popełniłem" zwykłego zającowego jeep-a z Aifixa, bardzo fajnie się sklejał. Jeżeli chcesz zostawić lusterko (ponoć często były demontowane) to może zastąp je blaszką - Airfix dał koszmarnie grube. Pałąki plandeki jak widzę wymieniłeś na druciane, uchwyty na burtach odcięte więc druciane dorobisz, więcej w samym jeepie chyba nie warto zmieniać. Są kalki do polskich jeepów, w tym do pojazdu z 1 SBS z pod Arnhem (Toro) - ale nie jestem pewny czy 1 SBS miała jeepy zmodyfikowane pod potrzeby desantu, coś mi świta że używała zwykłych "zającowych".

Tak to prawda,  zestawowe lusterko w wersji niezmienionej jest do niczego ale to chyba jedyny i łatwy do naprawienia mankament. Z moich obserwacji wynika, że było ono zginane ku dołowi i tak je zrobię. Co do uchwytów na burtach to zrezygnuję z nich całkowicie. Jeepów przystosowywanych dla WPD odkręcano w sumie co się dało, aby były jak najlżejsze  i aby można je dostosowywać według dalszych potrzeb potrzeb.  Jest świetne opracowanie Roba van Mell'a "British Airborne Jeeps 1942-1945 Modifications  & Markings". Oczywiście można się w temacie spierać bo zdjęcia pokazują Jeepy zarówno bez uchwytów: 

h9NKeab.jpg

jak i te z uchwytami na burtach:

qElliqG.jpg

Natomiast co od 1.SBS to są dowody na to że także były modyfikowane:

7UVlqB5.png

na zdjęciu artylerzyści z dyony artylerii przeciwpancernej 1SBS. (zdjęcie pochodzi z opracowania p. prof. Piotra Witkowskiego pt. "Broń przeciwpancerna 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w latach 1942-1945" wydanych w Zeszytach Historycznych  Akademii Jana Długosza w Częstochowie w 2015 r.   XIV s.123-125;  - pełny tekst )

Edited by Gerd

Gerd jak zwykle ciekawe zdjęcia wrzucasz! Chodzi za mną (w dalekich planach) jeep z 1 SBS właśnie z dywizjonu przeciwpancernego. Jak wiadomo lądował z angielską 1 DPD i wraz z nią walczył do gorzkiego końca. Czy znasz jakieś zdjęcia pozwalające poprawnie wykonać takiego jeepa - z numerami rejestracyjnymi itp? Czy jest w 1:72 sensowny model przeciwpancernej 6 funtówki?

Zalinkowany artykuł naprawdę warty przeczytania.