Skocz do zawartości

Moje Sokoły czyli PZL W-3 Answera


leon

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

Cześć.

Dzięki za miłe słowa ?

Pewnie że Sokoły mają zgrabną sylwetkę, dla mnie to najładniejszy śmigłowiec...  ?

Powoli zmierzam do końca. Choć pokusa by go już ustawić na półce jest spora...  Zostało zrobić wyciągarke , tylny wirnik, oświetlenie i resztę antenek. Przez święta powinno się udać zamknąć temat i rozpocząć budowę następnego ?

Macie może jakieś sugestie? Z tym że ograniczę się do tych wydanych plus ewentualnie TOPR, który mnie bardzo korci a ukaże się niedługo.

Tak to teraz wygląda:

received_998477050522973.thumb.jpeg.41691e69ddd19204a1bf864cfb668f52.jpeg

 

received_453821852234881.thumb.jpeg.5f194374808e52c1e496d89be83572a0.jpeg

 

received_2671049352961065.thumb.jpeg.94a62756d19fd2bb47c8549527139fa8.jpeg

Dość dużym problemem było wykonanie śladów eksploatacji. Jak wspominałem te śmigłowce utrzymywane są we względnej czystości jednak tak czysty model wyglądał sztucznie. Jedynym miejscem gdzie coś można perzyszaleć jest belka ogonowa i okopcenia. Nie mam jeszcze praktyki w temacie weatheringu więc pewnie można to zrobić lepiej ale bałem się że takie zmywanie i eksperymentowanie doprowadzi do uszkodzenia lakieru. Nie wykluczone jednak że coś jeszcze zmienię. Macie jakieś sugestie?

Pozdrawiam i życzę spokojnych świąt 

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez dwóch zdań się podoba! :super:
Raz, że dobrze,
Dwa, że szybko, a te dwie cechy rzadko chodzą w parze :mrgreen:

A może do pary łaciatego Czecha?
1097503.jpg.9354850733e02e4b7f6440ea7ff5c108.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie ?

LUKAS się produkuje ? i oczywiście będzie zamontowany.

Łaciaty czeski 0709 jest moim faworytem i taki był pierwotny plan, co prawda chciałem go trochę otworzyć ale jeszcze to przemyślę. W sumie ostatnio pojawił się pomysł na jednego z TOPRowskich....

Edytowane przez leon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć

Sokół w zasadzie gotowy. Otrzymał już zestaw anten,wyciągarke i wirnik ogonowy. Zrobię jeszcze ostatnie poprawki lakieru i można myśleć o galerii...

W ramach zajawki wspomniany wirnik

received_852024288587278.thumb.jpeg.a534617d8047a7bab07a01116df739e2.jpeg

Teraz niestety będzie chwila przerwy od Sokołów, ale jak tylko dojdą w końcu zamówione kadłuby ruszam z łaciatym 0709...

Pozdrawiam

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od listopada, kiedy zapowiedzieli  "niemieckiego" Sokoła, nic nowego nie pojawiło się u nich na Facebooku... Szkoda by było gdyby nagle znikli z rynku...

Edytowane przez Tazman79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam myślę że wszystko  z Sokołem będzie ok, trzeba tylko cierpliwie poczekać.

Zvezda czy Trumpek też dają zapowiedzi i nie przekłada się to na modele w skepie. Więc nie ma co panikować. Dzwoniłem do biura Answera i powiedziano mi że TOPRA można się spodziewać na początku marca. Początkowo myśleli że uda się wcześniej ale nie wszystko ułożyło się po ich myśli. 

Edytowane przez leon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Sławekb napisał:

Do mnie idzie Sokół TOPR-u....gdzieś tak od listopda,ale nie może trafić.....

Ostatnio widziałem go na dyżurze w Tatrach

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Sławekb napisał:

Do mnie idzie Sokół TOPR-u....gdzieś tak od listopda,ale nie może trafić.....myślę,że to wina poczty......:haha: :mrgreen::glupek:...

Myślę że to twoja wina a nie poczty:haha: Zacznij wreszcie kleić te swoje piękne modele, a nie siedzisz i malujesz pocztówki :szampan1:

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mitrandir napisał:

Myślę że to twoja wina a nie poczty:haha: Zacznij wreszcie kleić te swoje piękne modele, a nie siedzisz i malujesz pocztówki :szampan1:

No dobra powiem jak jest naprawdę....ja kleję modele,a Leon pokazuje już sklejone...:stolek:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Cześć.

Co prawda model już zrobiony ale dla porządku :

received_1018871385175695.thumb.jpeg.2b416bbdd4524fa1e7be973de0bd2e0b.jpeg

 

received_233835294469566.thumb.jpeg.8b20c3c4aa51ccd3210c98cfa5e9d4d0.jpeg

 

 

received_573657306829029.thumb.jpeg.2253ed5a88b305692b29c4e931c44bf8.jpeg

 

received_210772980178247.thumb.jpeg.fb815a692091d5264672d0e58ae9feb3.jpeg

co prawda planowałem czeskiego 0709 ale nastąpiła nieplanowana zmiana... bardzo się jednak cieszę bo Sokół w tym kolorze wygląda bardzo atrakcyjnie. 

received_1065250963849509.thumb.jpeg.972915a2550e41daa4a14127ed8891f2.jpeg

(Zdjęcie na lotnisku w Świdniku)

W stosunku do czeskiego poprawiłem spasowanie, zestawowe drabinki zastąpiłem wykonanymi z drutu ,uprościłem wirnik nośny uwzględniająć opad ramion a nie tylko łopat... tyle pamiętam

received_2761334343920145.thumb.jpeg.389331c22f83c9610d9de18c09b7bb75.jpeg

Teraz czas na TOPR, chyba że jakimś cudem dostanę resztę modeli z Answera to 0709

Pozdrawiam

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37.05.03 - ostatecznie zakończył karierę / eksploatację w HASA jako EC-LRO.

A przepraszam, skąd kolega przekładnię główną wziął? No i duży plus za instalację paliwową.

Edytowane przez Aleksander z Zalasu
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć. Na warsztacie prace nie ustają, po szybkim projekcie policj czas na trochę dłuższy, dotyczący W-3A  TOPR

Dłuższy gdyż wymaga dorobienia wnętrza tej górskiej karetki ,od czego też zaczynam. Wszystko oczywiście zrobione od podstaw:

FB_IMG_1585908199760.thumb.jpg.8cd87410f7064db041a495b8cb37312f.jpg

Torby i plecaki powstały z poxiliny, taśmy i drutu ; deska, defibrylator i ssak to hips ; nosze francuskie- drut i folia alu(sreberko z kwiaciarni) a butle tlenowe i gaśnica 7zostały wytoczone z pręta mosiężnego. Narazie zostało to wstępnie pokolorowane i będę dodawał kolejne detale. 

Oczywiście to jeszcze nie jest koniec jeśli chodzi o wyposażenie(jeszcze 2 defibrylator, liny i karabińczyki, stetowanie wyciągarki, kaski, słuchawki, nożyce do liny, ławka i krzesełka) więc wszelkie pomysły i sugestie mile widziane... 

Spory problem mam z podłogą przedziału transportowego, wykonałem juz pewne przymiarki do tematu ale narazie żadna z metod nie przekonała mnie wystarczająco. Najbardziej podchodzi mi pomysł Mikołaja, który zakłada wykorzystanie  część listka po tabletkach, ale adaptacja tego do wnętrza Sokoła to inny temat.

W dniu 26.03.2020 o 11:16, Aleksander z Zalasu napisał:

 

A przepraszam, skąd kolega przekładnię główną wziął? No i duży plus za instalację paliwową.

Dzięki, instalacja paliwowa to taki pierwszy etap gdyż dopiero ostatnio znalazłem zdjęcie dobrze pokazujące co tam jeszcze jest jak i samo ułożenie przewodów. Na zdjęciach modelu trudno to dostrzec ale również znalazła się tam instalacja gaśnicza(czerwone butle widoczne za małymi kratkami w obudowie przekładni po prawej stronie).

Przekładnia i sterowanie powstało na bazie zestawowego elementu do którego dodałem "plecy" -odpowiednio ukształtowane kawałki hipsu i wytoczone z mosiądzu -mocowania wałków ??

Zależało mi by oglądając model pod różnymi kątami nie było prześwitów za kratkami i wydechami, jak i czynię powoli przygotowania do wyexponowania silników ,przekładni i układu sterującego... ale to chyba jeszcze nie na tym modelu, może gdy w końcu dojdzie do skutku czeski 0709.

Dużo gadania, mało do pokazania więc dłubie dalej.

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.