Skocz do zawartości

Alouette SA-319B (hiszpańskie SAR), Heller, 1:72


Kon_Bar

Rekomendowane odpowiedzi

Po skończeniu MU-2S miałem wrócić do Kamova, ale jak to bywa nowe pudełko kusi bardziej :) Postanowiłem zrobić 2 x Alouette: SA-316B (na 99% z "Securie Civile") oraz hiszpański SA-319B z pięknym żółtym "SAR" na drzwiach. Czy rzeczywiście SAR będzie żółte to się jeszcze okaże :D Mam zdjęcia śmigłowca z pływakami, ale we wczesnym malowaniu, gdy nosił jeszcze rejestrację cywilną (początkowo wszystkie Alouette wykorzystywane do misji SAR miały takie a nie wojskowe rejestracje mimo tego, że obsługiwali je żołnierze). "Stare" "SAR" jest czarne i nieciekawe, ale z drugiej strony "100% cywil" :D

Wracając do modelu - Alouette Helera to model stary, ale jak udowadniają liczne relacje sklejalny :) Niestety mnie naszło na poprawianie producenta. Na razie:

  • poryłem "rowy" (na kadłubie naprawdę przesadziłem, rycie po nocy "na zmęczeniu" to jednak nie jest to ? ; inna sprawa, że szukam narzędzia do rycia ładnych wąskich linii - JAKIEŚ PORADY?)
  • powierciłem otwory w kadłubie (i powklejałem w nie druty tam gdzie powinny być widoczne fragmenty stelaża)
  • wyborowałem wielką dziurę pod przekładnię (Heller uprościł to miejsce do bólu)
  • podoklejałem (dobra - duże, ale może coś wymyślę) imitacje śrub, które są w Alouette a Heller je całkowicie zignorował
  • stworzyłem wewnętrzne ścianki, aby przez model nie dało się patrzeć "na wylot" :D

Na teraz to wszystko - nie planuję otwierać tej wersji (mam jedno słabe zdjęcie foteli pilotów i to wszystko)

961912711_SA-319B001m.thumb.jpg.ebb1a013c87ed77e87d717ec84125c94.jpg

2013780803_SA-319B002.thumb.jpg.9d90b274c81e79e82d315cd1adaf9be2.jpg

1599497087_SA-319B003m.jpg.215203952956060f00f2c110891c49f9.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rycia linii to igła krawiecka w obsadce sprawdza się bardzo dobrze. Żyletka piłka też daje rade.  Kiedyś w Aeroplanie było opisywane narzędzie do wygniatania linii, ale nie pamiętam nazwy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kon_Bar napisał:

Na teraz to wszystko - nie planuję otwierać tej wersji

 

W przypadku Alouette takie stwierdzenie nie ma specjalnego znaczenia... ?

 

Co do narzędzi - tak jak mig pisał - igła - od lat tak robię i jestem zadowolony...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mikolaj75 napisał:

W przypadku Alouette takie stwierdzenie nie ma specjalnego znaczenia... ?

?

4 godziny temu, mig napisał:

Co do rycia linii to igła krawiecka w obsadce sprawdza się bardzo dobrze. Żyletka piłka też daje rade. ...

Właśnie z igłą mam problem - rysa jest cienka, lecz (przynajmniej w plastiku Hellera) zostawia "rów z dwoma garbami po bokach". Jak szlifujesz "garby" to materiał wraca do "rowu" i nie idzie go z niego usunąć (np. szczotkowaniem). Szukam więc czegoś, co (idealnie) robiłoby "rów" i ścinało "garby" :) Mam nadzieję, że wystarczy opis bez rysunku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już w ubiegłym stuleciu o tym pisał Andrzej Ziober - garby ścinasz trzymaną w łuk żyletką. O dawna tak robię, a poza tym linie "poleruję" po tych zabiegach zaostrzoną wykałaczką. Z reguły jest dobrze i na razie nie mam potrzeby zmieniać metody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Mikolaj75 napisał:

Już w ubiegłym stuleciu o tym pisał Andrzej Ziober - garby ścinasz trzymaną w łuk żyletką. O dawna tak robię, a poza tym linie "poleruję" po tych zabiegach zaostrzoną wykałaczką. Z reguły jest dobrze i na razie nie mam potrzeby zmieniać metody.

Dokładnie tak jak pisze Mikołaj, ale nie poleruję wykałaczką. Ścinam garby żyletką w łuk, przemywam rozcieńczalnikiem Wamodu i jak jeszcze jest syf w linii to delikatnie przejeżdżam igłą. Metoda stara i sprawdzona przez mistrzów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam RB  rysiki , bardzo fajnie się prowadzi i ryje bardzo delikatne linie . Do rycia  wszelakiej maści drobnicy iglica  z cyrkla . Potem papierek 1000 i gotowe:D.  Przykład C-17 studnie można zobaczyć jak to wygląda . Pozdrawiam 

large_1_945299ea0c57.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, podciech napisał:

A ja polecam RB  rysiki , bardzo fajnie się prowadzi i ryje bardzo delikatne linie . Do rycia  wszelakiej maści drobnicy iglica  z cyrkla . Potem papierek 1000 i gotowe:D.  Przykład C-17 studnie można zobaczyć jak to wygląda . Pozdrawiam 

large_1_945299ea0c57.jpg

Te rysiki również widziałem w wersji do prowadzenia linii równoległych, jak i skośnych... od dawna się nad nimi zastanawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, podciech napisał:

A ja polecam RB  rysiki , bardzo fajnie się prowadzi i ryje bardzo delikatne linie . Do rycia  wszelakiej maści drobnicy iglica  z cyrkla . Potem papierek 1000 i gotowe:D.  Przykład C-17 studnie można zobaczyć jak to wygląda . Pozdrawiam

Mam i używam, lecz wydaje mi się, że zostawiają ogromną bruzdę ? Szukam alternatywy, aby robić cieniutkie ("nowoczesne") linie podziałowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, stakor1 napisał:

No piknie :) Fajny temat.

To nie robisz żoltego ÖAMTC?

 892875_10151366675463359_672501767_o.jpg

Niby z deklami na filtrach nie planowałem... Ale trzeci to już forma masochizmu :) I tak dałem się sam sobie przekonać, że 316 i 319 "czymśtam się różnią" :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.