Jump to content
mic43

T34/85 Academy 1:35

Recommended Posts

Godzinę temu, mic43 napisał:

Nie obraziłem się, aczkolwiek zezlosciły mnie rady typu "zmyj model", szczególnie na tym etapie - i to właśnie wyraziłem. Jestem wdzięczny bardziej doświadczonym kolegom za porady, jednocześnie uważam, że nie stosowanie się do nich nie może być "karane" stwierdzeniami pokroju "ty wszystko wiesz najlepiej więc nara". 

Widzisz zesloscilo cie to co przelozylo sie na negatywny odbior przez innych kolegow. Niestety w ostatnich latach tu na Modelwork bylo mnostwo sytuacji gdzie rady bardziej doswiadczonych kolegow byly olewane i odbierane jako zlosliwe itp. Stad teraz takie podejscie.

Jednym z wyjsc jest zmycie tego co juz namalowales i malowac jeszcze raz.

Inne wyjscie to zostawic jak jest i nastepnym razem wszystko zaplanowac i pytac z wyprzedzeniem. 

Jeszcze inne to zrobic zimowe kamo.

Podobny kolor to trgo co uzyskales to mialy polskie T-34 czesto spotykane jako pomniki w polskich miastach.

Pamietaj z kazdego bagna da sie wyjsc

• Like 1

11 minut temu, kzugaj napisał:

Jednym z wyjsc jest zmycie tego co juz namalowales i malowac jeszcze raz.

Inne wyjscie to zostawic jak jest i nastepnym razem wszystko zaplanowac i pytac z wyprzedzeniem. 

Jeszcze inne to zrobic zimowe kamo.

Pewnie wystarczy to pomalować na żółto rozcieńczoną farbą (najpierw tylko WS zmyj te oleje) zieleń dostanie jaśniejszego odcienia(u?). Białe pasy możesz zamaskować a napisy poprawić z ręki pędzlem jeżeli się zabrudzą. Wszystko jest do odratowania jeżeli Ci się nie chce zmywać, ale wymagać to będzie więcej zachodu niż zmycie i pomalowanie jeszcze raz.

2 godziny temu, astarott napisał:

Pewnie wystarczy to pomalować na żółto rozcieńczoną farbą (najpierw tylko WS zmyj te oleje) zieleń dostanie jaśniejszego odcienia(u?). Białe pasy możesz zamaskować a napisy poprawić z ręki pędzlem jeżeli się zabrudzą. Wszystko jest do odratowania jeżeli Ci się nie chce zmywać, ale wymagać to będzie więcej zachodu niż zmycie i pomalowanie jeszcze raz.

Musiałbym od nowa robić obicia, za dużo mi już z tym roboty zeszło (robiłem dwoma kolorami, ręcznie pędzelkiem i gąbką)  i nie chce mi się zaczynać od nowa. Następny model może będzie bardziej spektakularny.

Pozdrawiam

Przez 2 strony nakręcacie się jak "sprężyna w zegarku", i po co ?

Moim zdaniem model bardzo fajnie wychodzi, osobiście czekam na kolejne zdjęcia - relacje z budowy.

• Like 1
  • Sad 1

Nie planuje mocno ubłocić teciaka - wszak walczył na terenach miejskich.

Czy myślicie że wystarczy sam pigment w kolorze kurzu i pyły jeśli chodzi o brudzenie gąsienic?

24 minuty temu, mic43 napisał:

Nie planuje mocno ubłocić teciaka - wszak walczył na terenach miejskich.

Czy myślicie że wystarczy sam pigment w kolorze kurzu i pyły jeśli chodzi o brudzenie gąsienic?

Wypowiem się na podstawie paru czołgów, które robiłem, a które miały udawać czołgi z "terenów suchych" - pigmenty dają ładny, matowy, zakurzony wygląd, jestem za. Jeden jakiś ciemny szary, drugi jakiś jaśniejszy i będzie fajnie. A jak planujesz malować gąsienice?

40 minut temu, knoor napisał:

Wypowiem się na podstawie paru czołgów, które robiłem, a które miały udawać czołgi z "terenów suchych" - pigmenty dają ładny, matowy, zakurzony wygląd, jestem za. Jeden jakiś ciemny szary, drugi jakiś jaśniejszy i będzie fajnie. A jak planujesz malować gąsienice?

Myślałem o standardowym kolorze jaki zawsze stosuje, czyli ciemny brąz wpadający w nato black.

12 minut temu, mic43 napisał:

Myślałem o standardowym kolorze jaki zawsze stosuje, czyli ciemny brąz wpadający w nato black.

Chyba będzie fajnie:) Ja malowałem kolorem "Dark rust shadow" lifecolor, potem washe i pigmenty, ale jak na mój gust wyszło za jasno, przy kolejnej okazji brałbym właśnie jakiś ciemny szary właśnie. Jak chcesz zobaczyć jak to wyszło, to wrzucam fotkę

is1.jpg

• Like 1

Posted (edited)

Hmmm całkiem fajnie. Zastanawiam się czy dawać te rdzę na gąsienicach, troche by to urozmaiciło ten kurz i pył, z drugiej strony, o ile mi wiadomo, gąsienice w czolgach na chodzie nie rdzewiały. 

Czym utrwalałeś? Fixerem? 

Edited by mic43

Robiłem metodą podpatrzoną na kanale Night Shifta, ale trochę zmodyfikowaną: gąsienice malowałem na ciemny brąz i zrobiłem tylko ten etap, gdzie używa akrylowych washy, natomiast pominąłem etapy brudzenia - to zrobiłem pigmentami. Gdybym robił to jeszcze raz, pomalowałbym tylko gąsienice na ciemny szary+lekka warstwa jednego-dwóch kolorów akrylowych jako wash i na to pigmenty - nie byłyby wtedy takie "rdzawe".

Jeśli chodzi o pigmenty, niczym ich nie utrwalam, podobnie jak nie traktuję farb olejnych lakierem jako zabezpieczeniem - moim zdaniem strasznie to "wypłaszcza" model. No i minitip jeśli chodzi o pigmenty - jestem generalnie skąpcem-cebulakiem i polecam nakładanie ich miękkim, grubym pędzlem nad folią aluminiową albo czymś podobnym - wtedy raz, że nie potrzeba ich dużo, a to co spadnie, można znów wykorzystać:) Patrzę czasem na filmiki na których ludzie walą pigmentami jak wściekli i włos mi się jeży nad takim marnotrawstwem, bo większość ląduje gdzieś na blacie i trudno to zebrać:)

Fajnie wygląda, nie mam jednak tyle produktów w swoim arsenale - jedynie trochę pigmentów. No i on w zasadzie robił wrak, więc taka ilość rdzy jest uzasadniona. Może dodam tylko trochę w samych zakamarkach, a na to walnę pigment i na koniec przetrę krawędzie czymś metalicznym.

No i Dzięki za tip z folią aluminiową.

Ok, jedna z gąsienic ukończona. Zdecydowałem się nie dodawać rdzy, jedynie sam pył i jasną ziemię. Co sądzicie? Potem jeszcze raz przejadę metalizerem w newralgicznych miejscach,  bo gdzieś zniknął pod pigmentami.

IMG_20200405_152342975.thumb.jpg.b164a655de7f9e1d3eddbcc5ac76ff18.jpgIMG_20200405_152323857.thumb.jpg.41c97390995cc79d71ddf69f12c1422c.jpg

IMG_20200405_151849536.jpg

IMG_20200405_151827218.jpg

IMG_20200405_151819189.jpg

No i spoko, możesz ewentualnie pomyśleć jeszcze o okurzeniu/opiaszczeniu samego kadłuba:

- trochę rozjaśnisz w ten sposób model

- dodatkowy weathering - ludzie łażący po kadłubie+pył osadzający się gdzie popadnie

Jak dla mnie z zewnętrznej strony ładnie wygląda. Dojdzie metaliczna przecierka i będzie cacy. Na wewnętrznej stronie ściągnąłbym trochę pigmentu bo wygląda na bardziej zakurzoną niż zewnętrzna, która miała bezpośredni kontakt z podłożem.

3 minuty temu, knoor napisał:

No i spoko, możesz ewentualnie pomyśleć jeszcze o okurzeniu/opiaszczeniu samego kadłuba:

- trochę rozjaśnisz w ten sposób model

- dodatkowy weathering - ludzie łażący po kadłubie+pył osadzający się gdzie popadnie

Jestem za. Na ciemnych modelach dobrze też wygląda kurzowy wash zrobiony z jasnej farby olejnej ew jakiś dust deposit.

59 minut temu, TAW napisał:

Jak dla mnie z zewnętrznej strony ładnie wygląda. Dojdzie metaliczna przecierka i będzie cacy. Na wewnętrznej stronie ściągnąłbym trochę pigmentu bo wygląda na bardziej zakurzoną niż zewnętrzna, która miała bezpośredni kontakt z podłożem.

Jestem za. Na ciemnych modelach dobrze też wygląda kurzowy wash zrobiony z jasnej farby olejnej ew jakiś dust deposit.

Tak, kadłub jeszcze będzie przykurzony. Spróbuje ściągnąć, a jak się nie uda dorzucę na zewnętrznej 😉