Jump to content
FAHR

Oznaczenia Bundeswehra 70/80

Recommended Posts

Czy ktoś z kolegów posiada może jakieś materiały dotyczące oznaczeń czołgów niemieckich z lat 70-ch i 80-ch? Chodzi mi o kwestie związane z symbolami umieszczanymi na wozach, ewentualnie godłami jednostek, które wtedy funkcjonowały.

,, Czy ktoś z kolegów posiada może jakieś materiały dotyczące oznaczeń czołgów niemieckich z lat 70-ch i 80-ch? .... ,,

Fahr moglbys bardziej uscislic to pytanie? Masz na mysli jakis wybrany typ czolgu czy tez ogolnie pytasz o wszystkie czolgi uzwane przez Bundeswehr ?

Bulik, pytam tak ogólnie. Psuje aktualnie  MBT-70 i chciałbym go zrobić w malowaniu "what if" w barwach Bundeswehry i dać mu oznaczenia takie, które trzymałyby się jakichś realiów, rozumiesz. Numer rejestracyjny, krzyże, numer taktyczny i co jeszcze tam się powinno znaleźć?

FAHR

. Numer rejestracyjny, krzyże, numer taktyczny i co jeszcze......

Znam 2 pojazdy Kpz 70 Bundeswehry:

1. to normalny czolg pokazywany w czasie prob poligonowych , z oznaczen posiada tylko 2 krzyze ,z lewej strony naniesiony jest w miejscu gdzie znajduje sie baszta (nie centralnie, lecz minimalnie cofniety do tylu) z dzialkiem 20mm Rh-202 , z prawej strony krzyz umieszczono centralnie pomiedzy 4 uchwytami (nie znam ich zastosowania)

2. to jest typowy Schulpanzer (czolg szkolny) bez jakichkolwiek oznaczen

w Niemczech sa(byly?) przechowywane dwa czolgi Kpz 70

1.w WTS Koblenz, posiada podobnie jak pierwszy tylko dwa krzyze , ten z lewej namalowany jest za baszta z Rh-202, z prawej strony.... nie wiem

moze sie myle ale w tym pojezdzie zamocowano maske armaty rozniaca sie od drugiego zachwanego egzemplarza

2.w Panzertrupenschule 2 w Munster (znane wielu osobom museum ) , pojazd ten ma wymalowany na przedniej plycie z lewej strony czarny numer 48 na zoltym kole, oprocz niego jest 

namalowana rejestracja zaczynajaca sie duza litera Y za nim umieszczony jest okragly znaczek podobny do tego jakie sa na rejestracjach samochodowych i nastepnie jest...... puste pole

ja znam ten pojazd w takim oznaczeniu, ale widzialem zdjecia tego czolu gdzie tej rejestracji nie byl namalowanej w ogole. Krzyzy ten pojazd nie posiada. Oba czolgi sa malowane typowa farba uzywane przez BW w tym okresie

Co do amerykanskich wersji to znam pojazd z wymalowanym numerem O, lub 1132

mam nadzieje ze rozjasnilem ci troche temat Kpz 70 BW.

Bulik no napisałeś wszystko...co wiem;) Dokumentacja jest obszerna na temat tych czołgów. Mi chodzi bardziej o to, jakie standardowe oznaczenia miałby ten wóz, gdyby wszedł do służby liniowej, opierając się na zasadach  stosowanych w Bundeswerze w tym okresie. Mój ma być właśnie w rodzaju takiego "what if" czyli wóz seryjny w normalnej służbie. 

Myślę, że najlepszym wzorem będą Leopardy 1, jako odpowiedniki podstawowego czołgu z tego okresu. Ewentualnie wczesne wersję Leo 2 i M60.

Tomek Mroczkowski

Myślę, że najlepszym wzorem będą Leopardy 1.......

mysle podobnie, malowanie olive green nato, na przedniej plycie po lewej strony, podobnie do pojazdu z Munster czarna 50 w zoltym kole (choc na wskazanym eksponacie nie wiem czemu jest cyfra 48, a przecierz Kpz 70 wazyl ponad 50 ton) z prawej strony znak rozpoznawczy Panzerlehrbataillon 93 ( wystarczy wpisac ta nazwe w komputer a wujek Google pokaze reszte) Czemu te oznaczenie - wszystkie nowe pojazdy pancerne BW jako pierwsze sa dostarczane do  „Kampftruppenschule 2,, w Munster np. w 1963 jako pierwsza jednostka BW otrzymala czolgi Leopard 1, ponizej nr rejestracyjny czyli na bialym tle pierwsza jest malutka flaga niemiecka , potem duze Y i nastepnie 6 cyfr, na blotniku przednim mozna umiescic bialy Romb z umieszczona obok mala literka L (Lehr), co do kamuflazu to "what if"