Jump to content
Prezes

British Chieftain Mk.5 1:35 (Tamiya 35068)

Recommended Posts

Witam w 2020!

Zako艅czy艂em dzi艣 prace na kolejnym modelem聽馃檪 Tradycyjnie Tamiya, tradycyjnie czo艂g, tradycyjnie w skali 1:35 -> 35068 | Chieftain Mark 5.

- do zestawu pude艂kowego doda艂em:

聽聽聽聽聽 a) trzy kanistry - oryginalnie w zestawie jest jeden (na modelu czerwony, ale postanowi艂em dorzuci膰 jeszcze trzy i pomalowa膰 je na bardziej wojskowe odcienie),

聽聽聽聽聽 b) nawin膮艂em drucik na szpul臋 umieszczon膮 w prawym koszu wie偶y,

- malowanie - podpatrzy艂em z zestawu TAKOM 2026 (Chieftain Mark 11),

- bazuj臋 na kolorach Vallejo Model Air i gdzieniegdzie Tamiya,

- na YouTube podpatrzy艂em jak zrobi膰 "kaptur" dla wyj艣cia lufy i skorzysta艂em z podpowiedzi i sprawdzi艂o si臋! 馃榾

- kamufla偶 malowa艂em "z r臋ki", 偶adnych szablon贸w, plastelin itp.

GALERIA: (wystarczy klikn膮膰 w miniaturki, aby zobaczy膰 wi臋ksze pliki)

004.jpg聽聽 001.jpg聽聽 002.jpg聽聽 003.jpg

006.jpg 聽聽005.jpg007.jpg聽聽 008.jpg聽聽

009.jpg

• Like 4

Bardzo czysto i ladnie, i to masz opanowane, super. Widac na zdjeciach ze bardzo niesmiale starales sie cos zrobic z zaciekami, ale nie wiedziales jak. Na ten moment proponuje otworzyc watek w warsztacie i tam ludzie w razie potrzeby podpowiedza co i jak robic, chodzi o to, ze ten model moze byc jeszcze sporo lepszy, niz jest w tym momencie.

Na聽wewn臋trznej stronie pokrywy reflektora podczerwieni to 艣lady po wypychaczach?聽

2 godziny temu, michal0281 napisa艂:

Bardzo czysto i ladnie, i to masz opanowane, super. Widac na zdjeciach ze bardzo niesmiale starales sie cos zrobic z zaciekami, ale nie wiedziales jak. Na ten moment proponuje otworzyc watek w warsztacie i tam ludzie w razie potrzeby podpowiedza co i jak robic, chodzi o to, ze ten model moze byc jeszcze sporo lepszy, niz jest w tym momencie.

Zgoda. Przyznaj臋 dobre oko obserwatora! 馃檪

Moim celem, za ka偶dym razem i p贸ki co, jest model powiedzmy po pierwszych pr贸bach na poligonie. Lekko przykurzony i lekko przytarty. Nie jestem fanem weatheringu. Skupiam si臋, co r贸wnie偶 celnie zauwa偶y艂e艣, na tym by by艂o czysto, 艂adnie, zgodnie z instrukcj膮 (nie jestem tw贸rc膮, raczej odtw贸rc膮). Preferuj臋 czo艂gi nowych generacji, kt贸re r贸wnie偶 nie wymagaj膮 ode mnie skupienia na obiciach, lekkich przetarciach bez nadmiernej rdzy. Odnosz臋 wra偶enie, 偶e ca艂y weathering to dla mnie pole minowe. Robi臋 ma艂e, niezdarne i nie艣mia艂e kroki, kt贸re pozwol膮 mi p贸j艣膰 do przodu na tyle bezpiecznie, aby nie wdepn膮膰 na min臋. Na tym czo艂gu zrobi艂em jedynie kilka krok贸w, kt贸re pomog艂y mi wyci膮gn膮膰 kilka rzeczy, ale nie nazywa艂bym tego 偶adnym weatheringiem:

- obicia i przetarcia: g膮bka + czarny,

- obicia i przetarcia: g膮bka + gunmetal,

- o艂贸wek 7B - aby lekko wyci膮gn膮膰 elementy b艂yszcz膮ce, przetarcia, ranty skrzy艅 czy kanistr贸w,

- pigment z CMK Dark Dust (CD06) / suchy p臋dzel - pojecha艂em po ca艂o艣ci i z tego jestem najbardziej zadowolony, bo szczeg贸lnie na wie偶y uda艂o si臋 odci膮膰 kraw臋dzie klap i mniejszych element贸w,

- czarny panel liner Tamiya - zrobi艂em kilka plam i nie艣mia艂ych zaciek贸w na panelach bocznych

Osobi艣cie uwa偶am, i偶 powinienem wi臋cej czasu po艣wi臋ca膰 g膮sienicom, bo tam kryje si臋 jeszcze potencja艂.

Przy poprzednim modelu skusi艂em si臋 na ochlapanie go Europe Earth i mam mieszane uczucia 馃槓

Co do w膮tku warsztatowego, to naprawd臋 dzi臋kuj臋. Chodzi艂o mi to po g艂owie, kiedy startowa艂em z modelem, a prace rozpoczyna艂em 8.12.2019 b臋d膮c na tydzie艅 przed teoretycznym terminem narodzin drugiej c贸rki. Ma艂a kobietka da艂a mi jeszcze 48h i przysz艂a na 艣wiat 17.12.2019 馃檪 Dlatego te偶 otwieraj膮c w膮tek raczej t艂umaczy艂bym si臋 moderatorom i obserwatorom "dlaczego temat stoi?" Poza tym c贸rka i 偶ona radykalnie zweryfikuj膮 moje harmonogramy prac nad modelami 馃槈 Obiecuj臋, i偶 b臋d臋 si臋 dzielnie broni艂!

38 minut temu, FAHR napisa艂:

Na聽wewn臋trznej stronie pokrywy reflektora podczerwieni to 艣lady po wypychaczach?聽

Tak. Specjalnie pozostawi艂em 贸w element w takiej postaci = nie szlifowa艂em umy艣lnie, aby utrzyma膰 "surowo艣膰" elementu. Podobnie zrobi艂em TUTAJ. Przy Marderze mia艂em jednak mo偶liwo艣膰 pomalowania od wewn膮trz, pochlapania i uda艂o si臋 nawet (nie艣wiadomie) uzyska膰 kilka odprysk贸w farby, w艂a艣nie przy miejscach po wypychaczach. Jedyne co mnie tutaj m臋czy to czy pomalowa膰 klap臋 od wewn膮trz (je艣li tak, to jakim kolorem?) czy pozostawi膰 oryginalny kolor z zewn膮trz. Pozosta艂em przy drugiej opcji. Wewn膮trz jest system IR, wi臋c brak element贸w ruchomych (aby powsta艂y zadrapania) i brak smar贸w czy p艂yn贸w (aby powsta艂y zachlapania).

Gdy patrz臋 na tw贸j model, to mam wra偶enie jakbym ogl膮da艂 katalog Tamiya. Wida膰 czysto i fajnie zrobion膮 zabawk臋. Je偶eli takie lubisz to ok. Ale mnie to nie powala ani nie poci膮ga. Kwestia gustu.聽

W dniu 2.01.2020 o 20:47, Prezes napisa艂:

Tak. Specjalnie pozostawi艂em 贸w element w takiej postaci = nie szlifowa艂em umy艣lnie, aby utrzyma膰 "surowo艣膰" elementu.

Ale, 偶e po co? Przecie偶 to 艣lady po wypychaczach od formy wtryskowej, one s膮 tylko w plastikowym modelu, nie w prawdziwym wozie...