Skocz do zawartości

Oświetlenie wolumetryczne/śreżoga


2jacks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem i nie wiem jak go rozwiązać, a może jest nie do rozwiązania. Nie udało mi się znaleźć żadnych informacji na ten temat, więc zakładam wątek w nadziei, że ktoś mi jakoś pomoże, nakieruje chociaż gdzie szukać rozwiązań. 

Chodzi o stworzenie efektu jaki widać na załączonym zdjęciu.Chodzi o światło przedostające się przez liście i tworzące efekt promieni. Z angielskiego to się nazywa efekt promieni Boga. Inna nazwa to chyba oświetlenie wolumetryczne, ale nie bardzo jestem przekonany czy to jest to o co mi chodzi. 

Moje pytanie. Czy ktoś wie jak coś takiego osiągnąć? Czy ktoś ma doświadczenie w pracy z jakimiś ledami, lub może innym oświetleniem. A może ktoś wie, gdzie mółbym się dowiedzieć, albo gdzie szukać informacji? Będę wdzięczny za każde informacje. Generalnie ten efekt powstaje kiedy światło przechodzi przez zapylone powietrze, więc może rozwiązaniem byłoby jakoś to powietrze w dioramie czymś potraktować? Różne rzeczy mi do głowy przychodzą. 

Diorama ma być dioramą zamkniętą, czyli zabudowaną z 5 stron i ma być z założenia efekt nocy. To może tyle jeśli chodzi o charakterystykę 

screenshot_20200106_161603.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew...pewni skończy się na tym, że będę musiał zakupić kilka ledów i po prostu testować. Sam myślałem już o pryzmatach i soczewkach ale nie chcę za bardzo popłynąć bo trochę szkoda kasy wyrzucać w ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żebyc miał taki efekt jak na zdjęciu to niestety w powietrzu musi być COŚ: mgłą, pył, cokolwiek na czym rozproszy się padające światło. Każda inna metoda w czystym powietrzu da ci niewidzialny snop światła, który będziesz widział dopiero gdy trafi na cokolwiek od czego sie odbije. 

W dioramie mozna coś takiego zrobić kupując diody PowerLED o niskiej mocy i wąskim kacie rozsyłu ( najmniejszy jest z tego co pamiętam 15 stopni) i jakąś blendkę w prążki przed tym żródłem - kawałek czarnego grubego kartonu w z dziurami jak prążki da radę. Da ci to wąskie strumienie światła i trzeba by to puścić na jakieś drzewko, żeby w ogóle taki efekt smug był. Ale to będzie widoczne tylko na liściach, w powietrzu potrzebny jest jakis element na którym to rozpraszane światło będzie widoczne. Zresztą na tym filmiku widac o co chodzi, światło się odbija od łódki a przed zarówką jest jakaś obracająca sie blendka, która "robi" za ruch światła poprzez fale. Ale pomysł jest z założenia niespecjalnie szczęśliwy, bo żadne światło nie kręci sie w kółko, powinna być taśma na dwóch bębnach, wtedy by było jak przy ruchu fal i płynięciu - obiekt przemieszcza się w konkretną stronę a nie kręci w kółko.

Edytowane przez Qz9
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda, że zjawisko polega na oświetlaniu powietrza zapylonego. Tylko co to właściwie znaczy? Bo chodzi o to, że gdyby nie te promienie świetlne, to gołym okiem byś nie widział, że powietrze jest zapylone. No a to którym oddycham w pokoju to pewnie czyste jak łza nie jest. W zasadzie to żadne nie jest...tylko jaki stopień owego zapylenia jest potrzebny, wystarczający? Są też takie specjalne ledy dla terrariów, które imitują światło księżycowe...no generalnie światło nie mogłoby być po prostu rozproszone. 

Edytowane przez 2jacks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat ciekawy. Samo zjawisko zdaje się nieosiagalne przy użyciu samego oświetlenia. To że cienie się ruszają to zupełnie inna sprawa i bułka z masłem, nie o to Ci chodzi jak rozumiem. 

Taki efekt snopow światła,  w absorbujacym  i rozpraszajacym środowisku się nie uda w wypełnionej "zwykłym powietrzem" przestrzeni. Nie w tej skali. 

Podobny permanentny efekt w modelarstwie to widziałem jedynie w dioramach zalanych  (głównie podwodnych) żywicą. (foto) No chyba że zrobisz scenke w szczelnym pudle z szybkOm, wpuszczasz dym, zapalasz ledy, cykniesz zdjęcia do galerii i masz spokój. :mrgreen:

69e53c99gy1gaj27jtatlj21400u0tip.thumb.jpg.14be0111b53227a32dba01821405d186.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem, to Pan z łodzią podwodną chciał osiągnąc trochę inny efekt, bo mu chodziło o  światło na dnie zbiornika, które jak przechodzi przez fale, to się ciagle zmienia. Z tego powodu zbudował sobie ten pryzmat i to coś do obracania. 

Są firmy które sprzedają ledy wolumetryczne do biur, więc coś da się zrobić. Jeśli ta diorama ma być nocna, to tym bardziej jest chyba przynajmniej teoretyczna opcja osiągnięcia przynajmniej czegoś zbliżonego. No i mi do głowy przyszło, żeby tam zrobić "prawdziwe" ognisko:). To by jakoś mogło rozwiązać ten problem, tylko ognisko musiało by dymić. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, 2jacks napisał:

 

Są firmy które sprzedają ledy wolumetryczne do biur, więc coś da się zrobić.

W naturze i w powietrzu o ile nie ma smogu ? to ten efekt "robi " para wodna, to jest rozpraszanie światła na cząsteczkach wody w powietrzu czyli aerozolu.

Akurat zawodowo jestem oswietleniowcem, nie słyszałem w życiu o oświetleniu biurowym z efektem wolumetrycznym ?. Musiałes pokręcic jakieś pojęcia, chyba że jakis prezes sobie robił na zamówienie dżungle w gabinecie...

 Takie oswietlenie robi sie na scenach  przy wykorzystaniu generatora mgły ale to scenografowie najwięcej by mogli powiedzieć.

Musisz mieć jednocześnie dwie rzeczy do zrobienia tego efektu: "wąskie " zródło światła i aerozol na którym rozproszysz światło. Jesli dodasz do tego kontrastowe tło to zobaczysz te "słupy" światła.  Żeby słup wygladał ładnie fajnie miec tez równomiernie rozproszone drobinki w powietrzu bo kazda zmiana gradientu koncentracji aerozolu powoduje miejscowe rozjaśnienie lub ściemnienie słupa.

W praktyce to na czas prezentacji możesz pokombinowac np z suchym lodem + wentylator mały pod dioramką ( jakas kieszonka , pojemniczek) jak bedzie parował da ci smuge mgły, która można oświetlić i zrobic ten efekt.

 

Edytowane przez Qz9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak dla mnie też żywica. 

Bez medium światło zwyczajnie od niczego się nie odbije. Niedawno akurat, może dni temu kilka, trafiło mi się podczas przeglądania internetów dokładnie takie coś, okręt podwodny i efekt snopów światła. Jakiś Koreaniec chyba toto stworzył.

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się wpisze w googla "oświetlenie wolumetryczne" to na drugim miejscu powinien się pojawić plik PDF. No i tam jest opisane na czym to polega i rzeczywiście coś w tym jest, no ale to nie jest ten efekt o który mi chodzi. Światło na pewno jest wyraźnie mniej rozproszone i jest ukierunkowane. Jeśli byłoby mniejszej mocy, dużo dużo mniejszej + w pokoju byłoby ciemno to może coś by z tego wyszło...no ale może tak to tylko nazwali? 

 

http://www.vikaschander.com/layout-lighting/

Tu gość robi trochę szalone rzeczy, na dość sporą skalę i przy użyciu poważnego sprzętu:)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, 2jacks napisał:

nic specjalnego, jesli masz jakieś pojęcie o sterowaniu oświetleniem. Poziom zestaw do samodzielnego montażu ?

Na poważnie, troszkę zaszalał ale to nic skomplikowanego, ma dużą dioramę i się bawi.

a odpowiedź na to co robi gość jest tutaj: I also installed a smoke machine which rests above the valance….

 

do zdjęcia uruchamia zadymiacza, czeka żeby mu sie ładnie dym i równo rozłożył, ustawia oświetlene i robi fotę. Ale tego sie nie da cały czas utrzymać w powietrzu. 

To co masz w pliku pdf to marketingowe bredzenie przetłumaczone na polski  producenta zwykłych opraw biurowych.  W skrócie chwali się tym, że jego oprawy nie generują odbłysków i nie oslepiają pracujących w biurze ludzi. to jest to ich oswietlenie wolumetryczne - dopasują ci oprawy do konkretnej lokalizacji, żeby było tyle swiatła ile trzeba ani mniej ani więcej. Ale konstrukcyjnie jest to zwykły "motyl" na światło odbite. Praktycznie juz się tego nie stosuje, że względu na koszty - taka pojedyńcza oprwa waży 7,2 kg. Panel led o tej samej jakości światła, bęzie ważył jakieś 1,2 kg ? 

Edytowane przez Qz9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak trochę myślałem. W dzisiejszych czasach to wszystko można nazwać jak się chce. No nic..na razie jestem jeszcze na innym etapie robienia tej dioramy, ale powiem, że kwestia światła jest dla mnie w zasadzie najistotniejsza. Kwestia klimatu, który za pomoca światła można stworzyć..więc pewnie jak przyjdzie czas, to się jeszcze tutaj odezwę i może coś bardziej konkretnego już będę w stanie pokazać, albo napisać. 

 

Jakby ktoś miał jakieś informacje dotyczące ludzi robiących dioramy z istotną rolą światła, albo jakieś poradniki/książki to będę wdzięczny za info, bo jest tego na prawdę sporo, a wiele rzeczy gdzieś poukrywana i czasem ciężko dotrzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.