Jump to content
donalyah00

HMS Rhyl F129, Aganiok (Frog) 1:500

Recommended Posts

Posted (edited)

Dzień dobry wieczór!

Całkiem niedawno skończyłem model ŁUTki i pora rozpocząć nowy. No przecież prawdziwego modelarza znać po tym jak zaczyna a nie jak kończy. :mrgreen: Od razu ostrzegam wszystkich zainteresowanych, że trochę ten wątek będzie się ciągnął - prawie jak włoski makaron. 😉

Szydercza Gała z całych sił namawiał mnie na dołączenie do japońskiego projektu grupowego – prawie mu się udało, zwłaszcza jak zobaczyłem co wchodzi w skład tęczowych blaszek – ale skonstatowałem, że już mam podobny (w zakresie demolki) temat w stanie lekko rozbebeszonym. Coś o równie pogiętej lini pokładu jak nie przymierzając ciężkie krążowniki IJN – zimnowojenna fregata Royal Navy typu 12. Z kilkunastu jednostek wybrałem sobie HMS Rhyl w wersji ''przejściowej' z okolic wakacji na Malcie w 1967 r. Poniżej w wersji lekko zSeaVixenowanej:

Rhyl_00000.jpg  

Czas spędzony nad modelem umili mi wyrób znanej i lubianej firmy Aganiok pochodzący z czasów słusznie minionych, czyli sowiecka wersja stareńkiego modelu Froga w skali 1:500 pod tytułem Protiwłodocznyj korabl. Poniżej urokliwy boxart:

Rhyl_000.jpg

Skala jest dziwna dość, ale przyjemna linia kadłuba (notabene, dość dobrze odwzorowującego oryginał) modelu skusiła paru producentów do przygotowania blaszek (Atlantic Models)...

Rhyl_001.jpg

... oraz wydruku 3D (Bogeys Bits na Shapeways).

Rhyl_002.jpg

Od siebie dodam kalkomanie, dodatkowe blaszki (pokłady i część nadbudówek) oraz trochę drobiazgów z modelarskiego szrotu. 

OK, sztućce w dłoń.

Rhyl_003.jpg

Po uprzątnięciu bałaganu i opadnięciu kurzu wyszło takie coś (w sumie to pewnego rodzaju inbox, bo reszta części plastikowych została zutylizowana):

Rhyl_004.jpg

Rhyl_005.jpg

Rhyl_006.jpg

Plastik jest dość miękki ale fajnie się obrabia. Aby zniwelować jedną z niewielu wad kadłuba zmniejszyłem nieco wielkość wnęk na kotwice. Pod wpływem cienkiego kleju Tamiyi powstały niewielkie wciągi ale CA powinien załatwić sprawę.

Rhyl_007.jpg

CDN. 

Pozdrawiam, Marek

Edited by donalyah00
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mieszkam 28 mil od miejscowości Rhyl i sama w sobie ma podobną opinię jak Sosnowiec na Śląsku, oczywiście nie chce tutaj nikogo urazić. Czyli w pewnym sensie jest nietypowa. Patrzę więc z ciekawością co tam wymodzisz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klimat mojego dzieciństwa, jako szczyl popełniłem takiego "z pudełka". Święcie przekonany że to radziecki okręt nakleiłem mu nawet czerwoną gwiazdę (pozostałość kalkowa z jakiegoś samolotu) na pokładzie dziobowym "żeby lotnictwo wiedziało że to swój". Będę zaglądał!

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ty lepiej o tych czerwonych gwiazdach jako NASZYCH nie pisz otwarcie, bo zara ktoś doniesie do IPN-u....

  • Like 1
  • Haha 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasadniczo w tematach morskich się nie wypowiadam, bo to nie moja działka. Ale tu mam jakieś reminiscencje z dzieciństwa (tak +/- 40 lat wstecz), więc z cicha będę podglądał, przez uchylone drzwi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za doping!

Również pamiętam ten model z dzieciństwa (rocznik 76) – w połączeniu z ówczesnym albumem Jana Piwowońskiego Współczesne Okręty Bojowe pełnym zdjęć zawierających maszty kratownicowe, anteny radarów o różnorakich kształtach oraz mniejsze lub większe rakiety na wyrzutniach wżarł mi się w zwoje dość dobrze. Gdy 2 lata temu w na wystawie modelarskiej Berlinie był na sprzedaż za pokaźną kwotę 2 EUR, zastanawiałem się jakieś 0,000137 sek. 😉   

Ok, do rzeczy. Na dziobie ostatnio skończyłem, od dzioba zacznę. Wypełniłem wciągi, trochę przemodelowałem kształt czubka pokładu oraz podziurawiłem go trochę.

Rhyl_008.jpg

Usunąłem oryginalne imitacje bulajów i nawierciłem je ponownie, tym razem zgodnie z ich rozkładem na Rhylu. Oryginał posiadał bulaje w dwóch rozmiarach - dlatego nawiercone otwory wypełniłem kawałkami mosiężnych rurek o średnicach wewnętrznych 0,5 i 0,3 mm. Po zapodkładowaniu kadłuba ciut je jeszcze rozwiercę, zaś po malowaniu delikatnie usunę farbę z krawędzi - pozwoli to na uzyskanie efektu mosiężnej oprawy szkła. Dodatkowo, mosiądz będąc materiałem twardszym niż polistyren pozwoli na utrzymanie okrągłego kształtu otworów w kolejnych stadiach obróbki ŁUTki. Przetestowałem to rozwiązanie swego czasu w Elsterze i zdało egzamin. Dodam, że spardek nie jest jeszcze obrobiony a komin tylko włożony do zdjęcia.

Rhyl_009.jpg

No właśnie, komin. Jest to wydruk 3D pochodzący ze wspomnianego na początku zestawu Bogeys Bits. Dość twarde i kruche tworzywo ale dało się je oszlifować tak, że zniknęły schodki na obwodzie komina. Udało się też rozwiercić kanały dymowe dzięki temu powstał spłoszony ufok. W jego dość sporych oczętach pojawią się jeszcze trawione żaluzje.

Rhyl_010.jpg

Na dobranoc rzut oka na całość plastiku...

Rhyl_011.jpg

... oraz na narysowane przeze mnie kalkomanie (które już są wydrukowane).

1_500_F129_Rhyl.png

CDN. 

Pozdrawiam, Marek

Edited by donalyah00

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy to znaczy że te inne kalkomanie też juz są Mareczku? Wiesz co, pomimo że to nowoczesny badziew, to musze przyznać że jest tak paskudny że nawet do mnie gada :haha: :wink: 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cacy robótka! Patent z bulajami świetny. :super:To powiedz jeszce tylko gdzie takie rurki można zdobyć. 

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo ładna linia kadłuba a koncept z bulajami zakrawa na ... No właśnie kiedyś napisałbym ... Na Oskara... Ale po opinkolu dot tonalności wypowiedzi rzeknę ... Zakrawa na oklaski ,😄

Zasiadam i patrząc dalej 

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 12.01.2020 o 00:57, Szydercza Gała napisał:

Czy to znaczy że te inne kalkomanie też juz są Mareczku?

Nie, poszły do druku 10-go, powinny być w ciągu ok. 2-3 tygodni. Rhyl był drukowany wcześniej.

23 godziny temu, Super_Hans napisał:

To powiedz jeszce tylko gdzie takie rurki można zdobyć. 

Np. w Martoli - polecam zwłaszcza spasowane zestawy czterech średnic: parzysty i nieparzysty. Rurki da się łatwo ciąć np. nożykiem Olfy.  

Pozdrawiam, Marek

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do mnie paczuszka z rureczkami właśnie doszła. Nie zamawiałem co prawda tego zestawu z linka Marka tylko pojedyncze sztuki ale to co widzę przed sobą to petarda!  (rurka mosiężna 0.3 x 0.12 mm oraz aluminiowa 0.3x01 mm) :szok: Warto przejrzeć cały asortyment firmy Albion Alloys bo mają też spoko druciki od 0.1mm wzwyż. Cena też przyzwoita.

 

Sorry Marku za offtopa :D Jeszcze raz dzięki za namiary na te mikruski.

Edited by Super_Hans

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cieszę się, że mogłem pomóc. :)

A tymczasem kadłub dostał pierwszy fragment pokładu. Niby niewiele, ale przynajmniej udało się zacząć. Rysowałem toto w głównej mierze opierając się na znalezionych fotkach Rhyla oraz jego bliźniaków.  Jak już uda się ogarnąć wszystkie pokłady to praktycznie pół modelu zrobione. 😉 

Mosiądz został przetarty szmatką 3M o gradacji 1500 - chciałem aby choć troche "wyszły" detale. Po podtrawieniu większych powierzchni do połowy grubości blaszka mosiężna zazwyczaj matowieje i ciemnieje.

Rhyl_012.jpg

Rhyl_013.jpg

CDN.

Pozdrawiam, Marek 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.