Jump to content
lesio-69

Hiszpański galeon - Aoshima 1/100

Recommended Posts

CSQfOv5.jpg

 

Galeon -Żaglowy okręt wojenny lub statek handlowy, ce:bip:ący się wysoką, zwężającą się ku górze nadbudówką rufową oraz galionem – figurą na dziobie okrętu, z reguły uzasadniającą jego nazwę. Okres dominacji galeonów przypadał na XVI–XVII w., choć funkcjonowały jeszcze w XVIII w.

BUDOWA

Galeony były jednostkami  zazwyczaj 3-masztowymi, z żaglami rejowymi na fokmaszcie i grotmaszcie oraz pod bukszprytem, oraz żaglem łacińskim na bezanmaszcie. Zdarzały się  też galeony 4 masztowe ( czwarty masz miał ożaglowanie łacińskie  i nazywał się bonaventura). Uzbrojenie składało się  od kilkunastu (galeony małe i handlowe) do ponad setki dział różnych wagomiarów i kalibrów, najczęściej niewielkich.

DANE TECHNICZNE

długość całk. – 30-55 m

szerokość – 7-14 m

zanurzenie - 5 m

tonaż - 100 -700 ( największe do 2300) ton

HISTORIA

Nazwa „galeon” pojawiła się już w XII wieku. Odnosiła się wtedy do niewielkiej galery wykorzystywanej do zadań rozpoznawczo-patrolowych w dużych flotach wojennych. Pomijając problemy natury terminologicznej (w przeszłości jedna i ta sama kategoria statków mogła być różnie nazywana), można  powiedzieć tylko tyle, że galeon właściwy, czyli taki, jak obecnie go definiujemy, pojawił się w XVI w. Stało się to w związku z koniecznością zaspokojenia potrzeb największych ówczesnych potęg morskich (Hiszpanii, Portugalii, Francji i Anglii). Wszystkie te państwa chciały dysponować jednostkami pływającymi zwrotnymi, szybkimi i na tyle mocnymi, by mogły one pływać po wymagających trasach transoceanicznych.

Galeony powstały w drodze ewolucji karak, zmierzającej do poprawienia ich własności żeglugowych przez nadanie smuklejszych kształtów, bazując na doświadczeniach z budowy mniejszych karawel. Pierwsze galeony, mające jeszcze wiele cech karak, pojawiły się na początku XVI wieku w państwach śródziemnomorskich. Klasa galeonów ukształtowała się w połowie XVI wieku. Głównymi cechami odróżniającymi je od karak były smuklejsze kształty kadłuba, znacznie niższa nadbudówka dziobowa (forkasztel) i smuklejsza, wysoka, zwężająca się ku górze nadbudówka rufowa o konstrukcji schodkowej. Na samej rufie w nadbudówce umieszczano kabiny dowódcy i oficerów, często przeszklone i bogato zdobione z zewnątrz. Nadbudówka dziobowa została nieco cofnięta ku rufie, a dziób upodobnił się do dziobów galer i przybrał formę galionu, z platformą ułatwiającą obsługę takielunku na dziobie - kosz dziobowy.

Galeony konstruowane w Hiszpanii od ostatnich lat XVI wieku, były statkami zaprojektowanymi z myślą o trudnych warunkach żeglugi transoceanicznej: miały wytrzymałe i wielkie kadłuby przeznaczone do przewożenia dużej ilości ładunku oraz dużą powierzchnię żagli.
W tym samym czasie Anglicy, Holendrzy i Szwedzi budowali galeony o bardziej wystylizowanych kształtach, z mniejszymi nadbudówkami dziobowymi i rufowymi, bardzo wytrzymałe, sterowne i poza wszystkim, potężnie uzbrojone. Angielscy, holenderscy i szwedzcy budowniczowie nie musieli spełniać specyficznych wymagań, jakie stawiano stoczniom hiszpańskim; w przypadku tych ostatnich najważniejsze było powiększenie ładowności, nawet kosztem pogorszenia innych parametrów konstrukcyjnych.

 

Bohaterem warsztatu będzie model firmy Aoshima w skali 1/100

7YV1tnk.jpg

Oczywiście tych bzdurnych flag  i oznaczeń  na żaglach nie będzie. Jak widać na artboxie będzie to ten rzadszy typ galeonu, czyli 4-masztowy. Zdjęcia wyprasek

37E8u6o.jpg

Jo6FgpG.jpg

mkYP4MV.jpg

QUykFxa.jpg

6pb6gOt.jpg

UC7gUet.jpg

jGbpOLE.jpg

Widać, że wypraski mają ładny detal. Rysunek drewna jest piękny i co najważniejsze na poszyciu dennym sięga aż do stępki. Z tego też względu nie przewiduję tu żadnego wiercenia i gwoździowania. W tym modelu duży nacisk mam zamiar położyć na ożaglowanie i takielunek.

 

 

 

 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapowiada się ciekawie. Zasiadam i paczam 

:kawa:

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, lesio-69 napisał:

W tym modelu duży nacisk mam zamiar położyć na ożaglowanie i takielunek.

Skąd będziesz czerpał dokumentację?

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 godziny temu, Marcin Rogoza napisał:

Skąd będziesz czerpał dokumentację?

a więc tak:

1. Plany Modelarskie nr 31 - Wodnik

2. Plany Modelarskie nr 46 - Vasa

3. Plany Modelarskie nr 78 - Mayflower

4. Peter Kirsch -  The Galeon The Great Ships  Of The  Armada  Ara

5. Wojna na morzu - Hiszpańskie Galeony 1530 - 1690

6.R.C.Anderson - The Rigging Of Ships In The Days Of The Spritsail Tompast 1600 -1720

7.R.C. Anderson - Seventeenth Century Rigging

8. Wolfram zu Monfeld - Historic Ship Model

9.Rolf Hoeckel - Modellbau vo Schiffen des 16. und 17 Jahrhunders

10. M. Boczar - Galeona Zygmunta Augusta, próba rekonstrukcji

11. A. Konstam - Galeony hiszpańskie 1530 - 1690

12. K.H. Marquardt -  V.O.C. Tender DUYFKE, 1603-1606

13. B. Landstrom - The Royal Warship Vasa

14.Plany galeonów hiszpańskich, angielskich, holenderskich, szwedzkich

15. internet

To, że część literatury dotyczy  innych państw, nie ma znaczenia . Olinowanie  galeonów było bardzo podobne. Tu chodzi raczej o zakres dat, czyli początek wieku XVII.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Czas coś podłubać przy galeonie. Najpierw trzeba pozbyć się na burtach, furtach działowych oraz galionie wszelkich imitacji zamocowań do lin. Tak więc "golimy". Później w te miejsca zostaną wklejone stalowe oczka z kółkami.

QyNAjpd.jpg

WrevzhK.jpg

FB1cn9l.jpg

7OPiQ62.jpg

mmlLLD0.jpg

 Walka z okienkami na rufie. "Plastikowe" okienka zostały wycięte. Zastąpi je siatka Abera o oczkach 1,0 x 1, 0 mm. Szkło będzie z przezroczystej foli lub z Micro Cristal Kleara.

vRiGDOw.jpg

eZYKmSs.jpg

G9BzNb7.jpg

wZLb6zE.jpg

Galeon, który wykonuję jest oparty na planach Vincenzo Lusciego, które pokazują galeon z roku 1607. Na planach widać, ze jufersy są OKRĄGŁE a co najmniej do roku 1640 powinny być TRÓJKĄTNE. Która forma jufersa jest w takim razie prawidłowa.? Z podobną sytuacja spotkałem się już przy Golden Hind i Mayflower. Też mam plany z okrągłymi i trójkątnymi jufersami.

oBuqaWW.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno będę oglądał :). Sam kompletuję Soleil Royale od Dea więc wiedza się przyda. A jak byś potrzebował jakichś zdjęć zeszytów to daj znać :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.