Jump to content
bananej

Jakiego podkładu użyć i jakiej pasty polerskiej? samochód cywilny

Recommended Posts

Witam, zaczynam swoją przygodę z modelarstwem od samochodów cywilnych i chciałbym zaczerpnąć trochę wiedzy od was, gdyż nie znalazłem dotąd odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Z tego względu liczę na waszą pomoc.

Na początek nie chcę inwestować w aerograf, dlatego postanowiłem, że będę malować karoserię podkładem i farbą w sprayu.  Zastanawiam się nad koniecznością używania past polerskich. Chciałem więc zadać następujące pytania:

1. Czy jeśli do podkładowania użyję podkładu w sprayu firmy Tamiya albo Mr.Surfacer i nałożę grubszą warstwę to mogę na niego położyć lakier samochodowy w sprayu np. Motip?
Czy może lepiej pójść w stronę malowania pędzlem i kupić lakier np. Tamiya.

2. Spodziewam się tego, że pierwsze modele nie będą na wysokim poziomie i konieczne będzie "podrasowanie" lakieru. Jakich past polerskich użyć, po zmatowieniu lakieru papierami ściernymi różnych gradacji? Czy pasty polerskie Tamiya będą odpowiednie do lakieru z Motip?

Na chwilę obecną myślę, że to wszystko.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zacznę od tego, że chyba mylisz farbę z lakierem. Farba daje kolor. Bezbarwny lakier daje połysk. Na model kładziemy więc 1 - podkład, 2 - farbę, 3 - lakier. Pędzlem możesz malować drobne elementy. Na początek polecam pactrę  lub droższe modelmastery. Do malowania nadwozia / kabiny pędzel odpada, zostaje Ci więc spray. Staraj się nie mieszać producentów, bo nigdy nie wiesz czy te farby Ci się nie zwarzą i nigdy nie nakładaj grubych warstw. Masz do wyboru, albo iść w kierunku sprajów samochodowych albo modelarskich. Pierwsze tańsze, łatwiej dostępne. Wada, puszki  walą znacznie więcej farby, łatwiej więc o zalanie szczegółów, czy zrobienie zacieków, ale przy delikatnym podejściu da się nimi lakierować. Lepsze rozwiązanie to np. surfacer i farby z puszki tamiya.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 minut temu, Marak napisał:

Staraj się nie mieszać producentów, bo nigdy nie wiesz czy te farby Ci się nie zwarzą

A jeśli już chcesz, to wypróbuj to na jakimś kawałku plastiku. Będziesz miał wtedy pewność, że po nałożeniu na model farb i lakieru bezprawnego, innych producentów, nie dojdzie do żadnej reakcji między nimi.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.