Jump to content

Leopard 2A5 (Border Model - Nr. BT-002 - 1/35)

Recommended Posts

Jako, że bez Waszej pomocy robię za dużo błędów to postanowiłem założyć ten warsztat. Przy okazji mam nadzieję przedstawić ten zestaw. 

Jeszcze nie zdecydowałem jak go pomalować, ale przy moim tempie to pewnie decyzja na przyszły rok :). Model raczej prosto z pudła bez dodatków. Aber nie robi żadnych blaszek, a model ma moim zdaniem bardzo ładne detale i może obędzie się bez większych przeróbek.

Czy ktoś się orientuje do czego jest ten element:

uA9WCP4.jpg?1

Nawierciłem go i podpiłowałem, żeby bardziej przypominał oryginał:

image.png.4f92023f44dbd19d5be582643bb55495.png

Gąsienice są super.

fg0cIWP.jpg?2

Przy sklejaniu miałem wątpliwości czy Tamiya Extra thin się nada do ruchomych ogniw, ale wystarczy go aplikować w zaznaczonych miejscach i wszystko się ładnie rusza.

KadtOJp.jpg?1

Przyrząd do układania ogniwek można skleić co ułatwia pracę.

pQ5ovlB.jpg

Jak na razie jestem zachwycony tymi gąsienicami, zobaczymy jak będą wychodzić na długość.

Edited by jiad
  • Like 5
  • Thanks 1

No i cały misterny plan w ....😆

O błędzie w instrukcji wiem (wersja A6 jako PL w malowaniu).

Przejżełem kalkomanie i faktycznie niemieckie są rozjechane. Więc jednak będzie PL.

Tymi blachami z Voyagera to narobiłeś mi ochoty i zamiast robić z pudła, to złożyłem zamówienie w Matroli. Ciekawe jak się będą prezentować, na razie miałem do czynienia z ABER i Eduard, który mi nie przypadł do gustu.

Dodatkowo informuję, że czasami w inernecie podają informację o toczonej lufie w tym zestawie - takowej brak.

Skoro nikt Ci nie powiedział nic o tej tarczy z białym krzyżem, to ja Ci powiem. Otóż to enigmatyczne urządzenie to Leitkreuz Tarnlicht. Otóż jest to wytrzymała gumowana tarcza z namalowanym białym krzyżem. Na jego środku znajduje się żarówka o niewyobrażalnej mocy 4 watów. Jest ona zabezpieczona okrągłą obudową, która z kolei posiada 4 otwory wychodzące po jednym na każde z ramion krzyża. Te dwie przecinające się rurki o które pytałeś, to nic nie robią, stanowią tylko osłonę żarówki przed uszkodzeniem. Lampka ta ma 4 poziomy jasności świecenia. Generalnie służy ona o nocnych jazd w kolumnie w warunkach całkowitego zaciemnienia. Przepisy nie pozwalają używać takiego oświetlenia przy przejazdach na drogach publicznych. Chodzi o to aby kierowca pojazdu wiedział jak daleko/blisko jest od pojazdu poprzedzającego. Niemcy taki system stosowali już podczas IIWŚ. Tylko wtedy wyglądało to oświetlenie inaczej. O tak:

Zdjęcie z neta, jakieś randomowe. Poczytaj sobie o systemie Notek i wszystko stanie się jasne.

notekt10.jpg

Edited by TerraIncognita
Literówka
11 godzin temu, jiad napisał:

Jak na razie jestem zachwycony tymi gąsienicami, zobaczymy jak będą wychodzić na długość.

Faktycznie , wygląda to na niezbyt trudną pracę 😃 . Dużo trzeba szlifować ogniwka ? Spodziewam , że nie 😉 . Już trzymałem palec na "do koszyka" w sklepie internetowym , jednak pieniądze zbieram na P.11c . Czołg trochę później . 

Na razie będę Tobie kibicował 👌 . Jeśli można ?

Pozdrawiam Hello

Edited by Hello

Wielkie dzięki TerraIncognita.

Przy dokładnym wycinaniu ogniwek nożykiem nie trzeba ich praktycznie szlifować.

Trochę o małych niedociągnięciach.

Wahacze są troszeczkę rozjechane, ale da się je zeszlifować:

KbbPJ1h.jpg

Napinacz gąsienic ma niepotrzebny otwór (tak mi się wydaje, bo nie znalazłem zdjęcia gdzie byłoby go widać od tej strony) od wewnętrznej strony, który może być lekko widoczny.

nTeN0cj.jpg?1

Ośki rolek podtrzynujących mają przekrój półkola, ale to kompromis z wyrzrymałością bo zęby gąsienic muszą się zmieścić. Jako że raczej będzie to niewidoczne, to nie będę tego poprawiał:

nhY5l98.jpg?1

• Like 2

Masz mały błąd, w polskich pierwsze odbojniki są inne. Są w modelu U76 U78. A jeśli chodzi o model to najlepsza baza na Polskiego. Bardzo szczegółowy z wręcz kilkoma błędami, a to rzadkość.  I gdzieś czytałem, że jest jakiś problem z blachami do koszy podobno nie pasują. Tylę mogę podpowiedzieć na razie 

Dzięki za podpowiedź FADER. Fajktycznie w instrukcji nie są opisane, ale narysowane są poprawne. Czyli pierwsze odbojniki zamiast z ramek N, to powinny być U76 i U77. Muszę je podmienić, szkoda że pakuję dużo kleju.😁

Malutki update podczas czekania na blachy Voyagera. Ciekawe jak długo będą wędrować.

Uchwyty zrobione z drutu 0,35mm. Instrukcja Voyagera podaje 0,4 mm.

2RgHNel.jpg