Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

Znam ten model - zrobiłem go nawet tak, zeby mu się kółka kręciły. I pomalowałem srebrną farbą z jakiegoś zestawu Plasticarda. Wyście też rzygali po malowaniu świństwem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 40 lat temu, zainspirowany nawet nie pamiętam czym, zbudowałem z Avii 199 takie coś. Jakie było moje zdziwienie jak pokazał się model tego dziwadła. Miałem nosa, tylko nie miałem umiejętności...

avia.jpg

gablota  — messer.jpg

109 zwilling.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1993 rok ( jak wierzyć obecnie rządzącym PRL trwa !) Więc model łapie się w cezurę ? PWS 10. Niedawno opędzlowałem go na allegro, święcie przekonany, że zapowiadana niespodzianka Army to to. Strzał w kolano ! Arma Puściła model Fokker E V. A model RPM miał wszystko co modne w tamtych czasach. Biały metal, blaszki i niezły arkusz kalek ( nie wiem jak się kładły ).

 

 

pws 10.jpg

pws 10 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, kopernik napisał:

Biały metal

Pamiętam!
Też miałem jakieś modele z takimi elementami (chyba m.in. Iskra miała coś z tego)

A kilka miesięcy temu cofnąłem się w czasie dzięki brazylijskiej firmie Duarte.
Kupiłem u nich modele M-20 Mewa z goleniami podwozia właśnie z białego metalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2020 o 09:52, hamp napisał:

A to znacie?

IMG_2113.JPG

 

Malowań tam było od groma na różne radzieckie maszyny. Kiedyś to rozkminiałem: poczynając od I-16 poprzez Jaki 1,3,7,9, Migi 1,3 aż po Ławoczkiny ŁaGG3,ŁaG5,Ła5,7 i nawet Ła11. Arkusz kalek przecięty dlatego bo nie mieścił się do opakowania. Mam gdzieś jeszcze ten wynalazek.

Edytowane przez barszczo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, WujekAlice napisał:

Znam ten model - zrobiłem go nawet tak, zeby mu się kółka kręciły.

Kiedyś, gdzieś nawet czytałem taki artykuł traktujący o tym, czy koła i śmigła mają się w modelach kręcić,  czy też nie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co było napisane?

Mój tatko kiedyś chciał sprawdzić, czy się kręci śmigło w kartonowym "Spitfire" - więc stuknął palcem w łopatę śmigła - a że się nie kręciło, to cały spit się przez skrzydło spektakularnie na podłogę zwalił... Od tej pory (jakieś 30 lat) założyłem sobie, że w moich modelach śmigła będą się kręciły.

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmroczko napisał:

I co było napisane?

Może uda mi się odszukać, bo sam nie pamiętam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pmroczko napisał:

I co było napisane?

Mój tatko kiedyś chciał sprawdzić, czy się kręci śmigło w kartonowym "Spitfire" - więc stuknął palcem w łopatę śmigła - a że się nie kręciło, to cały spit się przez skrzydło spektakularnie na podłogę zwalił... Od tej pory (jakieś 30 lat) założyłem sobie, że w moich modelach śmigła będą się kręciły.

Pozdrawiam

Paweł

Wbrew prześmiewcom, kręcące się śmigiełka mają sens. Zmiana położenia śmigła nieco zmiania wygląd modelu na półce. Podobnie jak inne zmiany konfiguracji np. położenie sterów, czy eksponowanie z zamkniętą lub otwartą kabiną. Ja tam lubię od czasu do czasu przestawić modele na półce i zmienić coś w ich wyglądzie jeśli można. Nawet to głupie śmigiełko. Inaczej ich prezentacja staje się nudna. Przy tym podejściu, kręcące się kółka sensu nie mają.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak zmiana o kilka stopni położenia łopat śmigła ma sens to i obrócić kółko i wentylek w innym miejscu już jest. Ma sens? Ma! Tak samo jak ze śmigiełkiem. Dobra, żarty.

A tak na poważnie wracając do "wynalazków" kopernika typu Ił-2 czy Jak-18 to pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku(ło matko jak to brzmi, czuje się ja jakiś dinozaur) w SH dostępne było całe że tak powiem spektrum modeli  "made in choroszo". Chyba tą fotkę już gdzieś wcześniej wrzucałem. 

A jeszcze całkiem niedawno na jakimś ruskim forum ktoś kleił Jak-3 z Krugozora i chwalił pod niebiosa, że najlepszy wymiarowo???

Cytując Cześka Niemena - "dziwny jest ten świat"

DZIWNE SKALE.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HKK napisał:

Wbrew prześmiewcom, kręcące się śmigiełka mają sens. Zmiana położenia śmigła nieco zmiania wygląd modelu na półce.

Zgadzam się na 100% 

2 godziny temu, HKK napisał:

Ja tam lubię od czasu do czasu przestawić modele na półce i zmienić coś w ich wyglądzie

O to to!
Z tego też powodu ja nie przymocowuję modeli ani żadnych akcesoriów lotniskowych do podstawek i czasem lubię się pobawić w zmienianie ustawień...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pamiętacie takie modele np. Avenger z Monogramu 1/48 który miał składane końcówki skrzydeł , ruchome lotki itp. A taki np. Tu-2 z Plasticarda z NRD miał możliwość zamykania komory bombowej i składania podwozia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja modele latające szybowców kleiłem już w połowie lat 70. Bąk, Zuch, czyżyk, Jaskółka, Dzięcioł, Sowa, Feniks. Te dwa ostatnie to już były prawie wyczynówki, większość podzespołów była już a balsy. Jaskółką to nawet startowałem w jakichś zawodach aeroklubowych na lotnisku w B.P. Oczywiście z sukcesem - nie byłem ostatni :mrgreen:

A jeszcze w latach 80 pokazały się modele z Czechosłowacji, pamiętam Śk-38 to był model prawie jak makieta ale latający.

A i jeszcze w SH były dostępne modele rakiet startujące z wyrzutni: Jowisz i Mirek(chyba na cześć naszego najsłynniejszego=jedynego kosmonauty M.Hermaszewskiego)

 

jaskolka_1.JPG

mirek.jpg

ŚK-38.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie rozgryzłem tych rakiet. Zasyczała, poleciała a ja za nią. Jak się znalazła to ładowało się nowy "silniczek" i powtórka. No fajne ? Wolałem kosmiczne ( dosłownie)zabawki Airfix.

rakieta.jpg

rakieta 1.jpg

rakieta 2.jpg

lądownik ksi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj trochę się w swojej karierze modelarskiej narobiło "Mirków" i tym podobnych rakiet (robionych od podstaw w modelarni) ze spadochronami lub taśmami hamującymi (wykonywanymi z bibuły lub najczęściej z taśmy od kasy) i trochę Polski zjeździło po zawodach modeli kosmicznych pod patronatem LOK-u lub AP.

Jaskółek parę też się skleciło (choć ten rodzaj modelarstwa od początku nie bardzo mnie pociągał). Będąc (bodajże na początku lat 90-tych) w Lesznie na Kursie Instruktorów Modelarskich klasy III jak o egzamin praktyczny mieliśmy do zrobienia właśnie Jaskółkę i na zakończenie były zorganizowane zawody Jaskółek (które nie chwaląc się udało mi się wygrać :oops:).

Ze starszym bratem zrobiliśmy taki fajny samolocik:

https://archiwum.allegro.pl/oferta/model-co2-messenger-silnik-co2-modela-okazja-i7150683689.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpalało się a jak! Dziś nikt by dziecku nie sprzedał modeli i takiego silnika. Ile krzyku by się podniosło.... głównie dorosłych już dziś nieudaczników którzy za szczeniaka nigdy szyby piłka nie wybili bo mama... nie mówiąc już o samodzielnym zbudowaniu Jaskółki... z  silnikiem....od Mirka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Slawek_26869 napisał:

Zalukałem , to gorsze od vacu ! A Jaskółka to takie dzieło którego nigdy nie ukończyłem. Pewnie klej był nie taki , piłek włosowych brakło itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Takie cuda budowano w PRL. Mistrz Ziober 

@kopernik ale wiesz ze wydanie tego modelu to takie po ptokach, bo nadciąga Answer w skali 1/72?

A w sprawie Sokoła 1:72 coś tam było słychać. Na dziś mam to co mam i to sklejam. Jak bym sugerował się zapowiedziami to bym nic nie skleił. Prawo Murphiego mówi, że jak skleisz model to natychmiast pojawi się lepszy, opracowany w najnowszych technologiach. Mistrz Andrzej Ziober nie zważał na takie rzeczy. Robi swoje. Hunter powstał prawdopodobnie z Frog. Mógł poczekać ... do dziś.

ziober.jpg

hunter.jpg

Edytowane przez kopernik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kopernik napisał:

Takie cuda budowano w PRL. Mistrz Ziober 

@kopernik ale wiesz ze wydanie tego modelu to takie po ptokach, bo nadciąga Answer w skali 1/72?

A w sprawie Sokoła 1:72 coś tam było słychać. Na dziś mam to co mam i to sklejam. Jak bym sugerował się zapowiedziami to bym nic nie skleił. Prawo Murphiego mówi, że jak skleisz model to natychmiast pojawi się lepszy, opracowany w najnowszych technologiach. Mistrz Andrzej Ziober nie zważał na takie rzeczy. Robi swoje. Hunter powstał prawdopodobnie z Frog. Mógł poczekać ... do dziś.

ziober.jpg

hunter.jpg

W swoich zbiorach mam 2-3 Huntery z wypustów rosyjskich (NOVO "woreczkowe") i jednego oryginalnego FROGa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Rosji Frog/Novo ciągle żywy. Jak przeczytałem z zakupionych bodaj 80 form Frog radzieccy ludzie do produkcji skierowali coś ok 25. Nie potwierdzałem tej info.

1534839181_IMG_20180821_110300.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

A to jest model który został opracowany przez Frog, ale nie zdążył się już ukazać pod tą marka. Ukazał się w stajni Red Star i po latach w EMHAR. Tego mam. Model zacny, którym można uzupełnić kolekcję maszyn związanych z naszym lotnictwem. Do dziś nie ma alternatywy ...

anatra.jpg

1977.jpg

Edytowane przez kopernik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.