Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

W SP 1966/47 ukazał się plan MiG-21 opatrzony takim podpisem:

vb cbn.jpg

vb cbna.jpg

Pana Haszimoto nie znam z budowy modeli ani rysowania planów ale wydaje mi się, że jak na stan wiedzy z połowy lat sześćdziesiątych to ten planik "dwudziestegopierwszego" wyszedł nawet całkiem zgrabnie.

Ciekawe czy na nim opierali się projektanci z Fujimi ze swoim 21-szym który swego czasu uchodził za ideał?

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hamp napisał:

cd, AD 1959

Jak widać u nas cenzura nie była taka ostra. Są nawet Bf-109 i Fw-190

 

ale jest tez  Ju 87. a to było znacznie gorzej od Me109 i Fw190

 

lata po wojnie, juz po 1989, mój wujek, który z trudem przeżył okupacje, wstawił sobie do łazienki termę gazową firmy Junkers. Odczułem dyskomfort. 

Edytowane przez mmr
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko pamiętam, ale nawet gdzieś w czeluściach magazynku powinno się znajdować parę zestawów tematycznych :hmmm:; druga sprawa że nie wiem w jakim stanie one się znajdują :nie_powiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to nie model ale wspominaliśmy wcześniej zabawki z czasów PRL-u, tutaj wrzucę fotkę super(jak dla mnie w tamtych czasach)zabawki. Zdjęcie znalezione w przepastnych zasobach internetu.

Latający helikopter chociaż bardziej śmigłowiec-wiem że to to samo ale helikopter był z zachodu a ze wschodu śmigłowiec.

Na fotce widać że jest niekompletny, brak łopat wirnika nośnego i ogona. 

Zakładało się toto na rączkę z napędem(w środku skręcona guma modelarska), pociągało się za uchwyt z żyłką napędową i w ten sposób rozkręcało się wirnik po czym model/zabawka leciała do góry. Przy odpowiedniej wprawie i sprzyjającym wietrze można było uzyskać cackiem dobre efekty lotnicze.

śmiglak ruski.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E, ta "moja" wersja to było "Made in ..Choroszo"😀

Oczywiście przywieziony z zagranicy...wschodniej i płacony dewizami...wschodnimi.

Pamiętam wielkie tekturowe pudło w kształcie trójkąta, a tektura była tak pancerna że dzisiaj chyba w taką to pakuje się ...lodówki albo nie wiem co jeszcze, na pewno nie zabawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te "prawie drony" jak piszesz to chyba już później bo pamiętam że sam takie kupowałem swojemu synowi, no a on urodził się akurat jak upadła u nas komuna-1989.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, głowy nie dam ale te "prawie drony" to chyba jakoś pod koniec lat 70-tych się już pojawiły :hmmm:; bo pamiętam jak z bratem za bajtla żeśmy nimi latali na plażach Darłówka; a w 89 to już mieliśmy po 20 lat i już inne zabawki :jupi2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, że kupowałem je swojemu synowi później ale nie daję głowy, że nie było ich wcześniej, po prostu ja ich nie pamiętam wcześniej. Za to ten "mój" śmiglak to tak gdzieś rok 1970.

A swoją drogą to ciekawe cóż to za zabawki można mieć w wieku 20 lat?👯‍♀️👯‍♀️👯‍♀️

Jakoś kojarzą się tylko takie, no teraz to już bardziej 👩‍🦽

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jmx62 napisał:

...A swoją drogą to ciekawe cóż to za zabawki można mieć w wieku 20 lat?👯‍♀️👯‍♀️👯‍♀️...

Było tego trochę: bardziej poważne zajęcie się "plastikami", otarłem się również o modelarstwo latające, rakietowe; filatelistyka, numizmatyka; :piwo: itp. itd. :peace:

 

P.s.

O innych nie wspomnę bo to jeszcze przed 23 jest :nie_powiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jeszcze wędkarstwo🎣, swego czasu bardzo poważnie nawet do tego stopnia że myślałem że już będzie po modelarstwie ale na szczęście  trochę ochłonąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jmx62 napisał:

Te "prawie drony" jak piszesz to chyba już później bo pamiętam że sam takie kupowałem swojemu synowi, no a on urodził się akurat jak upadła u nas komuna-1989.

Na bank to lata 70 ! Wtedy z rodzicami jeździłem nad morze i miałem taki. W sprzedaży były jeszcze w 94r. Wtedy ja kupiłem go 3-letniej córce 😜 i bawiłem się nim jak za dawnych lat. To był mój ostatni jak do tej pory pobyt nad polskim morzem i nie wiem, czy czasami nie można go kupić obecnie 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kopernik napisał:

...W sprzedaży były jeszcze w 94r. ...

Kupić je można jeszcze dzisiaj:

https://allegro.pl/oferta/wiroplat-wirolot-samolot-latawiec-6792974868

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądała i moja zbiórka kasy na nowy model, do tego dochodziły butelki, makulatura i bezcenni dziadkowie ! Niektórzy z kumpli jeszcze dostawali kasę za 5 w szkole, ale nie byłem w tej grupie ( brak 5).

skra-1989-plakaty.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiórka była intencjonalna, nigdy nie wiadomo było co się trafi w CSH. A można było trafić coś takiego ! Wtedy to było super ! Model duży, wielośilnikowy i z wieżyczką strzelecką z tyłu. Czego chcieć więcej ?

an 12 .jpg

an 12 .1.jpg

an 12 .2.jpg

an 12. 3.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem takowego AN-12, ale chyba mój miał inne pudełko.

Stał na lotnisku o ile mnie pamięć nie myli.

Ta rampa desantowa to było coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.