Jump to content

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

• Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nie wiem, czy w tym wątku jestem najstarszy, ale z pewnością tamtą epokę znam i pamiętam bardzo dokładnie. Oczywiście zaczynałem od sklejania NRD-dowskich modeli, ale już w końcówce lat 1970-tych zacz

Dawne lata, kiedy cytując klasyka ,,Nie było niczego'' stanęły jak żywe przed oczami ! Większość Tych modeli miałem w ręku i skleiłem. O kupieniu czegoś lepszego ,czy choćby farb mowy nie było ! Taśma

To jeszcze taka trochę inna ciekawostka wspomnieniowa. W drugiej połowie lat 1980-tych istniała możliwość zostania członkiem IPMS UK. Członkostwo było atrakcyjne, bo... zyskiwało się możliwość otrzymy

Posted Images

Nie wiem dlaczego ale ja najczęściej trafiałem w sk harcerskiej na DC 8 i Tridenta ( super pomysł- kalkomanie zastępowały farbki ). Sklejałem je hurtowo (jak ja je nienawidziłem ! ) dopóki nie pojawiły się nasze Czaple i Jaczki. 

dc 8 plastikard.jpg

trident 1.jpg

12 godzin temu, Grzes napisał:

Wreszcie się zmobilizowałem i poszedłem na strych.
Okazało się, że w poprzednim poście wprowadziłem Was w błąd, bo modele jakie mam są nieco inne.
O takie:
DSC08347.JPG.4538698f83979eee5f43b2d7ed2e7003.JPG

DSC08348.JPG.a02288a567e7502b695e29096d29bf40.JPG 

Jestem niezmiernie ciekaw jak wyglądała zawartość tych pudełek przed montażem. 

Cześć!

Do dziś mam tego "Sojuza" sklejonego... Nawet kiedyś po drodze go wyremontowałem, uzupełniłem o malowanie i podświetlenie kabiny LEDami - a baterie idealnie mieszczą się w podstawce! Ale była radość jak starsi mi ten model sprezentowali!

Pozdrawiam

Paweł

Nie wiem, czy w tym wątku jestem najstarszy, ale z pewnością tamtą epokę znam i pamiętam bardzo dokładnie. Oczywiście zaczynałem od sklejania NRD-dowskich modeli, ale już w końcówce lat 1970-tych zacząłem robić trochę inaczej modele. W latach 1980-tych postały:

Hawker Hunter z zestawu w wersji myśliwskiej, chyba F.2, ale nie  wiem, bo kupiony był od znajomego jako sklejony i nie pomalowany model, który udało mi się rozłożyć na części (był sklejony gumowym Buraprenem) i następnie przerobić na wersję dwumiejscową ! Malowany pędzelkiem, kalki przerobione z  nie pamiętam już czego. Cała masa szpachlówki była potrzebna do ukształtowania garbu za kabiną (zrobionej z zasypki dla dzieci wymieszanej z lakierem bezbarwnym). Farby olejne mieszane samodzielnie z barw podstawowych, zmatowione lakierem bezbarwnym z odrobinką tejże zasypki.

34bd06f403afddb4.jpg

Ten model Mi-4  (i jego zdjęcie) znany jest zapewne starszym czytelnikom Skrzydlatej. To mój pierwszy model nagrodzony złotym medalem (w Ogólnopolskim Konkursie Modeli Redukcyjnych we Wrocławiu). Robiłem go w latach 1980-82. "Sensacją” było wówczas zrobienie przeze mnie całego wnętrza kabiny transportowej, załogi i przedziału silnikowego.

8ea7f070f6016ed0.jpg

Edited by Andrzej Ziober
  • Like 8
  • Thanks 1

A to było moje pierwsze zetknięcie z VEB Plasticard oraz mój "model ZERO", od którego zaczęło się zainteresowanie sklejactwem. W szkole podstawowej  (początek lat 80-tych) wziąłem udział w konkursie plastycznym "wojsko w oczach dziecka". Inni rysowali sceny z poligonów, a ja narysowałem WOP-istę na tle Śnieżki i zdobyłem taką nagrodę :)

tn_800x600_36667_43693_00013.jpg

6 godzin temu, Andrzej Ziober napisał:

Nie wiem, czy w tym wątku jestem najstarszy, ale z pewnością tamtą epokę znam i pamiętam bardzo dokładnie. Oczywiście zaczynałem od sklejania NRD-dowskich modeli, ale już w końcówce lat 1970-tych zacząłem robić trochę inaczej modele. W latach 1980-tych postały:

Hawker Hunter z zestawu w wersji myśliwskiej, chyba F.2, ale nie  wiem, bo kupiony był od znajomego jako sklejony i nie pomalowany model, który udało mi się rozłożyć na części (był sklejony gumowym Buraprenem) i następnie przerobić na wersję dwumiejscową ! Malowany pędzelkiem, kalki przerobione z  nie pamiętam już czego. Cała masa szpachlówki była potrzebna do ukształtowania garbu za kabiną (zrobionej z zasypki dla dzieci wymieszanej z lakierem bezbarwnym). Farby olejne mieszane samodzielnie z barw podstawowych, zmatowione lakierem bezbarwnym z odrobinką tejże zasypki.

34bd06f403afddb4.jpg

Ten model Mi-4  (i jego zdjęcie) znany jest zapewne starszym czytelnikom Skrzydlatej. To mój pierwszy model nagrodzony złotym medalem (w Ogólnopolskim Konkursie Modeli Redukcyjnych we Wrocławiu). Robiłem go w latach 1980-82. "Sensacją” było wówczas zrobienie przeze mnie całego wnętrza kabiny transportowej, załogi i przedziału silnikowego.

8ea7f070f6016ed0.jpg

Kleiłeś już wtedy w innej lidze. Ja w tym czasie ( może odrobinę wcześniej ) przerabiałem enerdowskie pasażery ( Tu -114, Mercury, Dc-8 ) na bombowce.Pozbawiałem je okienek i dodawałem wieżyczki strzeleckie z karabinami zrobionymi ze szpilek ... malowałem srebrzanką lub wilbrą. Ważne, że były duuuże i wyglądały bojowo. Niestety, wszystkie zostały gdzieś stracone. 

tu 114 inb 1.jpg

Zachodnie kolorowe pudełka z przepięknymi boxartami u mnie najpierw trafiały do gabloty, jako tło dla modeli, po jakimś czasie zacząłem je naklejać na papier i wieszać na ścianie. Wyglądało powalająco. Do dziś jeden z takich "plakatw" wisi w garażu u rodziców. Stan marny, ale zawsze miło popatrzeć.

boxarty.jpg

W dniu 27.02.2020 o 21:23, kopernik napisał:

Kleiłeś już wtedy w innej lidze. Ja w tym czasie ( może odrobinę wcześniej ) przerabiałem enerdowskie pasażery ( Tu -114, Mercury, Dc-8 ) na bombowce.Pozbawiałem je okienek i dodawałem wieżyczki strzeleckie z karabinami zrobionymi ze szpilek ... malowałem srebrzanką lub lbrą. Ważne, że były duuuże i wyglądały bojowo. Niestety, wszystkie zostały gdzieś stracone. 

tu 114 inb 1.jpg

A ja z Cometa zrobiłem Nimroda, na tamte czasy (początek 80-tych XX wieku) jak dla mnie to go przypominał teraz to bym się troszkę wstydził :oops:

Oprócz naszych wypustów, enerdowskich czy wspomianych tutaj czołgów rosyjskich na silniczki wspominam jeszcze ichnie pływadła zmotoryzowane jak jacht i kuter pożarniczy, moje były w wersji standard, ale było przygotowanie pod RC. Mam je do dzisiaj w starej modelarni.

Takiego Tempesta z Novo jeszcze wygrzebałem, niestety wersja leżakowo-woreczkowa, sprzedawana na bazarku we stolicy w woreczku foliowym bez kalkomanii i pudełka czyli wymyślony 40-ci lat wcześniej "overteres" przez handlowców z byłego CCCP.

IMG_8721tempest.JPG

Edited by jmx62

Przypomnę o modelu który chyba wszyscy sklejali . W/g mnie szczytowe osiągnięcie naszych produkcji z tamtych lat. Inbox jest chyba zbędny, ale metkę każdy mógł mieć inną.

łoś.jpg

łoś 1.jpg

Jeszcze znalazłem parę fotek z gablotki,  może nie wszystkie modele łapią się na temat tytułowy ale zdecydowana większość tak.

IMG_2754.JPG

IMG_2762.JPG

IMG_2763.JPG

IMG_2765.JPG

14 minut temu, WujekAlice napisał:

kilka fajnych modeli tu jest i kurzu też :D  A co to za wersja pływakowa F4 i kto to robi?

Nikt tego nie robi(chyba?) oprócz mojego syna Łukasza bo to jego dzieło.

F4F-3S Wildcatfish czyli postawiony na pływakach z jakiegoś złoma stary Wildcat z Academy, zastrzały dorobione z drutu, pędzlowany Humbrolami, produkcja około 15 lat temu.

Co do kurzu to przecież taki popularny wśród braci modelarskiej "brudzing" 🤥

5 minut temu, jmx62 napisał:

Nikt tego nie robi(chyba?) oprócz mojego syna Łukasza bo to jego dzieło.

F4F-3S Wildcatfish czyli postawiony na pływakach z jakiegoś złoma stary Wildcat z Academy, zastrzały dorobione z drutu, pędzlowany Humbrolami, produkcja około 15 lat temu.

Co do kurzu to przecież taki popularny wśród braci modelarskiej "brudzing" 🤥

Brawo Łukasz !!! Dziś jest łatwiej, jest gotowiec . 

wildcat.jpg

Edited by kopernik
Teraz, kopernik napisał:

Dziś już jest. 

wildcat.jpg

Kopernik ty powinieneś startować w "Milionerach" albo innym teleturnieju, wiesz wszystko i szybko haha - szacun

5 minut temu, jmx62 napisał:

Kopernik ty powinieneś startować w "Milionerach" albo innym teleturnieju, wiesz wszystko i szybko

On nie startuje. On układa pytania :mrgreen:

Cześć!

A kto pamięta taki wynalazek:

944217-12155-75-pristine.jpg?impolicy=og

Być może to są już lata 90-te, ale na pewno sam początek. Kupiłem to bo brałem wtedy wszystko co do sklejania było.

Pozdrawiam

Paweł