Jump to content
kopernik

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

Posted (edited)
9 godzin temu, jmx62 napisał:

Na początku lat 80-tych jeździłem z Jeleniej Góry do stolicy po modele na bazarek .... i tutaj prośba do Kolegów o przypomnienie jak go się nazywało( nie chodzi mi tu o Wolumen, stadion Skry czy coś tam na Pradze), to było gdzieś na północnym Żoliborzu albo nawet Bielanach,    na jakiejś wielkiej łącze na końcu Warszawy, za cholerę nie mogę sobie przypomnieć. 

Bazarek na "Spójni" czasem mówiło "Perski". Dziś w tym miejscu znajduje się Centrum Olimpijskie. Bazar z lat 80-tych i aktualny wygląd terenu.

spójnia.jpg

spójnia 1.jpg

Edited by kopernik
dodane zdjęcie

Sprawdziłem swoje zasoby. Mam jeszcze niesklejone modele Novo:

• B-17E Flying Fortress
  • Buccaneer
  • DH-60G Gipsy Moth
  • DH-88 Comet
  • F4F-4 Wildcat
  • Fairey Firefly Mk.I
  • Gloster Pioneer
  • Mirage IIIE
  • P-47D Thunderbolt Bubbletop
  • P-47D Thunderbolt Razorback
  • P-51A Mustang
  • Ryan NYP
  • SB-2 Katiuszka (x2)
  • Supermarine S.6B
  • TBF-1 Avenger
  • Vampire
  • Like 1

Posted (edited)

Cześć!

M.in. Buccaneera i Vampire'a mi wtedy matka z Sojuza przywiozła... Jakiś czas temu pomyślałem sobie, że skleiłbym to jeszcze raz, ale już z bardziej współczesnych zestawów, żeby nie niszczyć pięknych wspomnień 🙂

A co Ty planujesz zrobić ze swoimi zapasami?

Pozdrawiam

Paweł

Edited by pmroczko

2 minuty temu, pmroczko napisał:

Wg. mnie, te modele można trzymać z sentymentu lub jako kolekcjonerskie, ale robienie ich w zasadzie nie ma sensu. Zrobić po "vintagowemu" trochę szkoda, a zrobić zgodnie ze współczesnymi standardami to wysiłek porównywalny do robiania modelu od podstaw. Szkoda czasu. No chyba, że ktoś akurat w takich wyzwaniach się lubuje.

Reasumując, budowanie modeli z antycznych zestawów to jakby dzisiaj jeździć w trasę Fiatem 125. Ani przyjemne, ani oszczędne, za to zabytku szkoda. 

55 minut temu, pmroczko napisał:

Nic nie planuję. Mam tyle modeli do robienia, że nie muszę zaczynać akurat tych. A wystawianie na sprzedaż też nie ma sensu, bo nie spodziewam się uzyskać kwoty, dla której chciałoby mi się iść na pocztę. Może kiedyś zbiorę te wszystkie szroty w wielkie pudło i oddam do jakiejś publicznej modelarni? Na razie jednak sobie leżą w czeluściach szafy...

Cześć!

Też tak trochę właśnie o tym myślałem - to są zabytki, które można pokazać młodym i powiedzieć: "Z takiego czegoś kiedyś się budowało!". Dlatego właśnie mój plan to budowa z nowoczesnych zestawów.

Pozdrawiam

Paweł

2 godziny temu, RAV napisał:

Nic nie planuję. Mam tyle modeli do robienia, że nie muszę zaczynać akurat tych. A wystawianie na sprzedaż też nie ma sensu, bo nie spodziewam się uzyskać kwoty, dla której chciałoby mi się iść na pocztę. Może kiedyś zbiorę te wszystkie szroty w wielkie pudło i oddam do jakiejś publicznej modelarni? Na razie jednak sobie leżą w czeluściach szafy...

plk mod.jpg

23 godziny temu, Solo napisał:

W Belgii też, ostatnio była tam fajna parada gości w mundurach esesmanów. Taki klimat.

Przepraszam Solo, ale dla mnie nie ma nic fajnego w paradzie umundurowanych SS-manów. To raczej sygnał, że w dalszym ciągu istnieją organizacje dumne z tego jaki los został zgotowanych milionom ludzi w czasie II WW.

22 godziny temu, Solo napisał:

Nie sądzę:
Znalezione obrazy dla zapytania: belgia parada nazistów

Przepraszam, ale dla mnie to nie jest normalne...

8 minut temu, mandrivecs napisał:

Przepraszam Solo, ale dla mnie nie ma nic fajnego w paradzie umundurowanych SS-manów. To raczej sygnał, że w dalszym ciągu istnieją organizacje dumne z tego jaki los został zgotowanych milionom ludzi w czasie II WW.

Moja wypowiedź miała charakter ironiczny. Nie uważam że ta parada była fajna, uważam że to było totalne zbydlęcenie tych ludzi.

2 minuty temu, Solo napisał:

Moja wypowiedź miała charakter ironiczny. Nie uważam że ta parada była fajna, uważam że to było totalne zbydlęcenie tych ludzi.

Uff... Już myślałem, że się sKODowałeś :)

• Like 1
  • Sad 1

6 minut temu, Solo napisał:

Bez takich mi tutaj, proszę! :D

Ok. Koniec OffTop-u!

13 minut temu, mandrivecs napisał:

Uff... Już myślałem, że się sKODowałeś :)

Chłopie, takie polityczne przytulanki z solo to może na priva sobie wysyłajcie? Bo tu modelarze zaglądają powspominać a nie oglądac po raz kolejny kilku głupków w uniformach ss z waszymi komentarzami. 

• Like 1

Posted (edited)
5 minut temu, Super_Hans napisał:

Chłopie, takie polityczne przytulanki z solo to może na priva sobie wysyłajcie? Bo tu modelarze zaglądają powspominać a nie oglądac po raz kolejny kilku głupków w uniformach ss z waszymi komentarzami. 

Napisałem wyżej, że koniec off-topu... A kolegi nick to po Klosie czy Kochu?

Edited by mandrivecs

Przypomnę o czymś co było nieodłącznym elementem zestawów : PODSTAWKA. Najfajniejsze  robił Matchbox. Były jakby 3-D.

PK-018-1-05.jpg

match model.jpg

matchbox pods instru.jpg

Po latach podstawki wracają do łask. Dziś wiele firm wypuszcza same podstawki jako zestawy .

airfix podstawki pud.jpg

icm.jpg

zwezda pods.jpg

Dzięki Kopernik, chodziło mi właśnie o „perski”, „na Spójni” rzadziej się używało, najprędzej warszawiaki tak mówiły.

A wracając do Novo to pamiętam, że w Skrzydlatej Polsce, gdzieś tak w połowie lat 80-tych (niestety nie pamiętam numeru ani rocznika, jeszcze stare wydanie tzw. gazetowe, tygodnik) w dziale modelarskim został zamieszczony wykaz modeli Novo, prawdopodobnie jednak niepełny, za to miał tę zaletę, że wymieniono wszystkie miejscowości w ZSRR w których te modele wtryskano, było ich chyba kilkanaście. Przy każdym modelu była literka z lokalizacją np. M to Moskwa itp.

Niestety gdzieś „diabeł nakrył ogonem” ten wycinek z SP, który miałem.

WujekAlice

Były. D520 z różową owiewką i Barracuda z żółtą

Widziałem modele Barracudy z owiewkami w pełnej tęczy, żółtawe, niebieskawe, zielonkawe a nawet czerwonym. Chyba radzieccy producenci modeli Novo ubiegli o kilka lat amerykański wynalazek przydymianych szyb np. w F-16 hahaha.

Na fotce niżej rzadki okaz Barracudy z w miarę przejrzystym oszkleniem bez przebarwień(no prawie…)

IMG_8754barracuda.JPG

Posted (edited)
4 godziny temu, kopernik napisał:

Po latach podstawki wracają do łask. Dziś wiele firm wypuszcza same podstawki jako zestawy .

airfix podstawki pud.jpg

icm.jpg

zwezda pods.jpg

Kilka zestawów obok siebie w gablocie na podstawkach wygląda trochę "nie ten teges". Ale pojedyńcze luźno stojące perełki całkiem fajnie można zaprezentować. 

Edited by mandrivecs

Posted (edited)

Dzień dobry!

Jeszcze wspominając modele Novo i ich klony... Dawno temu (koniec lat osiemdziesiątych) mama przywiozła mi z Moskwy coś w tym stylu (Morskoj szturmowik):

162478-17841-92-720.jpg

Z tego co pamiętam nie miało to już pudełka tylko było zapakowane w foliowy woreczek z instrukcja i bez kalkomanii. Po sklejeniu pomalowałem wtedy mój model srebrną farba w sprayu (która właśnie się pojawiła w sklepie!) i nakleiłem kalkomanie które mi zostały od Walrusa z Matchboxa. Dobrze, że nie widzieliście jak to potem przez wiele lat wyglądało - a wyrzucić było mi żal. Ale po przeprowadzce w końcu trzeba było podjąć decyzję - poprawić albo do kosza... Padło na poprawić. Lista prac była by długa - nowe linie podziału, nowe kabiny tłoczone na gorąco, inne silniki z modelu Revella, anteny radaru wykonane we własnym zakresie z drutu i kalkomanie bodajże z Techmodu. Efekt był taki (to też już sześć lat!):

beau01.jpg

beau02.jpg

A takich wraków do remontu to bym jeszcze ze dwa-trzy znalazł...

Pozdrawiam

Paweł

Edited by pmroczko
  • Like 3

Posted (edited)

Nie wiem jak u Was ale w moim świecie modelarskim około lat 80 i 90 Humbrole były najważniejsze. Na spotkaniach modelarskich nie mówiło się "pomaluj od spodu jasnoniebieskim", tylko "czymś co wygląda jak 65" :)

Edited by martinello
  • Like 1

To jeszcze taka trochę inna ciekawostka wspomnieniowa. W drugiej połowie lat 1980-tych istniała możliwość zostania członkiem IPMS UK. Członkostwo było atrakcyjne, bo... zyskiwało się możliwość otrzymywania biuletynu IPMS UK, który w czasach przedinternetowych był bardzo cennym źródłem informacji o zachodnich nowościach  rynku zestawów i zawierał także artykuły z materiałami do dokumentacji modelarskich. Ale istota  ciekawostki polega na tym, że zamiast opłacenia rocznej składki członkowskiej w funtach, można było wysłać paczkę 10 modeli polskich lub czechosłowackich na adres ówczesnego prezesa IPMS UK. Do adresata w Anglii na ogół paczka docierała. Gorzej było z gazetą, bo w Polsce czasami „znikała” przed dotarciem do adresata. Ale udało się znaleźć rozwiązanie. Za dodatkowy model (jedenasty) przesyłka była wysyłana jako coś w rodzaju „polecony” i takiej już nie kradli. Jak widać z powyższego, pudełka z modelami przez jakiś czas funkcjonowały jako rodzaj „waluty wymienialnej”. 😉

• Like 4