Jump to content
kopernik

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

A moje pierwsze poważne malowania odbywały sie za pomocą farb MOLAK. Kupowałem je w pewexe to były chyba Włoskie podruby Humbroli .

imageproxy.jpg

Posted (edited)
Godzinę temu, podciech napisał:

Godzinę temu, podciech napisał:

A moje pierwsze poważne malowania odbywały sie za pomocą farb MOLAK. Kupowałem je w pewexe to były chyba Włoskie podruby Humbroli .

Żadne podróbki! To były oryginalne włoskie farby pod wieloma względami lepsze od Humbroli. Np przechowywały się dłużej bez zasychania. Co było bolączką angielskich farb. Miałem kilka z nich i malowało mi się lepiej niż Humbrolami.

I nadal można je kupić! Co prawda tylko we Włoszech, ale od czego eBay.

Edited by HKK

Posted (edited)

Moje pierwsze prawdziwe  farby to. Xtracolory..wcześniej  Humbrole..i Pactra w  kwadratowych buteleczkach..i   hmmm chyba precisiony(coś mi sie tak kołacze) 

Co do Humbroli...one  bardzo długo  trzymały jakość i używalność... musiałbym podpytać kolegę jak jego 30  w dużej puszce teraz się zachowuje.

Edited by dedrey

"stara" Pactra  wytrzymywała latami..ta teraz..

Posted (edited)
23 godziny temu, jmx62 napisał:

A wracając do Novo to pamiętam, że w Skrzydlatej Polsce, gdzieś tak w połowie lat 80-tych (niestety nie pamiętam numeru ani rocznika, jeszcze stare wydanie tzw. gazetowe, tygodnik) w dziale modelarskim został zamieszczony wykaz modeli Novo, prawdopodobnie jednak niepełny, za to miał tę zaletę, że wymieniono wszystkie miejscowości w ZSRR w których te modele wtryskano, było ich chyba kilkanaście. Przy każdym modelu była literka z lokalizacją np. M to Moskwa itp.

Pamiętam jak przeczytałem tą listę, szlak mnie trafił ! Jak to ! Ruskie robią tyle fajnych modeli ? A co do samych modeli, rozrzucenie form po wielu zakładach nie wyszło im na dobre. Przede wszystkim utraciły tożsamość, a wraz z nią znak firmowy "NOVO". Jakość wtrysków spadła, poligrafia - całkowita porażka. Wiele form wkrótce utracono bezpowrotnie.  Oto próbka opakowań z różnych zakładów  w porównaniu do ekskluzywnego NOVO.

406 novo.jpg

ogoniok.jpg

thunderbolt novo.jpg

thunderbolt jakiś.jpg

mustang novo.jpg

196 ogonyok Mustang ba.jpg

thunderbolt n.jpg

krugozor.jpg

Edited by kopernik

Posted (edited)
Godzinę temu, kopernik napisał:

Pamiętam jak przeczytałem tą listę, szlak mnie trafił ! Jak to ! Ruskie robią tyle fajnych modeli ? A co do samych modeli, rozrzucenie form po wielu zakładach nie wyszło im na dobre. Przede wszystkim utraciły tożsamość, a wraz z nią znak firmowy "NOVO". Jakość wtrysków spadła, poligrafia - całkowita porażka. Wiele form wkrótce utracono bezpowrotnie.  Oto próbka opakowań z różnych zakładów  w porównaniu do ekskluzywnego NOVO.

196 ogonyok Mustang ba.jpg

No ten moskiewski Mustang jest zarąbisty, wygląda jak niezła wyścigówka, kosmiczna aerodynamika,  podejrzewam że dociągał prawie do 1Ma hahaha.

A ja jeszcze wygrzebałem kilka P-40tek z tamtego okresu

No i klasyka NOVO:  UWAGA!!!UWAGA!!!!! UWAGA!!!  "ucziobnyj bipłan" w wersji na bogato czyli z pudełkiem i na bidno czyli prawie coś jak obecnie overtrees z Edka, same części, a no i  instrukcja.

Jakby ktoś nie rozpoznał ze zdjęć to chodzi tym razem o DH-60 Gipsy Moth

IMG_8571.JPG

IMG_8603.JPG

IMG_8608.JPG

Edited by jmx62

Posted (edited)
2 godziny temu, jmx62 napisał:

No i klasyka NOVO:  UWAGA!!!UWAGA!!!!! UWAGA!!!  "ucziobnyj bipłan" w wersji na bogato czyli z pudełkiem i na bidno czyli prawie coś jak obecnie overtrees z Edka, same części, a no i  instrukcja.

O ! Aż wstyd, że nie wspomniałem tego modelu. Kupowałem je od ruskich pod Pałacem Kultury i na Stadionie X-lecia na potęgę. Nie żeby model mnie użekł, chodziło o figurkę stojącego pilota, dawała się obrabiać i modyfikować. Robiłem z niej POLSKICH SPADOCHRONIARZY ! Wyglądało jak wyglądało, ale z Fokkerem F VII M3 i RWD-8 ( oba po przeróbkach zatrudniłem do wywozu skoczków) wyglądały nieźle. Dwie figurki z drugiego zdjęcia nie pochodzą z zestawu ale mają  fajne pozy, wie ktoś z czego pochodzą ?

pilot.jpg

rwd skoki.jpg

Spadochroniarze-WOS.jpg

pilot 2.jpg

Edited by kopernik

Jak już wspomniałem model Fokkera F Vii M3 wypada dodać, że to nieodżałowany FROG. Ja kupiłem go dopiero na początku lat 90-tych, w tych samych okolicznościach co DH-60. Skleiłem ich kilka, przerabiając na różne wersje. Model Model z roku 1966 chyba ostatni raz przepakowała Zvezda w 2010r.  Po drodze załapał się nawet na Hasegawę. Na zdjęciach kilka z tych z nich, ten z CBIT był moją bazą do wszystkich wariacji na temat. DYGRESJA. Niech potencjalni inwestorzy w produkcję modeli wezmą pod uwagę fakt, że modele zarabiają ( przynajmniej tak jest do dzisiaj) nawet przez 40 lat ! 

fokker frog.jpg

fokker has.jpg

fokker novo.jpg

fokker rus.jpg

fokkerpols.jpg

fokker pol .jpg

fokker rus zwe.jpg

13 godzin temu, jmx62 napisał:

Ten DH 60 był ozdobą mojej kolekcji przez dłuuugie miesiące :)

8 godzin temu, rhinoceros napisał:

Ten DH 60 był ozdobą mojej kolekcji przez dłuuugie miesiące :)

Ciekawe czy nie miałeś tego Moth-a z polskiej edycji ABC Modelfarb? To był chyba taki nasz przepak.

A jeszcze znalazłem takiego żbika 

s-l1600.jpg

F4F wildcat novo.jpg

Miałem  tego Motha z Modelfarba i puściłem go dalej - trochę załuję.

A propos Fokkera - to chyba nie za bardzo jest zrobić polskiego wojskowego Fokkera z zestawów, ktore są na rynku...

38 minut temu, WujekAlice napisał:

A propos Fokkera - to chyba nie za bardzo jest zrobić polskiego wojskowego Fokkera z zestawów, ktore są na rynku...

Jak widać Intech tym się za bardzo nie przejął i jednak zrobił. Swoją drogą chętnie bym zobaczył finał walki z tym modelem, czy komuś się to udało?

fokkerpols.jpg..jpg

Posted (edited)

1:144 - AZ-Model 14402 Fokker F.VIIB 3m Military

1:72 - Valom 72037 Fokker F.VIIb/3m - pasażer do poprawki.

1:72 MS-14 Broplan Fokker F.VII/3m - wersja bombowa ( dla porządku).

Edited by Jarekk

Posted (edited)

A takie włoskie modele Koledzy pamiętają?

polist.jpg

Pamiętam jak Spita z Polistilu mój kolega z kółka modelarskiego LOK-u chciał wyrzucić bo go skatował Wilbrą, zeżarła mu praktycznie  pół modelu, no mało co z niego zostało. Dał mi go żebym spróbował reanimacji, niestety pacjent zmarł, znaczy się jednak zaliczył kosz.

Edited by jmx62

25 minut temu, jmx62 napisał:

Pamiętam jak Spita z Polistilu mój kolega z kółka modelarskiego LOK-u chciał wyrzucić bo go skatował Wilbrą, zeżarła mu praktycznie  pół modelu, no mało co z niego zostało. Dał mi go żebym spróbował reanimacji, niestety pacjent zmarł, znaczy się jednak zaliczył kosz.

Z wilbrą jak już wspominałem było tak, że trzeba było zrobić próbę. Niektóre świetnie rozpuszczały plastik. A z pacjenta  było zrobić inwalidę albo pobrać jakieś organy, uśmiercać to ostateczna ostateczność   😜

samolot.jpg

silnik.jpg

Godzinę temu, jmx62 napisał:

Jak widać Intech tym się za bardzo nie przejął i jednak zrobił. Swoją drogą chętnie bym zobaczył finał walki z tym modelem, czy komuś się to udało?

fokkerpols.jpg..jpg

Oto model, wypraski te same z Frogowskich form . Zestaw spokojnie dawał się konwertować. 

F-VIIB3m_3.jpg

F-VIIB3m_4.jpg

F-VIIB3m_6.jpg

F-VIIA_2.jpg

Z Polistilu pamietam , P-40 i Spita cos tam jeszcze było w dniach chwały LOK .No i jeszcze Kadet revela to jest hit do dzisiaj

18 godzin temu, jmx62 napisał:

Ciekawe czy nie miałeś tego Moth-a z polskiej edycji ABC Modelfarb? To był chyba taki nasz przepak.

To było na długo przed powstaniem tej firmy...

"Oryginalny" model Novo...

W zastępczym tekturowe pudełku kupiony u "ruskich" na bazarku...

Takie to były zdobycze. :)

Do tej pory mam dwa woreczki Swordfishów zadołowane :) i jakiegoś Siskina z Matchboxa... 

Jak już mowa o włoskich modelach z Polistilu to jeszcze takie mi się przypomniały"

ESCI i Supermodel, część modeli z Supermodelu przejęła później Italeri a raczej Italaerei, na pewno serię Reggiane Re-2000,-2001,-2002.

ESCI.JPG

SUPERMODEL, POLISTIL.JPG

• Like 1

Włoskie modele ESCI znajdjące się w moim magazynku

F-16.jpg

MiG-27.jpg

Posted (edited)

Najbardziej zapadł mi w pamięci model Tornada z ESCI, pamiętam, że miał pod kadłubem podwieszany zasobnik "Pandora" z bombami przeciwpiechotnymi (chyba). Wydaje mi się, ze żaden inny model Tornada tego czegoś nie miał nie licząc późniejszych klonów Italerki i czeskiego Bilka.. Zresztą nie jestem pewny czy ten zasobnik był używany w seryjnych Tornadach? W modelu występuje w barwach  Aeronautica Militare czyli Włoskich Sił Powietrznych.

pandora.jpg

Edited by jmx62

21 minut temu, Fixer napisał:

@jmx62 Hasegawa też robiła niemieckie Tornado z tym zasobnikiem w 72

Być może, nie neguję bo nie widziałem, nie wiedziałem, nie miałem.

Masz może jakiś numer katalogowy tego modelu?