Jump to content
kopernik

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

4 minuty temu, jmx62 napisał:

Być może, nie neguję bo nie widziałem, nie wiedziałem, nie miałem.

Masz może jakiś numer katalogowy tego modelu?

Tornado IDS - nr kat. 04029 (Również jako K29) skala 1:72 wypust z 1989 r

Wrócę jeszcze do tematu podstawek. Nasze modele z Ruchu i DDR-owskie miały fabryczną sporą dziurę do montażu podstawki. Jak nie wmontowało się podstawki zostawała owo dziursko bo o szpachlówce jeszcze mi się nie śniło. W zachodnich modelach owo dziursko było zasłonięte cienką błonką którą można było łatwo wyciąć. 

m 15.1.jpg

m 15.jpg

podstawka.1jpg.jpg

podstawka.jpg

Plasticardowe postawki to było to! Stabilne i można na nich zamocować nawet spore maszyny.

Modele już dawno trafiły na śmietnik, ale podstawki czasem kanibalizuję pod nowsze wypusty:

14349133003_71588d6f86_b.jpg

• Like 2

No takie cudeńko tylko z szachownicami stało na telewizorze Rubin u mnie w domu :mrgreen:

34 minuty temu, kopernik napisał:

podstawka.1jpg.jpg

• Like 1

5 minut temu, Grzes napisał:

No takie cudeńko tylko z szachownicami stało na telewizorze Rubin u mnie w domu :mrgreen:

Też miałem takie cudeńko z szachownicami, ale nie stało na Rubinie (bo takiego nie posiadaliśmy, był jakiś inny "TV-color"), moje cudeńko stało w biblioteczce na półce za szybką przed książkami :)

Dzięki Czechom skleiłem swój pierwszy DWUSILNIKOWY model samolotu ( nie liczę DDR-owskich  ). AERO C-3A, jak go sklejałem to nie miałem pojęcia, że można go zrobić z szachownicami. 

aero c 3op.jpg

aero c 3 inbox.jpg

40 minut temu, kopernik napisał:

Dzięki Czechom skleiłem swój pierwszy DWUSILNIKOWY model samolotu ( nie liczę DDR-owskich  ). AERO C-3A, jak go sklejałem to nie miałem pojęcia, że można go zrobić z szachownicami.

Ja również go skleiłem, w wersji Siebel Si-204D

Aero C-3a.jpg

10 minut temu, Slawek_26869 napisał:

Ja również go skleiłem, w wersji Siebel Si-204D

Aero C-3a.jpg

O tym, że można zrobić z niego Niemca też nie wiedziałem ... mój był Czechem.

Nie pamiętam w tej chwili kto wydał te kalki, ale będąc w latach bodajże 80-tych na jakiś zawodach o MP lub LOK-u wpadły mi w oko u jednego ze sprzedawców na giełdzie i zrodził się na szybko plan zrobienia jakiegoś "nietypowego niemioszka".
Cały plan jednak przeleżał bezczynnie trochę czasu i powróciłem do niego podczas mojej "drugiej przygody" z modelarstwem gdzieś w połowie lat 90-tych.

W dniu 16.03.2020 o 22:14, Fixer napisał:

Plasticardowe postawki to było to! Stabilne i można na nich zamocować nawet spore maszyny.

Modele już dawno trafiły na śmietnik, ale podstawki czasem kanibalizuję pod nowsze wypusty:

14349133003_71588d6f86_b.jpg

Zvezda ma w ofercie takie podstawki, że i T-34 na nich stanie 😜

zvezda model.jpg

No to ja w temacie nie lotniczym a żaglowcowym. Wygrzebałem stare zdjęcia (przepraszam za jakość, ale tylko takie mam) dwóch radzieckich modeli żaglowców, barków "Tawariszcz" i "Pourquoi-pas". Pierwszy nie malowany, wanty z jakiejś strasznie grubej nitki robione. Drugi kupiony w sklepie z zabawkami około 1992 roku, skończony kilka lat później. O tyle ważny dla mnie że był to pierwszy model "częściowo malowany" - nie podjąłem się malowania pędzlem podwodnej części kadłuba, ale pokład i maszty już pomalowałem, bo wykonane były z plastiku we wszystkich możliwych kolorach tęczy, z oczojebnym różem również. "Tawariszcza" straciłem przy kolejnych przeprowadzkach, "Pourquoi-pas" czeka na remont na szafie. Miałem jeszcze "Cutty Sark" czeskiej produkcji, też straciłem przy przeprowadzkach. Jakoś po zakupie "Pourquoi-pas" miałem kilkuletnią przerwę w zakupach modelarskich, około 1997-8 roku wpadam do niedawno otwartego sklepu "Pancerka" (niestety już nie istniejącego) przy Anieli Krzywoń (tak, tej z pod Lenino!) i oczy mi wyłażą - to są inne farby z importu niż Humbrole? To można przebierać wybierać a nie brać co tylko jest? W kilka lat sytuacja na rynku uległą diametralnej zmianie.

Towariszcz.jpg

pp.jpg

W dniu 16.03.2020 o 21:49, kopernik napisał:

Wrócę jeszcze do tematu podstawek. Nasze modele z Ruchu i DDR-owskie miały fabryczną sporą dziurę do montażu podstawki. Jak nie wmontowało się podstawki zostawała owo dziursko bo o szpachlówce jeszcze mi się nie śniło. W zachodnich modelach owo dziursko było zasłonięte cienką błonką którą można było łatwo wyciąć. 

m 15.jpg

Wszystko cacy, tylko dlaczego ten MiG/Limek wraca już na lotnisko na zapasowych zbiornikach? 😀

Wklejone przód do tyłu. 

A na poważnie to się nie czepiam, bo jak ten model wszedł do produkcji to Lim-y jeszcze stanowiły tajemnicę wojskową  i było mało zdjęć w prasie a o  AirShow jeszcze nikt nie słyszał, żeby można było z bliska obejrzeć. No to skąd taki młody modelarz/sklejacz mógł wiedziec w która stronę czubek zbiornika miał być, do przodu czy do tyłu?

9 minut temu, jmx62 napisał:

Wszystko cacy, tylko dlaczego ten MiG/Limek wraca już na lotnisko na zapasowych zbiornikach? 😀

Wklejone przód do tyłu. 

A na poważnie to się nie czepiam, bo jak ten model wszedł do produkcji to Lim-y jeszcze stanowiły tajemnicę wojskową  i było mało zdjęć w prasie a o  AirShow jeszcze nikt nie słyszał, żeby można było z bliska obejrzeć. No to skąd taki młody modelarz/sklejacz mógł wiedziec w która stronę czubek zbiornika miał być, do przodu czy do tyłu?

A może to wojacy montowali je odwrotnie 😁

Na aukcji ktoś sprzedaje wspomnienia za bezcen. Jak bym otwierał muzeum modelarstwa to ten model byłby obowiązkowym eksponatem. Nie otwieram, nie kupię.

alleg.jpg

W dniu 16.03.2020 o 21:49, kopernik napisał:

m 15.jpg

Że tak mi się nasunęła taka uwaga... Wredny żart... Gość który to kleił, potem w ministerstwie w połowie lat 90-tych pisał przepisy dotyczące szachownic...

Pozdrawiam

Paweł

Posted (edited)
10 godzin temu, jmx62 napisał:

o  AirShow jeszcze nikt nie słyszał,

O "air show" nie, ale o "pokazach lotniczych" pewnie kilku słyszało.
Za to na defiladach lotniczych to już były tłumy, a tfurcy współczesnych przelotów to mogli by buty czyścić tym sprzed lat...
unnamed.jpg.4a924211d172cf336f89287bcbc4e4cc.jpg

de22c8910d326a90.thumb.jpg.400deb0b056755d0a18b61cc6c9328c7.jpg

609968994_z12378337VSamoloty-nad-Warszawa.jpg.be5222a3e3c89086de7e33c15ed76c44.jpg

5 godzin temu, pmroczko napisał:

Gość który to kleił, potem w ministerstwie w połowie lat 90-tych pisał przepisy dotyczące szachownic...

Pewnie pomyślał - oryginalnych szachownic i tak nie zdobędę, co będę zmieniał model, dostosuję do niego przepisy! :mrgreen:

Edited by Grzes

Też właśnie tym tropem poszedłem...

Posted (edited)
11 godzin temu, Grzes napisał:

O "air show" nie, ale o "pokazach lotniczych" pewnie kilku słyszało.
Za to na defiladach lotniczych to już były tłumy, a tfurcy współczesnych przelotów to mogli by buty czyścić tym sprzed lat...
unnamed.jpg.4a924211d172cf336f89287bcbc4e4cc.jpg

de22c8910d326a90.thumb.jpg.400deb0b056755d0a18b61cc6c9328c7.jpg

609968994_z12378337VSamoloty-nad-Warszawa.jpg.be5222a3e3c89086de7e33c15ed76c44.jpg

Pewnie pomyślał - oryginalnych szachownic i tak nie zdobędę, co będę zmieniał model, dostosuję do niego przepisy! :mrgreen:

Jakby ktoś chciał poczytać i popatrzeć na na nasze defilady i pokazy lotnicze to proszę:

http://www.olesnica.vot.pl/pokazy/

Grzes, myślę że z tym czyszczeniem butów to masz rację.

Edited by jmx62

Teraz do utworzenia tego orła to by tyle sprawnych samolotów nie było...

Posted (edited)
44 minuty temu, jmx62 napisał:

Grzes, myślę że z tym czyszczeniem butów to masz rację.

Gdybyśmy chcieli dzisiaj mieć na defiladzie taką liczbę samolotów jak kiedyś to pewnie byłaby to defilada Военно-воздушных cил Российской Федерации.

Edited by kjp_a_man
Format

Posted (edited)

Nie potrafię znaleźć kto był wtedy dowódcą lotnictwa, ale to Freyowi-Bieleckiemu należą się spore zasługi jeżeli chodzi o modernizację i rozwój polskiego lotnictwa wojskowego na przełomie lat 50 i 60.

Sprawdziłem - następcą Freya-Bieleckiego był Jan Raczkowski

Edited by WujekAlice

Co nie zmienia faktu, ze obaj byli postaciami o niezbyt "przejrzystych" życiorysach - Frey był pułkownikiem bezpieki wyrzuconym z bezpieki do wojska, a Raczkowski sowieckim partyzantem czyli de facto obaj z przeszłością w NKWD.  Ale Freya wykopsali z armii za to że stawiał się sowieckim towarzyszom

Posted (edited)

Niby znowu odchodzimy od głównego tematu tego wątku ale skoro jesteśmy przy czasach świetności naszego lotnictwa to za czasów PRL-u na terenie naszego państwa było max. 38 lotnisk wojskowych różnej maści, tj. stałych, tymczasowych i zapasowych, z pasem startowym betonowym, trawiastym, dla lotnictwa myśliwskiego, myśliwsko-bombowego, bombowego(a co, a mieliśmy takie), myśliwsko-rozpoznawczego, transportowego oraz dla śmigłowców i lotnictwa szkolnego. Oprócz tego było max. 18 DOL-i.

A wracając do wątku to przypomniały mi się jeszcze takie perełki:

fokker d.21_matchbox_1.jpg

20191019_132826.jpg

IMG_8724fokkerd21.JPG

Przy czym ten Matchbox to nie jest przepak Frog/Novo.

Edited by jmx62

Tego Fokkera Novo to nawet jeszcze mam. W barwach fińskich go zrobiłem.