Jump to content

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

• Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nie wiem, czy w tym wątku jestem najstarszy, ale z pewnością tamtą epokę znam i pamiętam bardzo dokładnie. Oczywiście zaczynałem od sklejania NRD-dowskich modeli, ale już w końcówce lat 1970-tych zacz

Dawne lata, kiedy cytując klasyka ,,Nie było niczego'' stanęły jak żywe przed oczami ! Większość Tych modeli miałem w ręku i skleiłem. O kupieniu czegoś lepszego ,czy choćby farb mowy nie było ! Taśma

Odkrycie to może nie jest, ale się trochę tego nalepiło   Zrobiłem w swoim dorobku 98% Kp-luszy jakie ukazały się na r

Posted Images

Pokazy lotnicze, defilady- coś pięknego ! Uwielbiam ! ale nie zapominajmy że  w każdym samolocie był PILOT. Figurki lotników były nieodłączną częścią zestawów z lat które wspominamy. Na szybko zdjęcie z netu, Jak widać nie wszyscy producenci się przykładali... niezła galeria osobliwości. Oddzielnie dałem zdjęcie mojego faworyta, nawet w Gwiezdnych Wojnach i Star Treku takiego "ludzia" nie widziałem. Jak sięgnę pamięcią to Matchbox ( ! ) robił najfajniejszych lotników. 

DSCN1800.jpg

1.jpg

p.jpg

• Haha 1
13 godzin temu, kopernik napisał:

Pokazy lotnicze, defilady- coś pięknego ! Uwielbiam ! ale nie zapominajmy że  w każdym samolocie był PILOT. Figurki lotników były nieodłączną częścią zestawów z lat które wspominamy. Na szybko zdjęcie z netu, Jak widać nie wszyscy producenci się przykładali... niezła galeria osobliwości. Oddzielnie dałem zdjęcie mojego faworyta, nawet w Gwiezdnych Wojnach i Star Treku takiego "ludzia" nie widziałem. Jak sięgnę pamięcią to Matchbox ( ! ) robił najfajniejszych lotników. 

DSCN1800.jpg

p.jpg

Najlepszy jest ten drugi z lewej na górze, gały mu wyszły ze zdziwienia😂

A Matchboxy faktycznie dawały fajnych lotników.

W dniu 18.03.2020 o 10:01, Michal_G napisał:

No to ja w temacie nie lotniczym a żaglowcowym. Wygrzebałem stare zdjęcia (przepraszam za jakość, ale tylko takie mam) dwóch radzieckich modeli żaglowców, barków "Tawariszcz" i "Pourquoi-pas". Pierwszy nie malowany, wanty z jakiejś strasznie grubej nitki robione. Drugi kupiony w sklepie z zabawkami około 1992 roku, skończony kilka lat później. O tyle ważny dla mnie że był to pierwszy model "częściowo malowany" - nie podjąłem się malowania pędzlem podwodnej części kadłuba, ale pokład i maszty już pomalowałem, bo wykonane były z plastiku we wszystkich możliwych kolorach tęczy, z oczojebnym różem również. "Tawariszcza" straciłem przy kolejnych przeprowadzkach, "Pourquoi-pas" czeka na remont na szafie. Miałem jeszcze "Cutty Sark" czeskiej produkcji, też straciłem przy przeprowadzkach. Jakoś po zakupie "Pourquoi-pas" miałem kilkuletnią przerwę w zakupach modelarskich, około 1997-8 roku wpadam do niedawno otwartego sklepu "Pancerka" (niestety już nie istniejącego) przy Anieli Krzywoń (tak, tej z pod Lenino!) i oczy mi wyłażą - to są inne farby z importu niż Humbrole? To można przebierać wybierać a nie brać co tylko jest? W kilka lat sytuacja na rynku uległą diametralnej zmianie.

Towariszcz.jpg

Ooo, ten model i ja miałem i ja sklejałem i ja te żagle wycinałem. I pamiętam, że do tego modelu była dodana ramka która w sprytny sposób pozwalała na stworzenie olinowania.

Pzdr.

Jaro

Prezenty gwiazdkowe i urodzinowe, to były pewniaki ! że dostanie się jakiś fajny model. Czasem można było  przeliczyć się ...

gwiazdka preenty.jpg

prezenty1.jpg

16 godzin temu, kopernik napisał:

Prezenty gwiazdkowe i urodzinowe, to były pewniaki ! że dostanie się jakiś fajny model. Czasem można było  przeliczyć się ...

........:hmmm:może jestem jakiś "inny", ale ja cieszyłem się z obydwu rodzajów prezentów

Wg Scalemates model ten powstał w latach 50-tych ubiegłego wieku więc się łapie na temat. Ten mój port lotniczy to wypust z lat już 80-tych. Co ciekawe skala podana jest w metrum kolejkowym czyli H0/00 a więc po przeliczeniu cali na metry 1"87/76. Dziwne to trochę ale dawało radę jako skala 1:72😏

20191211_113636.jpg

20191211_113710.jpg

20191211_113859.jpg

20191211_114040.jpg

Edited by jmx62

Cześć!

W czasach kiedy nie było internetu (szok!) to był bardzo rzetelny kawałek dokumentacji modelarskiej! Inna sprawa, że porównywanie zestawów modelarskich z dokumentacją to prosta droga do nieszczęścia...

Pozdrawiam!

Paweł

Jak już na dokumentację i literaturę zeszło. Pewnie spora część z Kolegów wychowała się na "Budowie plastykowych modeli samolotów" Krzysztofa Wagnera. U mnie na półce leży wydanie II z 1984 roku. Publikacja w zakresie podstaw jak najbardziej aktualna do dzisiaj.

• Like 1

Ja zbierałem pudełka i instrukcje po modelach w segregatorach, tu taki jakby spis treści 😉 

DSCN0526.thumb.JPG.fbae2150f5baa809f565b9b49cd622a5.JPG

DSCN0527.thumb.JPG.92913e153cc838566f9cad848caf265b.JPG

Moje pierwsze MaCZboKSY, siostra mi przewiozła na przełomie lat 70/80 z Włoch 😃

DSCN0528.thumb.JPG.7b51be47a37b876646c5f1e4555c92ac.JPG

DSCN0525.thumb.JPG.b18c544c4a91dad1d9a769eab2ab6b10.JPG

Edited by Jery
19 minut temu, Jery napisał:

Ja zbierałem pudełka i instrukcje po modelach w segregatorach, tu taki jakby spis treści 😉 

Niezły album z tego powstał. Ja wklejałem wycięte zdjęcia i rysunki do tzw "zeszytów akademickich" i okraszałem je w miarę możliwości danymi techniczno- taktycznymi z choć jednym zdaniem o historii. Jedna konstrukcja na stronie i dla każdego państwa oddzielny zeszyt. 

W latach 75-78 ukazywał się taki album pt "Hobby" wklejało się do niego obrazki z czekolad Wedla ( zdaje się że można było kupić też same naklejki). W czasach kiedy takie przeglądy konstrukcji lotniczych były rarytasem, zbierałem jak szalony te obrazki, oczywiście wymienialiśmy się z kumplami duplikatami, co bardziej przedsiębiorczy sprzedawali je.

kolekcja-liberator-lancaster-douglas-meteor-mig-cz3_ms5DTxp.jpg

czekolada.jpg

czekolada tył.jpg

• Thanks 1

Cześć!

Te lata siedemdziesiąte to musiał być odjazd - ja pamiętam dopiero lata osiemdziesiąte. Z tego co się orientuję, momentami dostać w ogóle czekoladę to był problem a co dopiero mówic o takiej ekstrawagancji jak "Czekoladowa encyklopedia komunikacji światowej". Swoja drogą pierwsze słyszę, jakoś nikt wcześniej nie wspominał... Mocna rzecz.

Pozdrawiam

Paweł

3 godziny temu, kopernik napisał:

zdaje się że można było kupić też same naklejki

To zapewne masz na myśli Album IS, czyli album ilustracje samoprzylepne.
Mały albumik, a do tego w kiosku arkusze z naklejkami (chyba po 6 sztuk)
58e7c57a4b288cd1df3653066870.jpg.51ee5882fea30cb7cc52ccc8895640ed.jpg
3f5c665a4e5aa6f44e6a62dd1ad1.jpg.85742f617ff449d6c42cadb630d6f262.jpg
550253208_Beztytuu.jpg.c3b43777c0ecd3c5a565243ffb463d02.jpg

29 minut temu, pmroczko napisał:

Te lata siedemdziesiąte to musiał być odjazd - ja pamiętam dopiero lata osiemdziesiąte. Z tego co się orientuję, momentami dostać w ogóle czekoladę to był problem a co dopiero mówic o takiej ekstrawagancji jak "Czekoladowa encyklopedia komunikacji światowej". Swoja drogą pierwsze słyszę, jakoś nikt wcześniej nie wspominał... Mocna rzecz

Tu możesz sobie obejrzeć całość:
http://bequickorbedead.com/snapshot/detail/album-hobby-samoloty-produkcji-polskiej-z-okresu-miedzywojennego-cz1/

18 minut temu, Grzes napisał:

To zapewne masz na myśli Album IS, czyli album ilustracje samoprzylepne.
Mały albumik, a do tego w kiosku arkusze z naklejkami (chyba po 6 sztuk)

Zgadza się. W arkusikach było po 6 sztuk: 4 dla jednego tematu i po 1 dla dwóch innych (np. 4 - Historia samolotu, 1- Motyle Polskie i 1 - Żaglowce).

5 godzin temu, Jery napisał:

Ja zbierałem pudełka i instrukcje po modelach w segregatorach,

Nie Ty jeden :D

Miałem (i chyba nadal mam) zeszyty obu serii "naklejkowych".

Ściślej mówiąc, w zeszytach z etykietami z czekolad nie było naklejek, a obrazki wklejało się po posmarowaniu klejem. Zeszyty występowały w komplecie w jednej wspólnej, czerwonej okładce (wyglądała prawie jak nominacja na ministra). W środku były zeszyty: "Samochody", "Samoloty", "Koleje" i "Statki". Pomysł był taki, żeby obrazki wycinać z czekolad, ale one były rzadkością i pamiętam tylko kilka różnych obrazków, więc takie zbieranie byłoby frustrujące. Dlatego razem z zeszytami od razu były arkusze z kompletem obrazków do wycięcia, więc można było w życiu nie widzieć czekolady, a mieć komplet w zeszytach.

Z serii "IS" miałem tylko "Samoloty, na których walczyli Polacy" i chyba coś o ptakach. Tu naklejki były samoprzylepne, tak jak napisał Baas ArK. Mieszanie tematów na jednym arkuszu miało stymulować kupowanie kolejnych zeszytów, ale u mnie zamiast tego naklejki lądowały na innych powierzchniach, które moim zdaniem wymagały udekorowania. 😉

Obie serie były dla mnie jednym z pierwszych źródeł wiedzy o pojazdach i miały duży wpływ na moje zainteresowania, które ciągną się do dziś.

• Like 1