Jump to content
kopernik

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

Pytanko, czy ktoś spotkał w naszych sklepach takie cudeńko, NRD-owski model NRD-owskiego samolotu pasażerskiego BB-152 (znany również pod oznaczeniem Baade 152, Flugzeug 152, Dresden 152 lub prościej 152).

Oczywiście jak zwykle nie jest to "moje" zdjęcie a zapożyczone z internetu.

v-ba125-2b.jpg

baade bb-152v-4 _veb plasticart_1.JPG

baade bb-152v-4 _veb plasticart_2.jpg

• Like 1

Posted (edited)
23 godziny temu, jmx62 napisał:

Pytanko, czy ktoś spotkał w naszych sklepach takie cudeńko, NRD-owski model NRD-owskiego samolotu pasażerskiego BB-152 (znany również pod oznaczeniem Baade 152, Flugzeug 152, Dresden 152 lub prościej 152).

Oczywiście jak zwykle nie jest to "moje" zdjęcie a zapożyczone z internetu.

Aleś znalazł ! takiego czegoś w życiu nie widziałem. Ale Niemcy ( oczywiście ci dobrzy) musieli go kochać. Jak im wielki brat nie pozwolił go produkować to choć model zrobili (i jeszcze zabawkę). A model ciekawy bo wygląda na to, że od razu pomalowany. 

BB 152.jpg

BB 152.metaljpg.jpg

Edited by kopernik
  • Like 1

Posted (edited)
30 minut temu, kopernik napisał:

Aleś znalazł to dopiero Ty. Nie wiedziałem, że robili też jako zabawkę, myślałem, że ten co wrzuciłem to normalny model plastykowy do sklejania. 

Ciekawe jakby tą zabawkę powiększył do skali 1:1 jaką wielkość miałyby kółka podwozia głównego hahaha

Edited by jmx62

Posted (edited)

Drodzy Koledzy kopernik i jmx62, przy całym szacunku dla Waszej niesamowitej roboty z wygrzebywaniem tych wszystkich ciekawostek :piwo: mam otóż takie pytanie: po jaką cholerę, pisząc odpowiedź zaraz pod postem z pytaniem, cytujecie całą wypowiedź poprzednika, DO TEGO Z WSZYSTKIMI ZDJĘCIAMI? Toż to jobla idzie dostać przy próbie odnalezienia właściwego tekstu na ścianie tych samych obrazków :roll: Z góry bardzo dziękuję za ogarnięcie się.

Edited by kubisz
  • Like 1
  • Thanks 1

No właśnie, dlaczego?

Bo tak wszyscy robią!

Posted (edited)

Kol kubisz nie cytuję Cię, ale zgodnie z Twoją sugestią post poprawiony ( z cytowanego postu znikły zdjęcia).

Edited by kopernik

Pasowałoby zacytować kolegę kopernika, cytowane fotki usunięte. Przynajmniej z ostatniego postu.

No ale po coś jest ten przycisk + Cytuj.

Przycisk jest do cytowania czyjejś wypowiedzi, jeśli pomiędzy Twoją wypowiedzią a cytowaną są inne posty - żeby ludzie wiedzieli do czego się odnosisz.
Cytowanie posta który jest tuż przed Twoim, do tego z całą baterią zdjęć, jest nie tylko bez sensu, ale do tego sprawia że forum staje się kompletnie nieczytelne.
Jeśli już musisz cytować, to ogranicz się do tekstu, bo po co cytować zdjęcia?

• Thanks 2

Posted (edited)

No i od razu lepiej :piwo:

"Cytuj" jak najbardziej potrzebne, ale po co od razu całość? A już cytowanie poprzednika we wpisie kolejnym to raczej w ogóle jest zbędne. (Edit: Solo mnie uprzedził i ładnie sprawę wyjaśnił).

I jeszcze podpowiem taki sposób adresowania odpowiedzi do konkretnej osoby: @kopernik

Edited by kubisz

Połowa lat osiemdziesiątych, niezapominane giełdy modelarskie.

Z giełdowych zakupów w zasobach mam jeszcze takie dwa Humbrole (większej pojemności ) nr 27 i 62.

oraz wspominane wcześniej ,,polskie Humbrole,,  - wszystko do użycia 😉 😉😉

2.jpg.4e419f382a22b9c2decfacc5f8f9be3f.jpg1.jpg.21ca9a42d1b70d26f20a04f40aa88cba.jpg

Pozdrawiam ,,KRYSTEK,,

W temacie malowania modeli to pamiętam rozpacz jaka mnie ogarniała gdy w instrukcji z trudem zdobytego modelu natykałem się na coś takiego ( patrz zdjęcie). Pomijam fakt, że jedyne farbki jakimi dysponowałem to były wilbry i czeskie farbki. Nawet nie wiedziałem co z czym zmieszać aby uzyskać taki kolor. Próbowałem dopasować kolor do kolorowej ilustracji z pudełka.

malowanie.jpg

Taką info o "nieśmiertelnych modelach" FROG znalazłem w sieci, niestety nie zapisałem strony z której pochodzi info.

frog ksią_Fotor.jpg

frog.jpg

• Like 2

Posted (edited)

W 1987r pojawiła się chyba pierwsza pozycja w której były zamieszczone jakby monografie samolotów niemieckich. A przy okazji dostaliśmy plany naszych. Dziś na portalach handlowych idzie za 2 zł.

sam 1987.jpg

sam 1987.2 jpg.jpg

sam 1987.1 jpg.jpg

Edited by kopernik

Jeszcze taka ciekawostka w temacie FROG. To nie jest reklama ! Nie sprawdzałem co tam jest, ale to aktualne ogłoszenie.

sklep.jpg

• Like 1

A możesz dać bez zamazanych danych?

Taką Venturę znalazłem, pudełko nie moje, model mój.

Ale nie tylko siedemdwójki się kleiło, były i cztery-osiem.

4311982324.jpg

IMG_8719azłomc.jpg

1_48.jpg

• Like 1

Ten sklep to jest trochę pic na wodę nie sklep, jak byłem w Przemyślu chciałem zajrzeć - w godzinach pracy był zamknięty, przez tel dowiedziałem się od właściciela (obcokrajowiec sądząc po akcencie, anglik?) że otwiera tylko po wcześniejszym umówieniu wizyty... jak dołożyć do tego dość spore ceny to trochę porażka... chyba że ktoś jest bardzo zmotywowany do staroci.

Pozdrawiam!

ww

p.s. cały wątek genialny, regularnie przeglądam !

Posted (edited)
17 godzin temu, kopernik napisał:

W 1987r pojawiła się chyba pierwsza pozycja w której były zamieszczone jakby monografie samolotów niemieckich. A przy okazji dostaliśmy plany naszych. Dziś na portalach handlowych idzie za 2 zł.

Była też pozycja o bombowcach.

IMG_20200327_183750.jpg

A tę książkę to pamiętają pewnie tylko nieliczni.Wysępiłem ją od kumpla za komplet paletek do ping ponga.

IMG_20200327_183657.jpg

Edited by Xmen
  • Like 1

10 godzin temu, Moses napisał:

A możesz dać bez zamazanych danych?

Nie wiem co na to admin, ale proszę.

frog rek.jpg

• Like 1

2 godziny temu, Xmen napisał:

Była też pozycja o bombowcach.

IMG_20200327_183750.jpg

Były też inne, ale to już 1991.

d3Q97On.jpg

W latach 80-tych z tej serii wyszły jeszcze "Samoloty bojowe świata".

• Like 1

4 godziny temu, jmx62 napisał:

Taką Venturę znalazłem, pudełko nie moje, model mój.

IMG_8719azłomc.jpg

Ta Ventura jest do kitu - skrzydła ma niedopasowane  - jak sklecić płaty do kupy to od dołu jest dziura - nie ma się co strzelać, jeszcze są Academy

• Like 1

1 minutę temu, WujekAlice napisał:

Ta Ventura jest do kitu - skrzydła ma niedopasowane  - jak sklecić płaty do kupy to od dołu jest dziura - nie ma się co strzelać, jeszcze są Academy

Academy/Minicraft akurat bazuje na tym modelu 

Posted (edited)
4 minuty temu, WujekAlice napisał:

Ameryki nie odkryłeś, zdecydowana większość Frog-ów/Novo była do bani, chociaż zdarzały się perełki. A Academy to zdaje się jakaś daleka mutacja tego modelu, tak więc szału niema.

Edited by jmx62