Jump to content
kopernik

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

Szału nie ma, ale jest lepiej, ale lepiej jest. Tak - na pewno Academy trochę Froga przypomina, ale to jednak już dużo wyższa półka. Poza tym, czy ktoś robi teraz Ventury oprócz Academy? I czy w ogóle Academy jeszcze to robi? Te wypraski maja 30 lat z obszywem, pamiętam jak w połowie lat 90-tych  "surowce wtórne" zbierałem, żeby sobie to kupić, a nie byla to wcale jakaś nowość.

Z literatury obowiązkowej:

-trylogia Andrzeja Morgały

-Polski samolot i barwa T.Królikiewicza

- WP barwa i bron

morgała trylogia.jpg

polski samolot i barwa.jpg

wp barwa i bron.jpg

36 minut temu, djack napisał:

W latach 80-tych z tej serii wyszły jeszcze "Samoloty bojowe świata".

Cała seria wyszła "Aerohobby".

W zapowiedziach były jeszcze 

"Szybowce świata"

"Samoloty rozpoznawcze września 1939"

"Śmigłowce świata"

"Samoloty sportowe polskiego lotnictwa"

ale ich nie widziałem, może ktoś wie czy w ogóle ukazały się ewentualnie jakąś fotkę okładki chociaż wrzucić.

seria aerohobby 1.jpg

Posted (edited)

A widział to ktoś w realu, dotykał? znaczy tą Venturę z italeri

Edited by WujekAlice

2 godziny temu, WujekAlice napisał:

Szału nie ma, ale jest lepiej, ale lepiej jest. Tak - na pewno Academy trochę Froga przypomina, ale to jednak już dużo wyższa półka. Poza tym, czy ktoś robi teraz Ventury oprócz Academy? I czy w ogóle Academy jeszcze to robi? Te wypraski maja 30 lat z obszywem, pamiętam jak w połowie lat 90-tych  "surowce wtórne" zbierałem, żeby sobie to kupić, a nie byla to wcale jakaś nowość.

Najnowszy jest chyba Revell 04946 w 1/48  https://pkmodel.pl/Revell-04946-1-48-Ventura-Mk-II-p16994

A tego Froga wypuszcza Ark Models https://pkmodel.pl/ARK-72005-1-72-Lockheed-PV-1-Ventura-American-p4794

Jeśli narzekacie na Venture z Froga to pobawcie się ruskim wypustem. Ja swoją kupiłem już w latach 90-tych na stadionie X-lecia i trafiłem na niedolewki a elementy oszklenia były półprzezroczyste. 

ventura.jpg

• Like 1

W czasach braku czegokolwiek dostępny był w EMPIKu ruski Modelist Konstruktor. W sumie to lubiłem to pisemko, często był artykuł okraszone planami samolotów ZSRR i coś na kształt  warsztatu dotyczący wszystkich dziedzin modelarstwa. Radzili też jak zbudować coś prawdziwego i "użytecznego" . 

modelist konstruktor.jpg

• Like 1

Modelist Konstruktor no toż miodzio, tam było sporo przyzwoicie opracowanych planów sowieckich samolotów. do tej pory ma to wartość dla modelarza

8 godzin temu, kopernik napisał:

Jeśli narzekacie na Venture z Froga to pobawcie się ruskim wypustem. Ja swoją kupiłem już w latach 90-tych na stadionie X-lecia i trafiłem na niedolewki a elementy oszklenia były półprzezroczyste. 

To są te same wypraski, a Ty do tego jeszcze trafiłeś na bubla....

6 godzin temu, WujekAlice napisał:

Modelist Konstruktor no toż miodzio, tam było sporo przyzwoicie opracowanych planów sowieckich samolotów. do tej pory ma to wartość dla modelarza

MK to była klasyka, fakt że niektóre plany oczywiście w tamtych czasach kreślone ręcznie a nie komputerowo do tej pory dają radę. 

Oprócz tego jeszcze były radzieckie "Krylia Rodiny" czeskie Letectvi+Kosmonautika i Modelar`, tam też były fajne plany czy jak kto woli rysunki.

Nie zapominajmy o Modelarzu ( głównie plany ) i TLiA- tu mieliśmy małe monografie okraszone zdjęciami i planami.

modelarz 1.jpg

tech lotnicza.jpg

22 godziny temu, kopernik napisał:

ventura.jpg

Nie przesadzajmy.

Jeden z lepszych modeli Novo.

Ja go zbudowałem lata temu

http://modelarstwo.mdi.pl/Galerie/ventura/ventura4.JPG

• Like 1

2 minuty temu, mac eyka napisał:

Nie przesadzajmy.

Jeden z lepszych modeli Novo.

Mój nie był NOVO ! Wiem, ze to stary FROG i  to te same formy ale  jakość wtrysków po rozśrodkowaniu form po różnych zakładach i zaprzestania produkcji na eksport ( jako NOVO ) była coraz gorsza. Jak pisałem swojego kupiłem na początku lat 90-tych. To był chyba już zmierzch produkcji z tych form. Oceniałem konkretnie model który wpadł w moje ręce, a nie całość  tej produkcji. W moim modelu nie zawiodły formy, zawiódł komunizm który nie mając normalnego surowca nasypał do wtryskarki jakiegoś syfu. Stąd matowe oszklenie i niedolewki. Ogólnie jestem fanem starych modeli FROG, nie napinam się jak je sklejam. Nie mają miliona drobnych części (w tym wieku to ogromna zaleta) a jak nie wyjdzie to za grosze kupię drugi. A że czasem nie leżą na planach , trudno, mi to nie przeszkadza. W zasadzie, jak ktoś tu wcześniej napisał to nie modelarstwo ale zabawkarstwo. Niech tak będzie. Zaczynam  zabawkować się Barracudą.

novo 2.jpg

novo.jpg

novo 1.jpg

• Like 1

Mając lat naście miałem swój pokój  😊a jego dekoracją były grafiki wycięte z książki " Czarne krzyże nad Polską" ( pierwsze zdjęcie)  A marzenia ... to kolejne zdjęcia. Dziś może i mam możliwości zrobić taki "lotniczy" pokój ( dopasowany do wieku ), tylko nie mam swojego pokoju 🤢

skalski grafika.jpg

pok mażenie.jpg

pok.jpg

16 godzin temu, kopernik napisał:

Ogólnie jestem fanem starych modeli FROG, nie napinam się jak je sklejam. Nie mają miliona drobnych części (w tym wieku to ogromna zaleta) a jak nie wyjdzie to za grosze kupię drugi. A że czasem nie leżą na planach , trudno, mi to nie przeszkadza. W zasadzie, jak ktoś tu wcześniej napisał to nie modelarstwo ale zabawkarstwo. Niech tak będzie. Zaczynam  zabawkować się Barracudą.

A owiewkę kabiny w tej Barracudzie to w jakim kolorze masz? Jest przezroczysta czy ma jakieś zabarwienie? Bo były różne, można powiedzieć że pełna tęcza, taki był wybór hahaha

Co do literatury to jeszcze były takie serie wydawnicze jak niżej + trochę beletrystyki lotniczej itp.

à propos "Biblioteczki SP" czy ktoś z Kolegów jest w stanie uzupełnić brakujące tytuły?

20200329_162539.jpg

20200329_162956.jpg

20200329_163422.jpg

20200329_163558.jpg

20200329_163909.jpg

"Plany Modelarskie" to była pozycja zawierająca plany do zbudowania repliki dość sporych rozmiarów. Robiłem zdjęcia tych planów, i po przeskalowaniu wywoływałem jako zdjęcie. Dosyć karkołomna procedura, ale jak się chciało mieć plany to i fotografii człek się nauczył.

plany modelarskie.jpg

Posted (edited)
W dniu 27.03.2020 o 21:48, jmx62 napisał:

Cała seria wyszła "Aerohobby".

W zapowiedziach były jeszcze 

"Szybowce świata"

"Samoloty rozpoznawcze września 1939"

"Śmigłowce świata"

"Samoloty sportowe polskiego lotnictwa"

ale ich nie widziałem, może ktoś wie czy w ogóle ukazały się ewentualnie jakąś fotkę okładki chociaż wrzucić.

seria aerohobby 1.jpg

Mam SAMOLOTY BOMBOWE WRZEŚNIA 1939, SAMOLOTY BOJOWE ŚWIATA ,  i SAMOLOTY TRANSPORTOWE I KOMUNIKACYJNE ŚWIATA. Musze tylko sprawdzić bo coś mi mówi Ze mam jeszcze Pierwsze samoloty myśliwskie lotnictwa polskiego. Te publikacje na bank wyszły.

Edited by seven up
skasować post pomyłka

No i nie zapominajcie o nieśmiertelnych zeszytach z serii TBiU...
7823fac6425bb0f0b0bcaeabd5b1.jpg.1e9c8fba50ae50834e1607132dd28ea6.jpg

Cześć!

Jedną rzeczą, której w TBiU naprawdę brakło to rysunki w skali... Poza tym dla modelarza niezła rzecz. W mojej bibliotece osiedlowej (Poznań, oś. Kopernika) z prawie każdego zeszytu TBiU jeden, nie wiem jak go nazwać, wyrwał rozkładówkę z kolorowymi rysunkami - widać pokój sobie wyklejał. Panie z biblioteki najwyraźniej tego nie wyłapały. W związku z tym z wielu TBiU środkowe dwie strony tekstu pozostają do dziś dla mnie zagadką...

Pozdrawiam

Paweł

Pamiętam jak w 1982r moja podstawówka dostała  paczki przygotowane prze jakąś szkołę w ZSRR. Podobno były przygotowywane spontanicznie przez dzieci. Paczki były podpisane " dla malczika" lub " dla diewoczki". Szkoła rozdała je wszystkim uczniom. W mojej obok listu od darczyńcy ( odpowiedzi pisaliśmy na lekcji j. rosyjskiego i została wysłana ) zeszytów, kredek i innych przyborów szkolnych były też figurki żołnierzy i MODEL do sklejania ! Radość niesamowita, nie zmącona nawet tym, że nie miałem pojęcia co to za konstrukcja. Długo trwała identyfikacja, nie miałem internetu 🤢 a nawet  odpowiedniej literatury. To był moment w którym zacząłem kupować książki. Na zdjęciu dokładnie to co wtedy dostałem.

whitley3.jpg

• Like 2

A jeśli chodzi o wspomnianą literaturę fachową to były to dwie pozycje które pozbawiły mnie na jakiś czas przyjemności życia. Trochę to trwała, ale w końcu kupiłem je choć  nieźle  kosztowały 😢 Zmasakrowane nagminnym przeglądaniem dziś odpoczywają na półce.

arct okł.jpg

arct okł1.jpg

arct inb.jpg

samoloty bojows.jpg

samoloty bojows inbo.jpg

Dorzucę  jeszcze czeskie dzieło. Było cenione przez brać lotniczo- modelarską. Świetnie wydana, a w środku jak na tamte czasy same cudeńka. 

vojenska letadla.jpg

vojenska letadla inbo 11.jpg

vojenska letadla inbo 1.JPG