Jump to content
kopernik

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

18 minut temu, kopernik napisał:

Dorzucę  jeszcze czeskie dzieło. Było cenione przez brać lotniczo- modelarską. Świetnie wydana, a w środku jak na tamte czasy same cudeńka. 

vojenska letadla.jpg

Nie mów, że Masz komplet :benc:mnie się udało jak na razie :snajper: tylko "1" przywiezioną z pobytu na praktykach szkolnych z Technikum w Czechosłowacji

• Like 1

Komplecik, komplecik, najtrudniej było z 5. Dziś to raczej pozycja sentymentalna. Mam jeszcze tego autora " Samoloty" wydane w PRL w 1988r. Książka w bardzo starym stylu, wydana w latach 70-tych sprzedała by się na pniu. w 88 już był problem, w księgarniach nic nie było, a ona była. 

samoloty nem okłjpg.jpg

samoloty nem.jpg

11 godzin temu, Slawek_26869 napisał:

Nie mów, że Masz komplet

Ja mam komplet. Co więcej, mając ok. 15 lat przeczytałem od deski do deski 3. tom, bez słownika czesko-polskiego. Pamiętam, jakim odkryciem dla mnie było "wyłapanie z kontekstu", co znaczy dość często pojawiające się słowo "trup".

11 godzin temu, kopernik napisał:

Pamiętam jak w 1982r moja podstawówka dostała  paczki przygotowane prze jakąś szkołę w ZSRR. Podobno były przygotowywane spontanicznie przez dzieci. Paczki były podpisane " dla malczika" lub " dla diewoczki". Szkoła rozdała je wszystkim uczniom. W mojej obok listu od darczyńcy ( odpowiedzi pisaliśmy na lekcji j. rosyjskiego i została wysłana ) zeszytów, kredek i innych przyborów szkolnych były też figurki żołnierzy i MODEL do sklejania ! Radość niesamowita, nie zmącona nawet tym, że nie miałem pojęcia co to za konstrukcja. Długo trwała identyfikacja, nie miałem internetu 🤢 a nawet  odpowiedniej literatury. To był moment w którym zacząłem kupować książki. Na zdjęciu dokładnie to co wtedy dostałem.

whitley3.jpg

A co to za morski bomber??:roll:tak z ciekawości-wypraski są gdzieś do "obejrznięcia"??

7 minut temu, RAV napisał:

(...) Pamiętam, jakim odkryciem dla mnie było "wyłapanie z kontekstu", co znaczy dość często pojawiające się słowo "trup".

Ja miałem to samo, ale przy instrukcjach modeli KP.

Tak a propos. Nie pamiętacie, czy modele z Plasticard-u miały polską wersję językową w instrukcji? Coś mi się majaczy, że tak.

Posted (edited)
10 minut temu, Piotr Dmitruk napisał:

Dzięki!!Jest tak brzydki ,że aż piękny..

Edited by piotrkur

Posted (edited)

Frogowski Whitley to model bardzo przyzwoity.  Do niedawna to był chyba jedyny Whitley w 1/72. kleiło się to całkiem fajnie. Tylko dużo białej farby na niego szło

Edited by WujekAlice

6 godzin temu, RAV napisał:

Pamiętam, jakim odkryciem dla mnie było "wyłapanie z kontekstu", co znaczy dość często pojawiające się słowo "trup".

Czeskie słowo "trup" to jeszcze pikuś. Dopiero "brzdící klapky" to było wyzwanie bez translatora googla!!!

10 godzin temu, HKK napisał:

Tak a propos. Nie pamiętacie, czy modele z Plasticard-u miały polską wersję językową w instrukcji? Coś mi się majaczy, że tak.

Przynajmniej w Tu-2 była.

Oto międzynarodowa instrukcja Tu-2.

tu 2 inst4_Fotor.jpg

tu 2- 5.jpg

tu 2 inst_Fotor.jpg

tu 2 inst 1_Fotor.jpg

• Thanks 1

Puść na allegro, samochód kupisz :D

sa rzeczy, ktore sie sprzedaje i sa tez te, co sie ma

( matchboxow lezy ze 30 )

Il-18 z czasow, gdy Plasticart nie nazywal sie Plasticart tylko Model und Plastikwaren Kombinat

zostal sprzedany na ebayu za 180 eu

I tak modelarze zmieniają się kolekcjonerów modeli :D

Rozumiem, że Junkersa, bo to Szwab, ale Wilgę męczysz? A co Ci biedny ptaszek zawinił ???

U mnie z kolei leży coś takiego:

Niestety podstawka nie zachowała się w całości.;-(

IMG_2078.JPG

IMG_2077.JPG

• Like 1

He, he... Estetyka!

Ale te 32 lata temu to bym to pewnie jeszcze kupił (babcię albo rodziców poprosił :-)...

Pozdrawiam

Paweł

W życiu takiego Jaczka nie widziałem ! Wie ktoś czy to był jednorazowy wyskok, czy może część jakiejś serii ?

• Like 2

Posted (edited)

No Jaczek MEGA!!!! Po tych bolcach łączących elementy coś mi się majaczy jak we mgle Ił-28 czy coś podobnego?

A takiego śmiglaka ktoś kojarzy?

sikor hh-3 green giant.jpg

Edited by jmx62
  • Confused 1

Książka wydana w 1969r. Nigdy jej na żywo nie widziałem, ale warto odnotować jej istnienie. Okazuje się, że Morgała nie był jedyny. 

sam lwp ok.jpg

sam lwp inb .jpg

sam lwp inb 1 .jpg

10 minut temu, jmx62 napisał:

A takiego śmiglaka ktoś kojarzy?imageproxy.php?img=&key=457c1485f4661f60

To chyba Sikorsky HH-3E

Sikorsky HH-3E Jolly Green Giant.jpg

śmigło.jpg

6 minut temu, kopernik napisał:

To chyba Sikorsky HH-3E

To że to Sikor to wiem tylko nie mogłem dojść co było oryginałem. Ale sądząc po Aurorze no to model łapie się na tytułowy temat. Ja go skądś dostałem(nie pamiętam) wiem że nie miał pudełka ani instrukcji i kalkomanii. Taki PRL-owski "overtres". Za to było go 2 sztuki.